Zobacz również:
Zastanawiasz się jakie danie wigilijne powinny się znaleźć na Święta Bożego Narodzenia? Szukasz sprawdzonych przepisów na 12 potraw wigilijnych dla swoich najbliższych? To świetnie się składa! 🙂 Poniżej stworzyłam listę dań wigilijnych, które goszczą u mnie na stole wigilijnym co roku.
Potrawy wigilijne lista
Zanim przejdziemy do listy chciałabym jeszcze podzielić się też symboliką Bożego Narodzenia, abyśmy wiedzieli dlaczego spożywamy 12 potraw wigilijnych w tym wyjątkowym dniu. Według tradycji chrześcijańskiej symbolizowały dwunastu apostołów, natomiast według wierzeń ludowych, oznaczały dwanaście miesięcy w roku. Według przesądu kolejne dni w nadchodzącym roku będą takie same jak wigilia. Ważne było zatem aby spróbować wszystkich potraw, ponieważ opuszczenie jednej z nich oznaczała rezygnacja z jednej przyjemności w najbliższym roku.
Przepisy wigilijne
Wigilia tradycyjnie była dniem postnym, dlatego nasi przodkowie do czasu kolacji ograniczali spożywanie posiłków do minimum. Warto też zwrócić uwagę na pierwszą osobę, która przekroczy próg naszego domu, ponieważ może nam przynieść szczęcie. Najlepiej jeżeli to będzie mężczyzna. Przy stole zostawiamy też jedno wolne miejsce dla niezapowiedzianego gościa. W momencie pojawienia się pierwszej gwiazdki, wszyscy goście zbierają się przy stole aby odmówić modlitwę, złożyć życzenia i zasiąść do spożywania posiłków. Z samej symboliki wigilijnej można by stworzyć osobny post, dlatego powyżej opisałam tylko najważniejsze 🙂
12 potraw wigilijnych – lista
Lista dań może się różnić w zależności od regionu i tradycji rodzinnej. Poniżej podaje listę dań, które goszczą u mnie na stole wigilijnym co roku:
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami
- Zupa grzybowa lub sos grzybowy
- Pierogi ruskie
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Kompot z suszu
- Gołąbki z kaszą i grzybami
- Ryba po grecku
- Karp
- Kutia
- Sernik
- Makowiec
- Piernik
Inne potrawy, które można znaleźć na wigilijnym stole:
- Żurek / zupa owocowa / zupa rybna / zupa migdałowa
- Kulebiak / paszteciki z kapustą i grzybami
- Kluski z makiem
- Kapusta z grochem / kapusta z grzybami
- Śledzie
- Krokiety
- Moczka
- Makówka
- Kasza z suszonymi grzybami
- Sałatka jarzynowa
- Chleb / Chałka
Jeżeli masz jeszcze jakieś ciekawe regionalne dania to napisz proszę ją w komentarzu 🙂 Na następne święta postaram się ją przygotować 🙂
Potrawy wigilijne. 12 dań na Wigilię
1. Wigilijny barszcz czerwony z uszkami
Jak dla mnie potrawa najbardziej wyczekiwana z wszystkich wigilijnych dań 🙂 Po pierwsze uszka z reguły jadamy raz do roku w święta, więc zawsze czekam na nie z utęsknieniem. Nie mam pojęcia dlaczego, ale w ciągu roku tak dobrze nie smakują, jak na święta. Po drugie jest to pierwsze danie po całym postnym dniu, więc nasz burczący brzuch zawsze jest zachwycony barszczem z uszkami 🙂
Przepis na: Barszcz wigilijny
Przepis na: Uszka z grzybami
Przepis na: Krokiety z kapustą i grzybami
Przepis na: Paszteciki z pieczarkami
2. Zupa grzybowa wigilijna / sos grzybowy
Grzyby dawniej kojarzone były z siłą i zdrowiem, dlatego nie może ich zabraknąć na wigilijnym stole. Tradycyjnie na ich podstawie przygotowujemy zupę grzybową lub sos grzybowy. Zupa może być podawana w zamian za barszcz czerwony, chociaż jest troszkę bardziej czasochłonna. Sos grzybowy najlepiej natomiast pasuje do gołąbków.
Przepis na: Zupa grzybowa wigilijna
Przepis na: Sos grzybowy
3. Pierogi
Wiem, że nie w każdym domu są one podawane, ale u mnie zawsze muszą być, ponieważ pochodzę z Podkarpacia, czyli zagłębia pierogowego. 🙂 Nigdzie nie zje się lepszych pierogów ruskich niż u nas i mimo tego, że każdy tutaj twierdzi, że jego pierogi wychodzą najlepsze, to właśnie moje wychodzą najlepsze! 🙂 Ugotowane, polane masełkiem i podane z cebulką podsmażoną.. Pychotka!
Przepis na: Najlepsze pierogi ruskie
Przepis na: Idealne ciasto na pierogi
Przepis na: Pierogi z kapustą i grzybami
4. Kompot z suszu
Kompot z suszonych owoców pijemy właściwie tylko podczas Świąt Bożego Narodzenia. Niektórzy go uwielbiają, niektórzy nie chcą o nim słyszeć 🙂 Posiada specyficzny smak i zapach, ale jeżeli odpowiednio się go przygotuje to naprawdę smakuje przepysznie!
Przepis na: Wigilijny kompot z suszu
5. Gołąbki z kaszą i grzybami
Na moim stole podawane są gołąbki z kaszą i grzybami polane wcześniej wspomnianym sosem grzybowym. Dla wielu może być to dziwne, ale u mnie były podawane odkąd pamiętam. Moim zdaniem jak najbardziej pasują do Bożego Narodzenia i muszę przyznać, że jest to jedna z moich ulubionych potraw.
Przepis na: Gołąbki wigilijne z kaszą i grzybami
6. Ryba po grecku
Ryby są znakiem chrześcijańskim i zawsze w jakiejś postaci muszą znaleźć się na wigilijnym stole. Oczywiście pierwszym skojarzeniem jest karp, ale równie często przygotowujemy rybę po grecku. Z reguły na stole z 12 potraw wigilijnych, znajdują się dwie potrawy rybne.
Przepis na: Ryba po grecku
7. Karp
Karpia podajemy w bardzo różnej formie: smażonej, pieczonej, w galarecie czy w cieście. Jest to ryba typowo świąteczna i przez resztę roku właściwie o niej zapominamy. Ja natomiast w tym roku zdecydowałam się na bardziej słodką i nowoczesną odmianę, czyli karpia w płatkach migdałowych wraz z żurawiną.
Przepis na: Karp w migdałach
8. Kutia
Jest to również danie typowo świąteczne, którego na codzień się nie jada. Jest to słodka potrawa, która składa się z ziaren pszenicy oraz maku, które są symbolem dostatku, urodzaju i płodności. Dodajemy do niej między innymi miód, rodzynki czy migdały.
Przepis na: Wigilijna kutia
9. Sernik
Chyba najpopularniejszy wypiek tradycyjny. Każdy go zna i każdy lubi 🙂 Sernika można przystosować na milion sposobów i towarzyszy nam zawsze na urodzinach, imprezach rodzinnych, a nawet w zwykłym codziennym dniu. Ja na święta polecam przepis na Sernik piernikowy lub Sernik krakowski, których linki zamieszczam poniżej.
Przepis na: Sernik piernikowy
Przepis na: Seromakowiec
Przepis na: Sernik królewski z wiórkami kokosowymi
Przepis na: Sernik z mlekiem skondensowanym
Przepis na: Sernik z mascarpone
Przepis na: Sernik wiedeński
Przepis na: Sernik z brzoskwiniami i delikatną bezą
10. Makowiec i ciasta z makiem
Lubicie drożdżowe makowce? Dla mnie to obowiązkowy świąteczny wypiek, który musi się pojawić na wigilijnym stole. Piekę go z reguły raz w roku i taki zabieg jest naprawdę świetny, ponieważ dzieki temu smakuje właśnie obłędnie.
Przepis na: Makowiec
Przepis na: Makowiec zawijany
Przepis na: Ciasto wigilijne z makiem
Przepis na: Makowiec japoński
Przepis na: Gwiazda makowa
11. Piernik i pierniczki
To zdecydowanie najlepszy przepis na piernik świąteczny! Piekłam go już kilkanaście (a może nawet więcej) razy i zawsze smakuje rewelacyjnie. Jest naprawdę bardzo prostu do przygotowania, a co więcej możecie pominąć masę grysikową i przełożyć go po prostu dwa razy powidłami śliwkowymi.
Przepis na: Piernik świąteczny
Przepis na: Staropolski piernik
Przepis na: Piernik – najlepszy przepis!
Przepis na: Pierniczki
Przepis na: Świąteczne mięciutkie pierniczki
12. Sałatki
Sałatki to obowiązkowa propozycja na moim świątecznym stole. Najbardziej kultową sałatką jest sałatka jarzynowa, która jest królową pośród wszystkich imprez rodzinnych. Polecam także wypróbować śledzie pod pierzynką czy sałatkę z pieczarkami.
Przepis na: Sałatka jarzynowa
Przepis na: Śledzie pod pierzynką
Przepis na: Sałatka z pieczarkami
Więcej przepisów znajdziesz w moim wpisie: Sałatki na święta
Ciasta na Boże Narodzenie
Szukasz większej ilości sprawdzonych przepisów na świąteczne wypieki dla swoich najbliższych? Super się składa! 🙂 W tym wpisie (klik>>) stworzyłam listę moich sprawdzonych przepisów, które będą się świetnie prezentować na Waszym stole wigilijnym.
Ciasteczka na Święta
W ostatnich latach zgromadziłam na swoim blogu sporo sprawdzonych przepisów na słodkie, małe wypieki – one z pewnością przypadną Wam do gustu. Postanowiłam poniżej podlinkować Wam moje ulubione ciastka na święta Bożego Narodzenia – klik>>.
Komentarze
Lubię czytać takie rzeczy. Pochodzę z Podlasia. Babcia mojej mamy robiła kisiel owsiany. Robiła go z owsa ale chyba można z płatków obecnie. Bardzo gęsty dzieliła na części w kostki. Każdy dostawał kostkę i polewał olejem lnianym. Ponoć pycha. Wesołych świąt 🌲
kujawsko-pomorskie makaron z brzoskwiniami ,makiem ,rodzynkami i polane roztopionym maslem na koniec troche miodu do tego supa grzybowa .dzis podawane w braunschweigu .
WESOLYCH SWIAT
SMACZNEGO
Witam wszystkich .Wigilia- u mnie niemoze zabraknac klusek z makiem .to jest jedyna potrawa ktora u nas przyrzadza sie tylko i wylacznie na wigilie.
Ziemniaki w mundurkach są u mnie zawsze, jemy je z czerwoną kapustą i śledziami w śmietanie. Groch z kapustą. Gołąbki z tartych ziemniaków w omaście z masła i cebulki. Po opłatku koniecznie ząbek czosnku umoczony w soli. Wesołych świąt! Pozdrawiam z Bieszczad
Na liście potraw wigilijnych zabrakło kaszy że śliwkami i barszczu białego z suszonymi śliwkami. Pozdrawiam
U mojej babci co roku pieczonego karpia jadamy ze sosem piernikowym🤤 nigdzie indziej się z nim nie spotkałam, a to obłędne połączenie 😍
A u mnie są śliwki z fasolą. I zamiast klusek z makiem tzw. Bobalki, czyli małe ciasteczka drożdżowe namoczone w wodzie z miodem i otoczone ugotowanym makiem. PS pochodzę z Podkarpacia. A u męża na Dolnym Śląsku popularne były Ziemniaki polane śledziami w śmietanie. Każdy może stworzyć swoje 12 dan 😄
Moja żona rozwinęła przepis na fasolę ze śliwkami. Dużą ugotowaną fasolę dodaje do ugotowanych w kawałkach warzyw, takich jak marchew, pietruszka, seler, potem suszone śliwki, gwiazdki anyżu, troszeczkę miodu i soku z pomarańczy.
brakuje kaszy jaglanej ze śliwkami i miodem
Dziękuję za informację, chociaż przyznam, że wcześniej nie słyszałam o takiej potrawie na Wigilię, ale możliwe, że jest to popularne w danym regionie 🙂
Łazanki,śledzie w śmietanie
Wśród potrwa wigilijnych, wymienianych powyżej, w tradycji mojej rodziny, są golasy – gołąbki z kiszonej kapusty nadziewane ziemniakami z cebulką smażoną na oleju (przyznaję, że za nimi nie przepadam), smażone kapelusze grzybów – moczone, gotowane, obsuszone, posypane solą i pieprzem, panierowane w mące (pycha!), racuchy drożdżowe z jabłkami (na wodzie, bez mleka).
Bardzo ciekawe dania Wigilijne 🤗 co region, to coś unikatowego 🙂
Ojej ja to nigdy nie lubiłam zupy grzybowej tragedia 🙂
Każdy ma swoje preferencje 🙂
Makówki oraz pierogi z wędzonymi śliwkami i pieniążkami
U mnie się robi zamiast zupy grzybowej – kwasówkę ❤️
Jeżeli się nie mylę, to jest to potrawa tradycyjnie pochodząca z Kujaw? 🙂
U mnie się robi zamiast zupy grzybowej – kwasówkę ❤️
Jeżeli się nie mylę, to jest to potrawa tradycyjnie pochodząca z Kujaw? 🙂
Moja mama pochodzi z Wielkopolski, mieszkamy na Pomorzu…. Na święta zawsze był makaron z dżemem i makaron z makiem, fasolka z masłem i fasolka z kapustą, karp smażony, karp w galarecie. Takie ciekawe rzeczy. Ja teraz też mam swoją rodzinę i wprowadzam to obieg.
Moja mama pochodzi z Wielkopolski, mieszkamy na Pomorzu…. Na święta zawsze był makaron z dżemem i makaron z makiem, fasolka z masłem i fasolka z kapustą, karp smażony, karp w galarecie. Takie ciekawe rzeczy. Ja teraz też mam swoją rodzinę i wprowadzam to obieg.
Zapewne nikt tego nie zna, ale u mnie moja najukochańsza babcia zawsze robila tzw “kwas”-z nadmiaru soku z kiszonej kapusty.
Dla mnie obłędne i ciągnę jej tradycję dalej!
U mnie kwas to smak dzieciństwa i też zawsze jest na wigilijnym stole
bardzo interesująca wiadomość Pani K. , Isabello, czy można prosić o przepis ? Z góry dziekuje, nawet jak nie .
ciekawią mnie te gołąbki z kaszą. takich nie jadłam, więc myślę, że wypróbuję 🙂
o. własnie takiego zestawienia z przepisami potrzebowałem!
Z kilku na pewno skorzystam, dziekuję 🙂 Ale barszcz będzie gotowy z kartonika, kupuję z Krakusa, smakuje jak u mamy, a mi się zawsze zakwas psuje 🙁
Jak może się kwas zepsuć, pytam z ciekawości?!
dobrze zrobiony zakwas buraczany ma ciemnoczerwony kolor i wyrazisty kwaskowaty smak, jak z ogórków kiszonych
może stworzyć się pleśń, może się “zoctować” czyli zamiast zakwasu będzie czuć octem bo np. buraki były za bardzo nawożone i są złej jakości, po prostu zakwas na barszcz w cieple stoi max 3-4 dni i nie można go szczelnie zamykać, musi mieć dostęp powietrza, wtedy po tych 3-4 dniach zamyka się w słoju i do lodówki, i nic się nie powinno wydarzyć, chyba że pleśń się wda to już trudno
podobnie z zakwasem żytnim co prawda proces wygląda inaczej lecz tak samo może się popsuć w podobny sposób z podobnych przyczyn co wyżej
Zupa grzybowa z łazankami, pierogi z grzybami, karp w galarecie i smażony, makiełki, piernik, makowiec, orzechy, mieszanka czekoladowa i prezenty pod choinką, kochani Rodzice i Dziadkowie to moje dzieciństwo w Pabianicach. Wesołych Świąt dla Wszystkich!