Sernik wiedeński

4.7/5 (416 ocen)
Sernik wiedeński to istny klasyk wśród wszystkich serników! Charakteryzuje się tym, że nie posiada żadnego spodu, dlatego jego smak jest bardzo delikatny i jednocześnie rewelacyjny. Często go przygotowuję na święta, a także różne imprezy rodzinne jak urodziny, imieniny czy domówki.

Ilość porcji

16

Poziom trudności

Średni

Czas przygotowania

15 min + 90 min pieczenia

Sernik wiedeński - przepis

Opis przepisu

Sernik wiedeński składa się głównie z dużej ilości jajek (ja używam wiejskich, kupowanych na targach) oraz twarogu. Ważne, aby składniki były wysokiej jakości, ponieważ sernik na bazie kiepskiego sera wyjdzie przeciętny w smaku… Ja zazwyczaj sama mielę twaróg lub kupuję twaróg sernikowy w wiaderku (najczęściej Wieluń Mój ulubiony lub Piątnica).

To zdecydowanie najlepszy przepis na sernik wiedeński. Ten sernik przygotowuję zazwyczaj bez kruchego spodu. Sam w sobie jest tak smaczny, że nie wymaga on żadnych dodatków, polewy na wierzchu itp. Jest delikatny w smaku, pięknie się kroi i genialnie smakuje. Wychodzi za każdym razem równiutki, praktycznie nie opada po upieczeniu.

Przepis na: Sernik wiedeński

Porady na start

W tym przepisie użyłam tortownicy o średnicy 24 cm. Jeżeli masz inną foremkę, to skorzystaj z przelicznika foremek.

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

Składniki:

  • 9 jajek
  • 1 szklanka cukru (220 g)
  • 32 g cukru z prawdziwą wanilią
  • opcjonalnie 1 łyżeczka przyprawy do sernika
  • 1 kg twarogu np. z wiaderka
  • 120 g masła
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • cukier puder do oprószenia
Wyślij emailem

Pieczenie sernika w kąpieli wodnej

To zapewnienie wilgotności sernikowi w trakcie jego pieczenia. Serniki pieczone w kąpieli wodnej nie rosną mocno, nie opadają, nie pękają ani podczas pieczenia ani podczas studzenia. Poniżej opiszę dwa sposoby pieczenia w kąpieli wodnej:

  1. Należy zacząć od dokładnego zabezpieczenia foremki, w której będziesz piec sernik, a mianowicie folią aluminiową owinąć blaszkę dookoła (foremka będzie stała w wodzie, a ważne jest to, aby woda nie dostała się do środka). Owiniętą folią foremkę należy włożyć do większego naczynia, które można umieścić w piekarniku (jak np. naczynie żaroodporne, większa blaszka). Następnie wlewamy gorącą wodę (najlepiej wrzątek) do większej foremki (woda powinna sięgać minimum do połowy foremki z masą na sernik). Pieczemy sernik w temperaturze i czasie opisanym w przepisie.
  2. Do nagrzanego piekarnika wkładamy sernik na środkową półkę piekarnika. Piętro niżej wkładamy blaszkę napełnioną wodą, dzięki czemu zachodzi również parowanie jak w opisanej pierwszej metodzie. Polecam ten drugi sposób szczególnie dla osób, które nie mają szczelnych foremek.

Sernik wiedeński - przepis krok po kroku


Krok 1

składniki na sernik wiedeński

Wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej! Najlepiej wyjmij je min. 2 godziny wcześniej z lodówki.

Nastaw piekarnik do temp. 160 stopni C.

Do miski wsyp cukier drobny (1 szklanka czyli ok. 220 g) , cukier z prawdziwą wanilią (32 g) i opcjonalnie przyprawę do sernika (1 łyżeczka), a także dodaj całe jajka w temperaturze pokojowej (9 sztuk).


Krok 2

przygotowanie masy do szybkiego sernika

Dokładnie miksuj przez kilka minut (masa powinna zacząć zwiększać swoją objętość).


Krok 3

sernik wiedeński - przepis

Kończymy miksować w momencie gdy masa będzie jasna i bardzo puszysta (około 7-9 minut miksowania).


Krok 4

przepis na ciasto sernik wiedeński

W drugiej misce miksuj na małych obrotach twaróg (1 kg – ja użyłam z wiaderka, ale możesz użyć tego w kostce, tylko trzeba go najpierw dwukrotnie zmielić w maszynce) z rozpuszczonym i przestudzonym masłem (120 g), a także ze skrobią ziemniaczaną (2 łyżki).


Krok 5

przygotowanie sernika bez spodu

Miksuj jedynie do momentu połączenia się składników.


Krok 6

masa na sernik wiedeński

Ubite jajka połącz delikatnie z twarogiem za pomocą trzepaczki lub mikserem na małych obrotach tylko do momentu połączenia się składników. Do foremki wyłożonej papierem do pieczenia (u mnie o średnicy 24 cm) przełóż masę serową. Piecz w kąpieli wodnej przez 90 minut w temp. 160 stopni. Po upieczeniu studzimy sernik w zamkniętym piekarniku przez 20 minut, a później lekko uchylamy drzwiczki i zostawiamy go do całkowitego wystudzenia.


sernik z wiaderka bez spodu

Jak zrobić sernik wiedeński?

Klasyczny sernik wiedeński

przepis na sernik wiedeński

Sernik wiedeński, który nie opada

sernik z wiaderka

Sernik wiedeński

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 416

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 miesiąc temu

Dodałam skórkę cytrynową, wyszedł piękny i radosny w smaku. Dziękuję !!!

Beata
Beata
1 miesiąc temu

A czy można zamienić skrobię na budyń bez cukru?

Milena
Milena
2 miesięcy temu

Mój ulubiony przepis. Nie jestem mistrzynią pieczenia placków ale ten przepis jest idealny i zawsze sernik mi wychodzi 😀 Robię go na każde święta od jakiegoś czasu bo wszyscy go uwielbiają 🥰🤤

Aleksandra
Aleksandra
3 miesięcy temu

Mi sernik w ogóle nie wyrósł, w smaku jest całkiem dobry i nie powstał zakalec ale jest tak niski jak była wylana masa, czuć że jest za mało napuszony. Pieczony w kąpieli wodnej, składniki były wyjęte 2,5 godziny wcześniej z lodówki, dobry twaróg z Piątnicy a masa z jajek idealnie ubita 🙁 Nie mam pomysłu co poszło nie tak

Paulina
Paulina
11 miesięcy temu

A czy można go upiec w kwadratowej formie?

Nina
Nina
11 miesięcy temu

W moim piekarniku nie ma opcji bez termoobiegu. W jakiej temperaturze piec ten sernik? Jakieś porady?

Monika
Monika
11 miesięcy temu

Jaki ustawić program grzania w piekarniku? Czy po upieczeniu ciasto ma stać godzinę w uchylonym piekarniku czy zamkniętym?

Aga
Aga
11 miesięcy temu

Niestety sernik popękał i opadł

Aneta
Aneta
6 miesięcy temu

przecież jajka miały być ubite w całości a nie osobno …

Dorota
Dorota
2 lat temu

Połączyłam trzepaczka i średnio się to połączyło .. mikser nie da rady bezpieczeństwa jest zbyt mała misa z by pomiescic

Pati
Pati
2 lat temu

Piękny

Marta Kaczmarek
Marta Kaczmarek
3 lat temu

Witam. Mam pytanie mam piekarnik i. Tylko z termoobiegiem czy też temperatura 160 i kąpiel wodna?

Patrycja Nowak
Patrycja Nowak
4 lat temu

Witaj! A robiłaś może z podwójnej porcji? Pieczesz w 160 góra i dół czy termoobieg? Pozdrawiam, Patrycja

Renata
Renata
4 lat temu

Próbowałam juz tyle przepisow roznych na sernik wiedenski, a ten to jakis sztos! Pozdrawiam

Marcelina
Marcelina
4 lat temu

Sernika wiedenskiego z tego przepisu robiłam już dwukrotnie i to pierwszy sernik, który mi nie opadł i wyszedł taki wysoki jak Twój ;))

Sernik wiedeński z wiaderka bez spodu

Możliwości wykonania sernika jest właściwie nieskończenie wiele i ogranicza nasz tylko wyobraźnia. Często sama eksperymentuje i powstają wtedy takie przepisy jak np. sernik Oreosernik na kakaowym spodzie z truskawkami czy sernik na zimno z owocami. Często jednak lubię wracać do najprostszej i najbardziej popularnej wersji: Sernik wiedeński z wiaderka bez spodu. Jednym z kluczowych elementów jego przygotowania jest dobór odpowiedniego twarogu z wiaderka. Warto postawić na produkty wysokiej jakości, które będą miały odpowiednią konsystencję i smak. Osobiście polecam marki Wieluń lub Piątnica, które są łatwo dostępne w większości sklepów spożywczych. Sernik wiedeński bez spodu to doskonały wybór na każdą okazję, który zawsze zachwyci naszych bliskich i gości.

Najlepszy przepis na sernik wiedeński, który nie opada

Największym problemem serników jest to, że z reguły nam opadają lub pękają. Jest oczywiście kilka różnych przepisów, ale powyższy moim zdaniem to najlepszy przepis na sernik wiedeński, który nie opada. Jak widać na zdjęciach wychodzi piękny, równiutki i przede wszystkim niesamowicie dobry! Jeżeli masz złe doświadczenia z pieczeniem i opadaniem sernika to koniecznie wypróbuj ten przepis 🙂 Warto zaznaczyć, że ten sprawdzony przepis na sernik wiedeński jest naprawdę uniwersalny i sprawdzi się zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych w pieczeniu. Wystarczy dokładnie przestrzegać instrukcji i mamy pewność, że nasz sernik będzie wyglądał i smakował wspaniale. Sernik wiedeński to ciasto, które sprawi wiele radości i zadowolenia naszym bliskim i gościom, więc warto wypróbować ten przepis i zaskoczyć ich smakiem i wyglądem naszego wypieku.

Sernik wiedeński z wiaderka

Sernik wiedeński z wiaderka to jedna z najprostszych i najsmaczniejszych form tego popularnego ciasta. To wypiek o kremowej konsystencji, pełnym, intensywnym smaku sera, który może być wzbogacany różnymi dodatkami, takimi jak owoce, cukier puder, czy polewa czekoladowa. Przepis na sernik wiedeński z wiaderka jest bardzo prosty i może zostać wykonany przez każdego, nawet początkującego w kuchni. Wymaga on stosunkowo niewielkiej ilości składników, co czyni go bardzo ekonomicznym i idealnym rozwiązaniem na spontaniczne okoliczności. Warto jednak pamiętać, żeby użyć wyłącznie najwyższej jakości składników, które wpłyną na ostateczny smak ciasta. Po upieczeniu sernika wiedeńskiego z wiaderka, warto poczekać, aż całkowicie ostygnie, co często jest najtrudniejszym etapem jego wykonania 🙂

Sernik tradycyjny bez spodu

Sernik tradycyjny, tzw. sernik wiedeński jest przygotowywany bez spodu kruchego. W niektórych przepisach jest on przygotowany na spodzie, aby ładnie się kroił i się nie rozsypywał, ale w tym przypadku nie ma takiej potrzeby. Jego konsystencja jest na tyle zwięzła, że będzie nam się kroił tak samo ładnie, a smakować będzie jeszcze lepiej. W końcu im więcej sera w serniku tym lepiej 🙂 Wierzch możemy udekorować cukrem pudrem lub polewą czekoladową.

Sernik wiedeński jest jednym z najbardziej znanych i lubianych wypieków w Polsce. Jego nazwa pochodzi od miejsca, w którym został po raz pierwszy przygotowany – Wiednia. Jednak dziś można go znaleźć w każdym sklepie z ciastami oraz na stołach wielu polskich rodzin. Przygotowanie tradycyjnego sernika wiedeńskiego nie jest trudne, a efekt końcowy na pewno wynagrodzi nasze starania. Warto zaznaczyć, że sernik bez spodu to ciasto, które doskonale sprawdzi się jako deser na różnego rodzaju uroczystości. Nie tylko jest smaczny, ale również pięknie się prezentuje na stole. Dzięki swojej zwięzłej konsystencji nie będzie się rozsypywał, a jednocześnie będzie bardzo łatwo się go kroić. Można go podawać w kawałkach na talerzu lub w formie mini serników na przyjęciu. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i kreatywności.

RozwińZwiń