Jak dla mnie sałatka jarzynowa to istny klasyk wszystkich rodzinnych spotkań. Bądźmy szczerzy… Bez sałatki jarzynowej, nie ma świąt! U mnie pojawia się zarówno na Wielkanoc, jak i na Boże Narodzenie, a także na urodziny, imieniny itp. Zawsze jest zajadana z chęcią i chyba nigdy się nie znudzi w mojej rodzinie 🙂
Sałatka jarzynowa przepis
Jak powszechnie wiadomo ile gospodyń, tyle interpretacji sałatki jarzynowej. Mój przepis na sałatkę jarzynową dostałam od mojej mamy, która ją robi nawet bez jakiejkolwiek okazji. Za każdym razem wychodzi bardzo smaczna i wyrazista w smaku. Z tego przepisu wychodzi naprawdę duża miska sałatki i powiem Wam szczerze, że nie zdarzyło mi się jeszcze zrobić ją z mniejszej porcji. Znika w tempie błyskawicznym, a jest uwielbiana przez dzieci, a także dorosłych.
Jeżeli szukasz przepisu na inne, równie pyszne sałatki co polecam Ci zajrzeć w kategorię sałatki.
Przepis na: Sałatka jarzynowa
Składniki:
- 500 g marchewki
- 300 g pietruszki (korzeń)
- 1/2 małego selera
- 400 g ziemniaków
- 1/2 puszki groszku konserwowego
- 5 jajek
- 3 średniej wielkości ogórków kiszonych
- 1 jabłko Szara Reneta
- 2-3 czubate łyżki majonezu
- 1 łyżka śmietany 18%
- 2 płaskie łyżeczki musztardy stołowej
- szczypta soli i pieprzu
Zobacz również:
Jak zrobić sałatkę jarzynową?
Krok 1
Sałatka jarzynowa to prawdziwy klasyk wśród wszystkich możliwych sałatek. Najlepiej smakuje po kilku godzinach od momentu jej przygotowania.
Przyznam, że w przypadku sałatek ciężko oszacować na ile osób/porcji jest dany przepis (bo wiadomo, że jeden zje tylko łyżkę, inny kilka razy nałoży sobie dokładkę itp). Z tego przepisu wychodzi mi dość spora miska spokojnie wystarczająca dla 8-10 osób. Na święta jednak szykuję podwójną porcję, czyli wszystkie składniki mnożę razy dwa.
Do garnka wkładamy dobrze umyte marchewki (500g), pietruszki (300 g), seler (1/2 małej sztuki), a na wierzch ziemniaki (400 g) – nie obieram warzyw przed gotowaniem tylko po. Zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez około 25-35 minut w osolonej wodzie do miękkości warzyw (ziemniaki układamy na samej górze i pod koniec ich gotowania wbijamy widelec, aby sprawdzić czy już są miękkie i ugotowane). Po tym czasie wszystkie warzywa odstawiamy do przestygnięcia.
Krok 2
Krok 3
Krok 4
Krok 5
Krok 6
Krok 7
Jeśli szykuje Ci się impreza czy rodzinna uroczystość i szukasz podobnych inspiracji na domowe oraz efektowne sałatki to koniecznie odwiedź mój wpis – Sałatki na imprezę – kilkanaście sprawdzonych przepisów!
Komentarze