Krokiety z kapustą i grzybami smakują zawsze wyśmienicie, czy to z barszczem czerwonym, czy też solo bez żadnych dodatków. Jest to jedno z tradycyjnych dań kuchni polskiej, dlatego przygotowuję je zawsze na wigilijny stół, ale uwielbiam je nie tylko od święta. Ciężko im się oprzeć i zawsze znikają bardzo szybko. W końcu kto by się nie skusił na takiego jednego krokiecika albo ewentualnie pięć? 🙂
Poniżej znajdziesz mój sprawdzony przepis na krokiety z kapustą i grzybami suszonymi. Dla urozmaicenia smaku, dodaję do nich czasem także pieczarki. Ogólnie jest to bardzo proste i smaczne danie, ale niestety czasochłonne. Przed świętami raczej nie ma problemu z kupieniem kiszonej kapusty (ja często kupuję taką pół kilogramową kapustę w wiaderku wraz z suszonymi grzybami w środku).
Kapustę płuczemy zawsze przed przygotowaniem farszu, a długość płukania ma też znaczenie. Jeżeli nie przepadasz za kwaśną kapustą to polecam trzymać ją troszkę dłużej pod wodą.
Jeśli wolisz tańsze i szybsze do zrobienia krokiety to wypróbuj krokiety z pieczarkami i żółtym serem. Cieszą się również bardzo dużym zainteresowaniem.
Z przepisu wychodzi około 6 większych krokietów.
Przepis na: Krokiety z kapustą i grzybami
Składniki:
Naleśniki:
Farsz:
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 500 g kapusty kiszonej
- 20 g grzybów suszonych (podgrzybki, borowiki)
- opcjonalnie 200 g pieczarek
- sól i pieprz do smaku
Dodatkowo:
- olej do smażenia
- 2 jajka
- 5 łyżek bułki tartej
Zobacz również:
Jak zrobić krokiety z kapustą i grzybami?
Krok 1
Dokładny przepis na ciasto naleśnikowe znajdziecie tu >>.
Smażymy naleśniki z obu stron na rozgrzanej patelni, wcześniej nalewamy na nią łyżeczkę oleju.
Krok 2
Do małego garnka wsypujemy suszone grzyby i zalewamy je wrzątkiem (wystarczy 1,5 szklanki). Gotujemy przez 30 minut. W osobnym garnku dodajemy przepłuczoną kiszoną kapustę i gotujemy na małym ogniu z dodatkiem wody (około 100 ml), liści laurowych (3-4 sztuki), ziela angielskiego (kilka kulek) i mielonego pieprzu (2 szczypty). Kiedy kapusta zmięknie (to zajmuje średnio 20-30 minut), porządnie odciskamy ją z nadmiaru wody, a następnie drobno siekamy.
Dużą cebulę kroimy dość drobno. Smażymy na małej ilości oleju na średnim ogniu aż do jej zeszklenia. Dodajemy także przeciśnięty przez praskę czosnek (2 ząbki) i całość mieszamy.
Dodajemy opcjonalnie drobno pokrojone pieczarki i smażymy na średnim ogniu (najlepiej pod przykryciem), co chwilę mieszając. Następnie dodajemy kapustę kiszoną odciśniętą z nadmiaru soku, a także odcedzone, drobno posiekane suszone grzyby.
Całość mieszamy i smażymy na średnim ogniu przez około 7 minut.
Krok 3
Krok 4
Na środek każdego naleśnika nakładamy około 2 łyżki farszu.
Krok 5
Najpierw moczymy zawiniętego naleśnika w mące, a następnie w roztrzepanych jajkach, a potem w bułce tartej.
Krok 6
Szukasz innych przepisów z grzybami w roli głównej? W takim razie koniecznie wypróbuj moje sprawdzone uszka z grzybami lub sos grzybowy.
Komentarze