Uszka z grzybami robię obowiązkowo co roku na święta Bożego Narodzenia. Wraz z barszczem czerwonym stanowią połączenie doskonałe. Nie wyobrażam sobie wigilii bez domowych uszek i barszczu. U mnie w domu robimy je zwykle tylko raz w roku, aby na święta smakowały szczególnie, a nie jak inne pospolite danie, które się je przez cały rok.
Uszka
Szczerze mówiąc samodzielnie uszka zaczęłam robić kilka lat temu (3 lub 4 max). Do tej pory ja byłam odpowiedzialna bardziej za słodkie wypieki na wigilię, a z kolei moja mama robiła słone potrawy jak uszka, pierogi czy gołąbki. Jakiś podział w końcu musi być skoro jest zawsze w okresie przedświątecznym naprawdę sporo rzeczy do zrobienia.
Farsz grzybowy do uszek
Uwielbiam domowe uszka z grzybami. Na święta Bożego Narodzenia robię taką ilość farszu, żeby wystarczyło na dwa dni dla 10-osobowej rodziny. Jeśli chcecie to oczywiście możecie zrobić z połowy porcji. Uszka z grzybami suszonymi oraz pieczarkami można wykonać 1-2 dni przed wigilią lub jeszcze wcześniej i po prostu sobie zamrozić (a przed samą wigilią wrzucić na chwilę do wrzącej wody). Jestem pewna, że farsz do uszek nie sprawi Wam jakichkolwiek trudności. Jeżeli chodzi o ciasto na uszka, to korzystam z mojego ulubionego ciasta na pierogi – pasuje do uszek idealnie.
Szukasz innych przepisów na Boże Narodzenie? W takim razie koniecznie odwiedź mój wpis na 12 potraw wigilijnych. Znajdziesz w nim sporo inspiracji.
Przepis na: Uszka z grzybami
Składniki:
Farsz:
- 2 cebule
- opcjonalnie 3 ząbki czosnku
- 1 kg pieczarek
- 60 g suszonych grzybów np. podgrzybków, borowików
- 1 łyżka bułki tartej
- 1 łyżeczka soli
- pieprz czarny mielony
- olej do smażenia
Ciasto:
- Przepis na: Ciasto na pierogi
Zobacz również:
Uszka – przepis krok po kroku
Krok 2
Krok 3
Na większej patelni na małej ilości oleju podsmażamy cebulę na średnim ogniu. Opcjonalnie dodajemy także przeciśnięty przez praskę czosnek (3-4 ząbki).
Krok 5
Krok 6
Ciasto na uszka robię prawie identyczne jak ciasto na pierogi. Na stolnicę wsypujemy mąkę, na jej środku robimy wgłębienie i wbijamy tam jajka, a także dodajemy miękkie masło oraz sól. Siekamy nożem dolewając stopniowo gorącą wodę.
Krok 7
Krok 8
Krok 12
Krok 13
Komentarze
Dla mnie ciasto na pierogi hit!!!! Dlatego, że próbowałam już bez jajka, tylko z wodą itd….I nigdy nie byłam zadowolona (w ogóle pierogi to nie moja specjalność) a to jest po prostu smaczne, plastyczne i wszystko na plus….:)
Ogólnie rzecz mówiąc to jest tak dużo przepisów na ciasto na pierogi, gdzie każdy się zarzeka, że jego przepis jest najlepszy… Ja do tej pory przetestowałam już sporo przepisów z jajkiem/bez jajka, z dodatkiem masła/oleju, lub pomijając i wydaje mi się, że to jest najbardziej elastyczne i mi takie właśnie odpowiada 🙂 Cieszę się, że Pani również.