Kopytka z dyni to pyszny, jesienny pomysł na obiad. Uwielbiam ich smak! Moje kopytka z dyni zaserwowałam z czerwoną, lekko karmelizowaną cebulą. Jak dla mnie połączenie doskonałe. Myślę, że kopytka dyniowe będą równie smacznie smakować z masełkiem szałwiowym.
Kopytka
Na moim blogu znajdziecie także taki podstawowy, sprawdzony przepis na kopytka. Robię je co jakiś czas jako dodatek do gulaszu węgierskiego czy strogonowa. Świetnie smakują także w najprostszej postaci, czyli polane masełkiem. Tym razem postawiłam na kopytka z dodatkiem puree z dyni. Sposób przygotowania jest bardzo podobny, jedynie trzeba wcześniej upiec pokrojoną na kawałki dynię np. hokkaido, przestudzić i zblendować na puree. Łatwizna!
Jeśli szukasz podobnych przepisów to koniecznie wypróbuj moje kopytka z batatów i ziemniaków podane z masłem szałwiowym.
Przepis na: Kopytka z dyni
Składniki:
- 300 g puree z dyni np. hokkaido
- 600 g ziemniaków (500 g po obraniu i ugotowaniu)
- 1 jajko
- 290 g mąki pszennej + do podsypywania
- 1/2 płaskiej łyżeczki kurkumy lub curry
- szczypta gałki muszkatołowej
- 1/2 łyżeczki soli
- świeżo zmielony pieprz do smaku
Dodatkowo:
- 50 g masła
- 1 duża czerwona cebula
- 1/2 łyżeczki cukru
Zobacz również:
Jak zrobić kopytka z dyni?
Krok 1
Pieczona dynia
Jeśli chodzi o dynię to użyłam dyni hokkaido o gramaturze około 400 g. Wystarczy ją pokroić na kawałki (bez obierania ze skórki), wyłożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Lekko skropić oliwą i włożyć do nagrzanego piekarnika (temp. 185 stopni). Piec przez ok. 25-30 minut.
Krok 2
Wyszło mi niecałe 300 g puree z dyni.
Krok 3
Ugotowane, przestudzone ziemniaki (500 g) przeciskamy przez praskę. Dodajemy puree z dyni, jajko, mąkę pszenną (290 g), a także przyprawy: curry (1/2 płaskiej łyżeczki), gałkę muszkatołowej (szczypta), sól (1/2 łyżeczki) oraz większą szczyptę czarnego pieprzu.
Krok 4
Krok 5
W tym czasie do garnka nalewamy wodę i nastawiamy na średnią moc palnika. Gdy woda będzie kipiała to wtedy ją lekko solimy i dopiero zaczynamy formować kopytka. Stolnicę lekko podsypujemy mąką. Ja polecam podzielić sobie ciasto np. na dwie lub trzy kule. Z każdej kuli formujemy dłońmi cienkie paski.
Za pomocą noża kroimy każdy pasek w poprzek (na ukośne kawałki) w odległości ok. 2-3 cm.
Krok 6
Każdy ukośny kawałek lekko turlamy na stolnicy oprószonej mąką.
Krok 7
Kluski z dyni
Kluski z dyni delikatnie wrzucamy do wrzątku. Pamiętaj, że należy je gotować porcjami.
Wkładamy je ostrożnie do wody, raz przemieszać łyżką drewnianą, aby nie przykleiły się do dna garnka. Gotujemy chwilę, ok. 1,5 – 2 min. od momentu wypłynięcia. Wyciągamy łyżką cedzakową, można je opłukać pod strumieniem zimnej wody i odcedzić – dzięki temu nie będą się nie posklejają.
Krok 8
Czerwoną cebulę obieramy, siekamy w cienkie plasterki. Smażymy na małej ilości oleju lub masła klarowanego – na małym lub średnim ogniu przez około 5 minut. Gdy zmięknie, wtedy dodajemy większą szczyptę cukru brązowego lub białego. Smażymy jeszcze przez minutę. Nakładamy na ciepłe kopytka. Smacznego!
Przepisy z dyni
Szukasz innych pomysłów z dynią w roli głównej? W takim razie w wersji na słodko polecam ciasto z dyni czy sernik dyniowy. Z kolei na obiad proponuję aromatyczny krem z dyni czy placuszki dyniowe z ziemniakami.
Komentarze
Czy te kopytka można zrobić na zapas i mrozić? Jeśli tak to na jakim etapie produkcji? 🤔
Nie mroziłam nigdy kopytek, ale raczej i tak bym je najpierw ugotowała i wtedy gdy przestygną to bym zamroziła… 🙂
A czy można ciasto na kopytka zostawić na drugi dzień (tzn. bez formowania kopytek)?
Zaryzykowałam! Zamroziłam surowe kopytka, dzisiaj potrzebowałam czegoś na szybko więc ugotowałam je według przepisu i podałam z sosem z gorgonzoli. Wciąż są bardzo dobre w smaku więc zdecydowanie warto zamrozić jeśli zrobiło się nadmiar 😎
Ooo ekstra ❤️ Dziękuję za informację! Cieszę się, że nadal są dobre 🤗 Z sosem z gorgonzoli muszą smakować rewelacyjnie, sama zrobię taką wersję następnym razem 😍
Dziękuję za szybką odpowiedź!
Przepis okropny, wychodzi jedna wielka klapa, mimo, że kluski z dyni robię nie pierwszy raz
Ja robiłam kilka dni temu i wyszły pyszne. Może kwestia złej odmiany ziemniaków (były zbyt wodniste), ciężko mi pwoiedzieć co poszło nie tak, ale proporcje są w przepisie właściwe.
Wyborne! Kolejny dyniowy przepis od Pani do którego będę wracać!
Super, bardzo mi miło 🙂
Jestem wielką fanką tych dyniowych kopytek 🥰 Są pyszne! Ciasto wychodzi idealne, nie klei się mocno do rąk. Polecam ❤️
Bardzo się cieszę, że smakują ❤️