Opis przepisu
Domowe pieczywo jest najsmaczniejsze! Jak raz wyjdzie Ci wspaniały chleb z chrupiącą skórką lub rozpływające się w ustach bułeczki to z pewnością nie wrócisz już do tych sklepowych. Zapraszam do wypróbowania najnowszego przepisu na prosty chleb pszenny, do którego będziesz potrzebować świeżych lub suchych drożdży.
Chleb pszenny
Ten pyszny chleb pszenny wymaga, aby odpowiednio długo wyrobić ciasto drożdżowe. Dzięki temu wychodzi mięciutki, delikatny w smaku i do tego pięknie się kroi. Z kolei żeby mieć chrupiącą skórkę to polecam wstawić w piekarniku piętro niżej blaszkę z wodą, aby zapewnić wypiekowi idealną wilgotność.
Do przygotowania tego chleba potrzebna jest mąka pszenna chlebowa lub w ostateczności zwykła mąka tortowa. Równie dobrze smakuje, gdy wymieszasz mąkę pszenną chlebową z mąką orkiszową.
Wierzch chlebka możesz udekorować sezamem, makiem, ziarnami słonecznika czy pestkami dyni. W każdym wariancie smakuje fantastycznie!
Przepis na: Prosty chleb pszenny
Porady na start
- W tym przepisie zostaje nam jedno białko, więc jeżeli chcesz je wykorzystać to zobacz przepisy na wykorzystanie białek.
- Jeżeli masz ochotę, to możesz przygotować chleb z podwójnej porcji i po wystudzeniu jeden bochenek zamrozić. Rozmrożony w temp. pokojowej jest równie smaczny. Pamiętaj jednak aby szczelnie go owinąć np. w folię spożywczą przed włożeniem do zamrażalnika.
Składniki:
Rozczyn:
- 20 g świeżych drożdży lub 7 g suchych
- 100 ml letniej wody
- 2 płaskie łyżki (ok. 20 g) mąki pszennej chlebowej (typ 750) lub włoskiej (typ 00) lub pszennej tortowej (typ 450)
- 1 płaska łyżeczka cukru (ok. 4 g)
Ciasto:
- 500 g mąki pszennej chlebowej (typ 750) lub włoskiej (typ 00) lub pszennej tortowej (typ 450)
- 1 łyżeczka miodu (ok. 12 g)
- 200 ml letniej wody
- 1 nieco czubata łyżka miękkiego masła (ok. 15 g)
- 1 płaska łyżka soli (ok. 5 g)
Dodatkowo:
- 1 żółtko oraz 3 łyżki mleka (ok. 30 g)
- większa garść sezamu, maku czy pestek dyni
Zobacz również:
Jak upiec chleb pszenny?
Krok 1
Ten prosty chleb pszenny można przygotować na bazie świeżych lub suszonych drożdży.
Rozczyn:
Do miseczki kruszymy 20 g świeżych drożdży (lub 7 g suszonych), dodajemy cukier (1 płaska łyżeczka), mąkę (2 płaskie łyżki) oraz letnią wodę (ok. 100 ml). Mieszamy dokładnie i odstawiamy na 10 minut do wyrośnięcia.
Krok 2
Ciasto:
Ciasto na chleb pszenny można przygotować za pomocą robota planetarnego (z końcówką hak) lub ręcznie na blacie.
Do misy robota wsypujemy mąkę (ok. 500 g), a także dodajemy letnią wodę (200 ml), opcjonalnie miód płynny (1 łyżeczka) oraz wyrośnięty rozczyn. Całość wyrabiamy przez 5-7 minut na małych obrotach.
Odstawiamy na 10 minut, aby ciasto odpoczęło.
Krok 3
Po tym czasie dodajemy sól (1 płaska łyżka) oraz miękkie masło (1 nieco czubata łyżka). Ponownie wyrabiamy przez 5 minut.
Ciasto powinno się zrobić gładkie, elastyczne i niezbyt klejące się do rąk.
Krok 4
Przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na minimum 60 minut do wyrośnięcia. Ciasto w tym czasie powinno podwoić swoją objętość.
Krok 5
Lekko ją natłuszczamy masłem lub olejem i wykładamy papierem do pieczenia. Nie jest to niezbędne, ale natłuszczenie pomaga w uformowaniu papieru w foremce, ponieważ wtedy się do niej przykleja. Olej możesz rozsmarować pędzelkiem kuchennym lub ręcznie. Możesz do natłuszczenia też wykorzystać samo opakowanie z masła, przesuwając nim po dnie i bokach formy.
Ciasto wyciągamy z miski i przez chwilkę zagniatamy na blacie lekko oprószonym mąką. Formujemy w wałek o długości keksówki, w której będziesz piec swój chleb. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 20-30 minut do lekkiego wyrośnięcia.
W tym czasie nagrzewamy piekarnik do temperatury 210 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu).
Żółtko (1 szt.) roztrzepujemy w miseczce z odrobiną mleka (3 łyżki) za pomocą widelca, a następnie smakujemy wierzch chleba za pomocą pędzelka kuchennego lub ewentualnie łyżeczką.
Krok 6
W piekarniku można piętro niżej wstawić foremkę z nalaną wodą, aby w trakcie pieczenia było nieco pary, dzięki czemu chleb będzie mieć fajną chrupiącą skórkę.
Po wyciągnięciu z piekarnika chleb od razu wyciągamy z keksówki. Studzimy na kratce, aż całkowicie wystygnie. Jeżeli nie masz kratki to możesz np. postawić go pionowo na desce do krojenia i pod lekkim ukosem oprzeć o płytki w kuchni. Chodzi o to, żeby cały chleb mógł się studzić równomiernie.
Chleb pszenny przechowujemy w chlebaku czy lnianej reklamówce, aby nie wysechł i następnego dnia smakował równie dobrze.
Domowe pieczywo
Zachęcam także do wypróbowania moich innych przepisów na domowe pieczywo. Polecam Wam zrobić bułeczki pszenne oraz chleb orkiszowy. Jeśli wolisz coś bardziej na słodko to upiecz chałkę drożdżową z maślaną kruszonką.
Komentarze
Mój ulubionych chleb. Nawet nie wiem ile razy go już piekłam w ciągu ostatnich dwóch trzech lat…
Super! Bardzo się cieszę, że przepis się sprawdza 🙂
Robię ten przepis już z setny raz. Chlebek wychodzi super. Ale z samą wodą wychodzi zbyt twarda skórka, która przy krojeniu strasznie się kruszy. Natomiast proporcje idealne i pasują na każdy rodzaj czy mix mąki. Ja najczęściej robię mixy mąki orkiszowej chlebowej z pełnoziarnistą i chlebowej pszennej z żytnią pełnoziarnistą, smaruję całym jajkiem z mlekiem i sypię ulubione ziarna. Do zaczynu dodaję siemię lniane czy płatki owsiane i wychodzą petardy!
Taka buła bardziej niż chleb wyszła, ale zjadliwe
Dla wszystkich nielubiących zagniatania ciasta…nie zagniatałam i nie miksowałam mikserem, zakręciłam ciasto w misce, może 2 minuty silikonową łopatką i chlebek wyszedł idealnie 😀
Dobrze wiedzieć 🙂
Podczas ugniatania mam wrażenie że było za twarde
Jeszcze jedno pytanie? Przez ile ma się studzić na kratce i potem w czym najlepiej przechowywać jak nie mam chlebaka ?
Aż wystygnie 🙂 A jak przechowujesz inne pieczywo? Ja też nie mam chlebaka i przechowuje w lnianej torbie/reklamówce (może być zwykła, czysta reklamówka).
Jezu, ale pani odpowiedzi są nie przyjemne
Czy jak daje ciasto do wyrośnięcia z miksera do keksówki to powinienem to wyrośnięte ciasto jeszcze raz dać do miksera u wyrobić jeśli tak to przez ile i potem dać do wyrośnięcia do keksówki na 40 min ?
Pozdrawiam
Po tym pierwszym wyrośnięciu w misce to wyrabiamy przez chwileczkę ciasto, wkładamy do keksówki i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia 🙂
Czy jak mam keksówke ok 31 cm to powinnam jakoś inaczej piec ten chlebek,inne proporcje? Inny czas pieczenia?
Chyba wyjdzie z formy, bo jest za krótka…
Nie ma potrzeby, po prostu będzie ciutkę niższy 🙂
Czy i czym można zastąpić masło? 😏
Oliwa
Nie 🙂
Ja tak zrobiłam i wyszlo.
Nam ten chlebek bardzo przypadł do gustu , łatwy w przygotowaniu i pyszny. Najlepiej smakuje jeszcze ciepły z maselkiem i odrobiną soli. Uwielbiamy 🙂
Oj tak, taki na ciepło z masełkiem smakuje najlepiej ❤️ Cieszę się, że przepis przypadł do gustu 🙂
Czy ciasto ma być konsystencja geste czy lepkie i rzadkie ?
Tak jak pisałam w przepisie – ciasto ma być elastyczne, nie klejące się zbytnio do rąk. Gdyby było lejące to przecież nie dałoby się go zagniatać, bo za bardzo kleiłoby się do rąk 🙂
Wszystko spoko, ale przez nacięcie strasznie mi opadł…
Tak ma być 🙂 Urośnie podczas pieczenia, a gdyby nie te nacięcia to chleb i tak by popękał podczas pieczenia.
Asiu, czy za drugim razem wyrabiasz jeszcze raz ciasto?
Zwykle tak 🙂
Fajny przepis. Zrobiłem dzisiaj i wyszedł super !
Super! Cieszę się, że chlebek smakuje 🙂
Przepis jako bazowy jest super. Warto dołożyć zamiast 50g mąki – otręby pszenne (sprawiają że chleb jest ciut bardziej dociążony) i słonecznik. Łyżeczka soli to zdecydowanie za mało (dwie będą ok). Czas wyrastania, pieczenia – idealny! Dzięki
Tylko, że w przepisie jest ŁYŻKA a nie ŁYŻECZKA i to jest DUŻA różnica, która zepsuła mi chleb.
Powyższy komentarz od Pani Matyldy jest sprzed 2,5 roku i wtedy było użyta 1 płaska łyżeczka soli, ale to było zdecydowanie za mało. Teraz jest 1 płaska łyżka i nawet podana gramatura 5g. Jeśli użyła Pani lekko czy mocno czubatej łyżki to faktycznie mogło to być za dużo.
Jaki rozmiar ma blaszaka (keksówka)?
Najlepiej upiec w dłuższej keksówce 36 cm.
Jaki rozmiar ma blaszaka (keksówka)?
Najlepiej upiec w dłuższej keksówce 36 cm.