Omlet z warzywami to pyszny pomysł na sycące śniadanie. Robię go przynajmniej kilka razy w tygodniu dla siebie i męża. Uwielbiamy omlety na słono, do których można dodać swoje ulubione warzywa. To też fajny sposób na pozbycie się resztek z lodówki gdy zostanie Ci np. kilka plasterków szynki, połówka papryki czy kilka pieczarek. Omlet z warzywami z pewnością posmakuje całej Twojej rodzince. To tani pomysł na śniadanie, a wraz z domowym, ciepłym pieczywem smakuje naprawdę obłędnie! Tym razem upiekłam chleb pszenno żytni z suszonymi pomidorami, ale polecam także wypróbować moje najnowsze bułeczki pszenne.
Omlet na słono
Omlet na słono często gości u mnie na śniadanie, ale od czasu do czasu serwuję go także na kolację. Jest tak prosty i szybki do zrobienia, a tak smaczny, że ciężko mu się oprzeć. W lecie najczęściej przygotowuję omlety na słodko z sezonowymi owocami (koniecznie wypróbuj mój omlet na słodko z serkiem homogenizowanym), zaś w zimie na słono, najczęściej z szynką lub kiełbasą oraz warzywami (w zależności od zawartości lodówki: papryka, cebula, szczypiorek, pieczarki, cukinia).
Puszysty omlet
Na końcowy efekt smakowy wpływają przede wszystkim jajka…. Ja korzystam najczęściej z wiejskich jajek i muszę przyznać, że rzadko kupuje je w marketach. Smażę omlety na maśle, nigdy na oleju, dzięki czemu mają później taki smaczny maślany smak. Dodatkowo bardzo lubię puszyste omlety, w których ubijam na sztywną pianę białka ze szczyptą soli (ważne żeby dobrze oddzielić żółtka od białek).
Jeśli szukasz innych inspiracji na omlety to polecam Wam wypróbować przepis na puchaty omlet serowo-warzywny.
Przepis na: Omlet z warzywami
Składniki:
- 3 jajka (osobno białka i żółtka)
- szczypta soli
- 1 płaska łyżka mąki
- 1 łyżka masła
Dodatkowo:
- kilka plasterków szynki
- 1/3 cebuli
- 1/4 papryki czerwonej
- 1 łyżeczka szczypiorku
- szczypta soli i pieprzu
Zobacz również:
Jak zrobić omlet z warzywami?
Krok 1
W wysokiej misce ubijamy białka wraz ze szczyptą soli na wysokich obrotach miksera.
Krok 2
Na mniejszą, rozgrzaną patelnię nakładamy masło (płaska łyżka). Gdy się rozpuści, wtedy dodajemy posiekaną drobno cebulę, pokrojonych kilka plasterków szynki i paprykę (można ją pokroić na mniejsze lub większe kawałki). Smażymy przez 2-3 minutki na średnim ogniu. Następnie nalewamy puszystą masę jajeczną i smażymy na małym ogniu pod przykryciem. Smażymy z obu stron przez około 5 minut na bardzo małym ogniu. Ciepły omlet przekładamy na talerz. Podajemy z pieczywem.
Komentarze
Dla mnie jest bardzo sycący jemy go bez pieczywa
Jak najbardziej można pieczywo pominąć 🙂
pieczywo do omletu? pierwsze słyszę 😉
Nie wydaje mi się to aż takie dziwne połączenie. Ja lubię z pieczywem, ale jak ktoś lubi bez, to też to rozumiem 🙂 Powiem więcej – znam nawet osoby, które omlet jadają z ketchupem, a rosół jadają z ziemniakami. Niech każdy je jak mu smakuje 🙂
‘Ja pierniczę, ale to było dobre’ opinia męża 😊
No to się cieszę, że smakowało 🙂
ile ubijać białka?
Aż będą sztywne 🙂
Bardzo dobry przepis!!!!!!!!!!!!!
dzięki 🙂