Opis przepisu
Bułeczki pszenne mogłabym piec codziennie! Uwielbiam domowe pieczywo i staram się już nie kupować tego ze sklepu. Najczęściej piekę chleb pszenny, bo jest banalny do przygotowania. Jednak często lubię piec różne bułki, a najczęściej pszenne lub pszenno-żytnie.
Bułki pszenne
Te bułki pszenne wychodzą bardzo mięciutkie i pięknie się kroją… Robię je na świeżych drożdżach, jednak równie dobrze możesz skorzystać z suszonych (tylko trzeba ich dodać o połowę mniej niż w przypadku świeżych). Do ciasta na bułki można wsypać różne dodatki jak np: pestki dyni, słonecznik, sezam, czy prażoną cebulkę. Wszystko zależy od tego co tak naprawdę lubicie!
Spodziewasz się może gości w najbliższym czasie? To dobrze się składa, bo na blogu znajdziesz sprawdzone przepisy na:
Przepis na: Bułeczki pszenne
Składniki:
Rozczyn:
- 20 g świeżych drożdży (lub 10g suszonych)
- 1 łyżeczka cukru
- 50 ml mleka
- 1 czubata łyżka mąki pszennej
Ciasto:
- 520 g mąki pszennej np chlebowej typ 750
- 50 ml letniego mleka
- niecałe 200 ml letniej wody
- 1 jajko
- 70 g masła, miękkiego
- 1 płaska łyżka soli
- opcjonalnie: 1 czubata łyżka sezamu i słonecznika
Zobacz również:
Bułeczki pszenne przepis krok po kroku:
Krok 1
Bułeczki pszenne można przygotować na bazie drożdży świeżych lub instant.
Rozczyn drożdżowy
Do miseczki kruszymy świeże drożdże (20 g), dodajemy cukier (1 łyżeczka), mąkę (1 czubata łyżka) oraz letnie mleko (ok. 50 ml, nie może to być zbyt gorące mleko, bo zabije drożdże i niestety ciasto nam nie wyrośnie). Rozczyn mieszamy dokładnie i odstawiamy na 10 minut do wyrośnięcia.
(W przypadku drożdży instant nie robimy rozczynu tylko mieszamy po prostu wszystkie składniki i zagniatamy gładkie ciasto.)
Krok 2
Do większej miski wsypujemy przesianą mąkę pszenną lub np. orkiszową (ok. 520 g), a także dodajemy miękkie masło (70 g), letnią wodę (niecałe 200 ml), letnie mleko (50 ml) oraz jajko.
Krok 3
Krok 4
Krok 5
Krok 6
Krok 7
Krok 8
Ciasto odpowietrzamy uderzając w nie dłonią. Wyciągamy z miski i dzielimy na około 10 części. Każda moja kulka ważyła niecałe 100 g – zwykle odmierzam sobie ciasto przy pomocy wagi kuchennej, aby bułki pszenne były mniej więcej takich samych rozmiarów.
Krok 9
Krok 10
W tym czasie nagrzewamy piekarnik do temperatury 200 stopni (góra-dół, bez termoobiegu). Jeśli masz piekarnik parowy to oczywiście warto użyć programu pary.
Krok 11
Bułki pszenne wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 20-22 minuty.
Po upieczeniu studzimy je na metalowej kratce.
Domowe pieczywo
Jeśli szukasz innych sprawdzonych przepisów na domowe pieczywo to koniecznie wypróbuj ten prosty chleb pszenny lub chałkę.
Komentarze
jezeli robie na suchych drozdzach to mam dac do ciasta 100ml mleka czy tylko 50 ml ?
Napisałam we wpisie, że jeśli korzysta się z drozdzy suchych to pomijamy skladniki z rozczynu (czyli nie dodajemy: 20 g świeżych drożdży (lub 10g suszonych), 1 łyżeczka cukru, 50 ml mleka, 1 czubata łyżka mąki pszennej) 🙂
Słabo ponacinalam ale na pewno smaku im to nie zabierze. Polecam!
Jeżeli robie bułeczki z drożdży instant mam wymieszac wszystkie składniki z rozczynu i na ciasto razem?
Ale napisałam o tym już w pierwszym kroku: “W przypadku drożdży instant nie robimy rozczynu tylko mieszamy po prostu wszystkie składniki i zagniatamy gładkie ciasto.” 🙂
Tak widziałam ale miałam małe wątpliwości czy powinnam pominąć krok z rozczynem i dodać do ciasta tylko drożdże.
No nie trzeba było robić rozczynu, tylko do ciasta właściwego dodać drozdze sypkie i wyrobić ciasto 🙂
Bułeczki wyszły pyszne, bardzo polecam! 😃
dzięki 🙂
Czy ciasto można przygotować dzień wcześniej i zostawić na nocne wyrastanie w lodówce? 🙂
tak 🙂
Ta łyżka soli to jest zdecydowanie za duża ilość, i wszystko psuje. Ogólnie przepis jest fajny ale na taką ilość mąki wystarczy 1 łyżeczka soli, płaska, albo nawet ciut mniej
Na taką ilość mąki płaska łyżka soli jest ok moim zdaniem 🙂
Bułki są świetne, na drugi dzień nadal puszyste, można spokojnie mrozić. Ja dodałam ziarna słonecznika i pestki dyni. Dziękuję za ten przepis, robiłam pierwszy raz w życiu i wyszło ekstra.
No to bardzo się cieszę 🙂
Bułki wychodzą obłędnie dobre. Piekłam je w niedzielę wieczorem,a rano były mięciutkie i puszyste,jak poduszeczka
Mój mąż (wyjeżdza na delegację) powiedział,że zawsze,jak będzie w domu zamawia bułki z Twojego przepisu.
Polecam.
Bardzo się cieszę, że tak smakują! ❤️❤️ Pozdrawiam serdecznie 🙂
Bułeczki pycha ! Wczoraj robiłam pierwszy raz i wyszły idealne ! Może nie tak ładne jak autorki,ale smakowały i to bardzo ! Na pewno jeszcze nie raz do nich wrócę ,zwłaszcza że córeczce smakowały, a to zawsze dla mnie najważniejsze 🙂
Bardzo się cieszę, że smakowały! ❤️
Bułeczki mega pyszne! Udały się za pierwszym razem. Mięciutkie i pachnie w całym domu. Na pewno zrobię je jeszcze nie raz:)
Super! ❤️ Cieszę się, że się udały i że smakują 🙂 A zapach owszem, zawsze budzi ślinotok u mnie 🙂
Najlepsze bułeczki jakie do tej pory zrobiłam dla rodzinki 😉 Wyszły idealne, na drugi dzień nadal świetnie smakują ! Jedynie co to następnym razem dodam nieco mniej soli, niestety łyżka to zdecydowanie za dużo 😉 Polecam
Wyglądają rewelacyjnie! ❤️ Bardzo się cieszę, że smakują 🙂 Oczywiście można dodać troszkę mniej soli, aby dopasować przepis do swoich smaków 🙂
[email protected]