Bułki pszenne

5/5 (1 ocen)

Ilość porcji

12-14

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

70 min + 25 min pieczenia

Bułki pszenne

Opis przepisu

Uwielbiam przygotowywać domowe pieczywo, które można upiec na milion różnych sposobów. Jeżeli chodzi o rodzaj mąki to jest naprawdę dowolna… Możesz użyć pszennej chlebowej, orkiszowej, żytniej, razowej czy bezglutenowej.

Bułki pszenne

Mój przepis na bułki pszenne jest naprawdę niezawodny. Ciasto składa się głównie z rozczynu drożdżowego, mąki pszennej chlebowej, odrobiny żytniej i razowej. Warto też wzbogacić ich smak ziarnami słonecznika, pestkami dyni czy czarnuszką. Przed pieczeniem, bułeczki pszenne lekko nacinamy, smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy sezamem.

Bułeczki pszenne są bardzo mięciutkie, smaczne, wyraziste w smaku i co najlepsze lekko chrupiące z zewnątrz. dodatkowo pięknie się kroją… Koniecznie wypróbujcie!

Przepis na: Bułki pszenne

Składniki:

Rozczyn:

  • 20 g świeżych drożdży
  • 2 łyżki cukru
  • 50 ml mleka
  • 2 łyżki mąki pszennej

Ciasto:

  • 350 g mąki pszennej chlebowej
  • 150 g mąki żytniej
  • 100 g mąki pszennej razowej (lub zwykłą pszenną chlebową)
  • 100 ml mleka
  • 150 ml wody
  • 2 żółtka
  • 80 g masła, roztopionego
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1 czubata łyżka nasion słonecznika
  • opcjonalnie 1 łyżka pestek dyni lub siemie lniane lub czarnuszka

Dodatkowo:

  • 1 roztrzepane jajko
  • 2 łyżki sezamu
Wyślij emailem

Bułki pszenne - przepis krok po kroku


Jak upiec bułki pszenne?

Wykonanie:

Do miseczki kruszymy świeże drożdże, dodajemy 2 łyżki cukru i mąki oraz 50 ml letniego mleka, mieszamy dokładnie i odstawiamy na 10 minut do wyrośnięcia.

Do większej miski wsypujemy przesiane mąki, roztopione i przestudzone masło, żółtka, sól, a także pozostałe mleko, ziarna słonecznika, letnią wodę oraz wyrośnięty rozczyn, całość zagniatamy. Gdy ciasto będzie już elastyczne to przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na minimum 60 minut do wyrośnięcia. 

Po tym czasie ciasto powinno przynajmniej dwukrotnie zwiększyć swoją objętość.  

Ciasto dzielimy na 12 lub 14 równych części. Formujemy bułeczki (kulamy ciasto rękami do momentu powstania idealnych kulek). Gotowe bułeczki układamy na foremce wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch lekko nacinamy (ukośnie) ostrym nożem.

Wierzch bułeczek smarujemy (np. pędzelkiem) roztrzepanym jajkiem. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 20-25 minut w temp. 180 stopni. Smacznego![/three_fourth_last]


Proste bułki pszenne

Przepis na bułki pszenne domowej roboty

Bułki pszenne

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julita
Julita
1 rok temu

Przepis bardzo prosty, bułeczki wilgotne i mega smaczne. Jedyne co zmieniałam to z 2 żółtek na 1 jajko i było też dobrze 😉

Przepis na bułki pszenne domowej roboty

W ostatnim czasie jestem wielką fanką przygotowywania pieczywa we własnym piekarniku. Ten przepis na bułki pszenne domowej roboty, był jednym z pierwszych przepisów na liście do wypróbowania 😉 Jest bardzo prosty, jednak tak jak każde ciasto z drożdżami, wymaga czasu na wyrośnięcie. W sumie całość razem z pieczeniem nie powinna zająć dłużej niż 1,5 godziny. W przepisie na bułki pszenne domowej roboty możemy użyć mąki orkiszowej, żytniej, razowej czy bezglutenowej zamiast mąki pszennej.

Proste bułki pszenne

Te proste bułki pszenne to świetny przepis w przypadku gdy zabraknie nam wieczorem pieczywa, zapomnieliśmy zrobić zakupy przed niedzielą niehandlową lub po prostu mamy ochotę na proste bułki pszenne, które chcemy upiec w naszym piekarniku. Najlepiej smakują na ciepło, np. z masełkiem, dżemem lub domową nutellą. Jeżeli masz ochotę na bardziej słodkie pieczywo, to możesz spróbować również przygotować bułeczki drożdżowe lub bułeczki mleczne. Moim zdaniem każde domowe pieczywo smakuje o niebo lepiej niż te kupione w markecie, a nawet piekarni. Znacznie dłużej zachowuje również świeżość i jest mięciutkie nawet kilka dni po upieczeniu.

RozwińZwiń