Opis przepisu
Ekspresowe mini pączki serowe są świetnym pomysłem jako słodki przysmak na Tłusty Czwartek. Tą karnawałową przekąskę polubią dzieci jak i dorośli.
Pączki serowe
Ciasto na mini pączki serowe wykonasz w niecałe 10 minut! W następne 5 minut można je wysmażyć i gotowe. Stąd nazwa ekspresowe, ponieważ są naprawdę szybkie i proste do przygotowania.
Jeżeli denerwujesz się, że nie wychodzą Ci tradycyjne pączki z jasną obwódką dookoła, to te małe mini pączki będą ich świetną alternatywą. Dzięki temu, że dodałam do nich twaróg w kostce to wyszły mięciutkie z fajnym serowym posmakiem.
Ekspresowe mini pączki są zdecydowanie szybsze do przygotowania niż tradycyjne pączki z budyniem czy faworki. Z takich prostych pomysłów na karnałowe wypieki to podrzucam jeszcze przepis na budyniowe chruściki. Jestem pewna, że jak raz ich spróbujesz to z pewnością je pokochasz i będziesz je robić co rok.
Przepis na: Mini pączki serowe
Składniki:
- 300 g twarogu chudego lub półtłustego
- 300 g mąki pszennej
- 3 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 płaskie łyżki cukru pudru
Dodatkowo:
- 700 ml oleju
Zobacz również:
Mini pączki serowe przepis krok po kroku:
Krok 1
Wszystkie składniki na mini pączki serowe wyciągam zwykle minimum 30 minut szybciej z lodówki, aby nabrały temperatury pokojowej.
Do ich przygotowania potrzebny będzie twaróg chudy lub półtłusty w kostce (300 g). Opcjonalnie można także użyć twarogu z wiaderka.
Zanim wymieszamy twaróg z pozostałymi składnikami to najpierw warto go nieco podusić tłuczkiem do ziemniaków lub blenderem ręcznym – tylko nie robimy tego zbyt długo, aby twaróg nie uzyskał zbyt rzadkiej konsystencji.
Krok 2
Krok 3
Krok 4
Krok 5
Wyrobione kulki (mi wyszło 16 sztuk) układamy w odstępach np. na desce i odstawiamy na chwilkę na czas podgrzania oleju.
Krok 6
Do smażenia mini pączków przyda się mała, głębsza patelnia lub garnek z nieprzywierającą powierzchnią. Pamiętaj, że jeśli użyjesz zbyt dużego, szerokiego naczynia tym będziesz musiał/a wlać więcej tłuszczu.
Do ustawienia odpowiedniej temperatury używam najzwyklejszego termometru cukierniczego. Rozgrzewamy olej (ja wlałam około 750 ml) do temperatury 160-170 stopni.
Krok 7
Mają być one minimum w połowie lub 3/4 wysokości zanurzone w oleju.
Obracamy je za pomocą np. patyczka do szaszłyków aż osiągną ładny rumiany kolor – to powinno zająć około 2-3 minuty. Jeśli za szybko się rumienią/przypalają (np. w niecałą minutę) to znaczy, że jest za wysoka temp. oleju i mogą wyjść surowe w środku.
Krok 8
Można je oprószyć cukrem pudrem lub np. oblać polewą czekoladową. Ja je polałam z wierzchu kremem pistacjowym. Smacznego!
Zachęcam także do wypróbowania domowych, tradycyjnych pączków z marmoladą>>.
Komentarze
Pyszne,puszyste znikają w mig ….😋
Przepis nieco zmieniłam ,ale tylko dlatego ,bo przeczytałam kilka komentarzy w których jest wiele wątpliwości co do gramatury. W moim doświadczeniu kulinarnym zdążyłam się wielokrotnie przekonać i także potknąć. A to za mało …a to za dużo , a to temperatura, a to zły dzień …..itp.
Do pieczenia i gotowania trzeba mieć serce,cierpliwość i spokój , a wtedy wszystko wyjdzie jak należy.😁
A więc co nieco ode mnie, ale baza pozostaje od Pani Asi :
250g twarogu
260-270gmaki
3 jajka
3-4 łyżki drobnego cukru ,albo cukru pudru
1 łyżeczka cukru waniliowego
szczyptą soli
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
1 1/2 łyżki spirytusu ( żeby tłuszcz nie wchłaniał się )
dwa ostatnie składniki spowodują ,że ciasto będzie nabuzowane powietrzem i przez to będą lekkie i puszyste .
Rozgrzewam olej do temperatury 150 stopni (no może być kilka stopni więcej ) i na zmoczone wodą ręce nakładam łyżeczką od herbaty w miarę równe porcje ( powiedzmy sporego orzecha włoskiego), formuję kulki i piekę wielokrotnie obracając, aby upiekły się równomiernie ( lubię jasne , złociste ) 🤩
Zgrzyt pazurem ozorem, a nie pączki. Zrobiłam WSZYSTKO wg przepisu – nie pierwszy raz piekę. Twaróg zgnieciony ale nie na ciapę, nawet dwa opakowania kupiłam, tylko żeby zrobić pani przepis. Nie skarżę na, bo być może mój błąd wystąpił, ale – pączki wyszły jak ser księżycowy wydobyty z podziemia. Smoliste dziury i twarda skorupa. Nie wiedziałam co jest przyczyną – dalej nie mam pojęcia. Olej ok 2l. Normalny rzepakowy, nie doszukuję się winy w moim działaniu.. ale nie mówię, może temp. Oleju był za wysoki? 150-160° smażyłam.
Skoro wyszedł smolisty kolor plus wyszły twarde to niestety nie zgodzę się z tym, że WSZYSTKO zostało zrobione według przepisu. Ewidentnie za długo były smażone, bo powinien wyjść taki rumiany kolor, a w środku miękkie. Skoro były spalone to jak miały smakować?
Nie piekłam długo, bo po 3 minutach wyjęłam z oleju i ciasto było surowe, nie rozumiem dlaczego tak wyszło 😔
Jeśli olej był zbyt gorący to w trzy minuty mogły się bardzo zjarać…
Są świetne, robię je kolejny raz ❤️
Bardzo mi miło to czytać 🙂
Uwielbiam Pani przepisy ! Pączusie wyszły super.. Serniki zazwyczaj zawsze wychodzą przepyszne, a drozdzowki z makiem to obłęd 🤩🤩
Niezmiernie miło mi to czytać! 🙂
Idealne! Jednak bez termometra byłoby to nie lada wyzwanie, bo na indukcji trzeba conajmniej 3 razy przestawiać ustawienia palnika ( przed wrzuceniem moc palnika 13 widać że olej zaczyna lekko bąbelkować,po wynurzeniu ok. 10 i po ok minucie od wynurzenia 5-6 celem utrzymania temp. na poziomie 165 stopni. Mam kuchenkę Electrolux ) . Robiłam z dwóch porcji i moje spostrzeżenie, to takie że w zbyt wysokiej temp. lub zbyt długo pieczone pączki pękają. Piekłam do lekkiego zarumienienia 4 min. Pierwsze partie robiłam tak jak w przepisie i pączki były okrągłe, ale nie były do końca gładkie. Kolejne partie gotowych mini pączków bardzo lekko turlałam w małej ilości mąki wtedy wychodziły ładniejsze, gładziutkie. Może moje wskazówki komuś się przydadzą, kto nie będzie miał termometra 😉
Pączki wyszły znakomite ! Prosty przepis j bardzo smaczne 🙂
Cieszę się, że przepis przypadł do gustu ❤️
Paczki wyszły znakomite ! Proste w przygotowaniu i bardzo smaczne 🙂
Bardzo cieszę się, że smakowały ❤️
Super, wypróbuję
W takim razie już życzę smacznego 🙂
Rzeczywiście ekspresowe pączki, na pewno wypróbuję 🙂
Koniecznie, polecam 🙂
Czy jajka mają być całe, cy tylko żółtka/białka?
Całe jajka 🙂
Super! Spróbuję tego przepisu więcej niż jeden raz!