Przepis na pierogi ruskie – najlepszy! Chyba nie znam Polaka, który by powiedział, że nie lubi pierogów 🙂 To tak jak z kremówkami z kultowego Shreka. Wiadomo, że każda babcia robi najlepsze pierogi ruskie – to fakt. Domyślam się, że Twoja również robi je pyszne i pod nosem sobie właśnie mówisz, że to właśnie Twoja robi je najlepsze na świecie. (Myślę, że jesteś jednak w błędzie…!)
Postanowiłam w tym roku szybciej przygotować dla Was sporą dawkę przepisów świątecznych. Tylko jakie danie najbardziej kojarzy Ci się z wigilią? Tak pierwsze skojarzenie? Jak dla mnie nie ma wigilii bez pysznych pierożków polanych masełkiem, podsmażoną cebulką! Raj dla podniebienia <3
Przedstawiam Wam mój przepis na najlepsze domowe pierogi ruskie. Zdaję sobie sprawę, że pewnie inni robią je troszkę inaczej, może do ciasta nie dodają jajek i masła, ale testowałam juz sporo różnych przepisów i te są naprawdę najsmaczniejsze. Ci co myślą, że dodanie jajek do ciasta sprawia, że ciasto będzie twarde są w wielkim błędzie 🙂
Pierogi ruskie – porady na start
- Do przygotowania ciasta zazwyczaj korzystam z mąki poznańskiej lub Lubelli do pierogów (typ 500). Są to moje ulubione rodzaje mąki, które pozwalają uzyskać cieniutkie ciasto, które nie rozpada się podczas gotowania.
- Podstawą jest połączenie gorącej wody z odpowiednim rodzajem mąki. Próbowałam wielu przepisów na pierogi, ale te z jajkiem i miękkim masłem okazały się najbardziej smakowite.
- Wodę dodawaj stopniowo – podczas wyrabiania ciasta będziesz czuć, czy potrzeba więcej wody, czy może trochę mąki. Ale uważaj, bo zbyt duża ilość mąki może sprawić, że ciasto po ugotowaniu będzie twarde.
- Woda, którą dodajesz, musi być gorąca, ale nie wrząca.
- Wyrabianie ciasta powinno trwać co najmniej 10 minut, ale najpierw składniki powinny być posiekane nożem.
- Wyrobione ciasto powinno odpocząć pod przykryciem przez co najmniej 10 minut, aby stało się bardziej elastyczne.
- Do ciasta zawsze dodajemy masło o zawartości tłuszczu co najmniej 82%, a nie margarynę.
- Ciasto wałkujemy na cienko, szybko wycinamy kółka za pomocą szklanki, nakładamy farsz, a po uformowaniu co najmniej 10 pierogów wrzucamy je do wrzącej wody. Zbyt długie leżakowanie ulepionych pierogów może spowodować, że ciasto stanie się twarde.
- Gotuj pierogi w osolonej wodzie, aż wypłyną na wierzch, co najmniej 2-3 minuty.
Przepis na: Najlepsze pierogi ruskie
Składniki:
Farsz:
- 2 kg ugotowanych ziemniaków
- 550 g sera białego np. Garwolin
- 3 cebule
- sól i czarny pieprz
Ciasto:
- 500 g mąki typ 500 (np. Poznańska lub z Lubelli, specjalna do pierogów)
- 2 jajka
- 200 ml gorącej wody
- 2 łyżki miękkiego masła
- 1 bardzo płaska łyżka soli
Zobacz również:
Najlepsze pierogi ruskie - przepis krok po kroku
Krok 1
Farsz do pierogów ruskich
Pierogi ruskie zaczynamy od przygotowania farszu.
Cebule (3 sztuki) kroimy bardzo drobno, podsmażamy na małej ilości masła do jej zeszklenia. Ziemniaki (2 kg) obieramy i gotujemy w osolonej wodzie.
Krok 2
Gdy ugotowane ziemniaki przestygną, wtedy przepuszczamy je przez maszynkę do mielenia mięsa wraz z cebulą.
Krok 3
Twaróg nie może być bardzo nasączony. Ja osobiście dodaję zawsze okrągły twaróg garwoliński delikatesowy półtłusty (550 g). Najpierw kruszymy go widelcem a następnie dodajemy do farszu i mieszamy całość łyżką. Farsz musi być naprawdę dobrze wymieszany, dlatego można się trochę przy tym namachać. Jak tylko jest okazja to dajcie się wykazać mężowi lub jakiemuś facetowi 🙂
Krok 5
Ciasto do pierogów ruskich
Jeżeli farsz mamy gotowy, to zabieramy się za przygotowanie ciasta na pierogi.
Na stolnicę lub blat kuchenny wsypujemy przesianą mąkę (500 g), tworząc małe wgłębienie. Następnie dodajemy do niej jajka (2 szt.), sól (płaska łyżka) i miękkie masło (2 łyżki).
Krok 6
Używając noża, stopniowo mieszamy składniki, jednocześnie powoli dolewając gorącą wodę (200 ml).
Krok 7
Przez co najmniej 10 minut wyrabiamy ciasto, dążąc do osiągnięcia gładkiej i delikatnej konsystencji.
Krok 8
Ciasto powinno wchłonąć całą dodaną mąkę i stać się elastyczne, przestając lepić się do rąk. Jeżeli nadal ciasto lepi się do rąk, to możesz je podsypać niewielką ilością mąki, ale uważaj, żeby nie przesadzić, wtedy ciasto zrobi się twarde.
Krok 9
Teraz odkładamy nasze gotowe ciasto na chwilę pod przykryciem, aby odpoczęło przez minimum 10 minut. W ten sposób mamy przygotowane idealne ciasto do pierogów, a więc możemy zacząć formować nasze smakowite pierogi.
Krok 10
Rozwałkowujemy je bardzo cienko i za pomocą szklanki wycinamy kółka. Na każde kółko nakładamy łyżeczkę farszu. Sklejamy dokładnie pierogi, aby podczas gotowania nie wypływał z nich farsz.
Krok 11
Gotujemy w osolonej wodzie do momentu ich wypłynięcia do góry. Odcedzamy i przekładamy na chwilkę do garnka z zimną wodą. Przekładamy nasze pierogi ruskie na suchą ściereczkę, aby pozbyć się wody (ważne aby pierogi się nie stykały). Na koniec wykładamy je na talerze lub półmisek i polewamy roztopionym masełkiem. Najlepiej podawać pierożki z podsmażoną cebulką. Smacznego!
Jak mrozić pierogi?
Pierogi ruskie można mrozić zarówno surowe, jak i już gotowe, pamiętając o kilku prostych zasadach:
- Zaczynamy od przygotowania tacki, która swymi wymiarami pasuje do naszego zamrażarki.
- Jeśli zamierzamy mrozić surowe pierogi, posypujemy tackę niewielką ilością mąki, a jeżeli planujemy mrozić już ugotowane, to lekko ją natłuszczamy olejem. Chodzi o to, aby pierogi nie przywierały do tacy.
- Rozkładamy pierogi na tackę, pamiętając o tym, aby nie stykały się ze sobą. Jeśli mrożone będą gotowe pierogi, upewnij się, że całkowicie wystygły przed zamrożeniem.
- Następnie umieszczamy tacę w zamrażarce na około 1,5 do 2 godzin.
- Po tym czasie możemy przenieść pierogi do wspólnego woreczka lub pojemnika. Kiedy są już zamrożone, nie będą się do siebie przyklejać.
Jeśli zechcesz zjeść zamrożone pierogi później, to możesz je wrzucić bezpośrednio do wrzącej wody. Jeśli są to już ugotowane pierogi, to możesz je najpierw rozmrozić, a następnie podsmażyć na patelni.
Komentarze
Robilam z tego przepisu pierogi. Wyszły świetnie idealne proporcje farsz super. Dziekuje i pozdrawiam :>
cieszę się 🙂 smacznego!
Zrobiłem te pierogi i zostało mi sporo farszu. Czy nie jest za mało ciasta ?
Do moich pierogów daję sporo farszu i jeżeli dawał Pan go niewiele, to faktycznie mogło zabraknąć ciasta 🙂 Na przyszłość polecam po prostu dorobić ciasto, ponieważ robi się je bardzo szybko 🙂
U mnie na ciasto z 0,5 kg mąki daję 0,8/0,9 kg farszu (i absolutnie żadnych jajek). Ciasto wałkuję cienko i daję bardzo dużo farszu. Zrobiłam wielkie oczy widząc u Ciebie 2,5 kg farszu. Robisz pierogi czy pączki?
Okrpny przepis na ciasto. Za grube
Głupoty piszesz źle zrobiłaś robię całe życie jest wspaniałe trzeba cienko walkowac i dużo farszu nie maszpraktyki w robienu pierogów .źle robisza narzekasz złej tancerce spódnica przeszkadza to ciasto jest najlepsze cieniutkie i pyszne dobrze się klei .
To wystarczyło cienko rozwałkować 🙂
Do ciasta na pierogi NIE WOLNO dodawać jajek bo po ugotowaniu staną się twarde… i łamliwe.
Co za bzdury z Was kucharki jak z koziej trąba
Nie zgodzę się. Robię od lat ten przepis i nigdy nie wyszły mi twarde i łamliwe. Korzystał Pan z mojego przepisu? Może miał Pan do czynienia z innym przepisem, gdzie było np. za dużo mąki użyte.
Nie mam maszynki do miesa. Jag moge inaczej “zmielic” ser i ziemniaki?
Za pomocą praski do ziemniaków lub po prostu za pomocą tłuczka do ziemniaków. Maszynką jest szybciej, ale efekt jest ten sam 🙂
Sera NIE WOLNO puszczać przez maszynkę bo farsz będzie mokry i luźny.
Pierwsze słyszę…
ale bym zjadła takie pierogi!
No to pomysł na obiadek piątkowy lub weekendowy gotowy 🙂 Zachęcam, ponieważ wychodzą pyszne!
Czemu PIĄTKOWY? kiedy się ma ochotę to jem co chcę, niezależnie od dnia.
A w którym miejscu napisałam, że trzeba je robić tylko w piątek? 🙂
W jakim celu należy przełożyć pierogi do zimnej wody? 🙂
ja mysle dlatego aby sie nie posklejaly, w zmnej wodzie hartuje sie przetwory z maaki…makarony, kluski i pierogi ;))
Dokładnie tak 🙂