Polacy bardzo lubią jeść pierogi i nierzadko uznaje się je za nasze danie narodowe, którym lubimy się chwalić gdy przyjeżdżają do nas znajomi obcokrajowcy. Można je zamówić praktycznie w każdej restauracji, lecz największa radocha jest wtedy, kiedy je zrobimy sami w domu. Szczególnie lubię je lepić na Święta i uważam, że pierogi to obowiązkowe danie wigilijne, bez którego Święta nie byłyby takie same jak powinny.
Pierogi przepis
Jednak coraz mniej osób lepi samodzielnie pierogi. Wiele osób myśli, że jest to niesamowicie pracochłonne i skomplikowane. W rzeczywistości nie jest to takie trudne jak wygląda, a satysfakcja z samodzielnie przyrządzonych pierogów gwarantowana! Najważniejsze jest pyszne ciasto… Więc przygotowałam Wam poradnik jak zrobić idealne ciasto na pierogi.
Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi, w tym roku dużo więcej osób przygotuje pierogi samodzielnie, czy to pierogi ruskie, czy z kapustą i grzybami.
Przepis na: Idealne ciasto na pierogi!
Porady na start
Poniżej podsyłam kilka moich uwag:
- Do przygotowania ciasta używam zazwyczaj mąki poznańskiej lub z Lubelli do pierogów (typ 500), są to jedne z najlepszych mąk, dzięki czemu rozwałkowane ciasto jest cieniutkie, a podczas gotowania ciasto się nie rozkleja;
- Wymieszanie gorącej wody z odpowiednią mąką to totalna podstawa. Jest sporo przepisów na pierogi, przetestowałam już wszystkie, ale z jajkiem i miękkim masłem wychodzą najsmaczniejsze.
- Dolewaj wodę stopniowo, wyrabiając ciasto będziesz wiedzieć czy trzeba jej jeszcze odrobinę dolać czy dosypać mąki (jednak gdy przesadzisz z dosypywaniem mąki to ciasto będzie po ugotowaniu twarde);
- Dolewana woda musi być koniecznie gorąca, jednak nie może to być wrzątek;
- Przynajmniej 10 minut wyrabiamy ciasto, jednak najpierw należy nożem siekać składniki;
- Wyrobione ciasto musi poleżeć przykryte przez minimum 10 minut, aby stało się bardziej elastyczne;
- Do ciasta nigdy nie dodajemy margaryny, lecz masło o minimalnej zawartości tłuszczu 82 %;
- Ciasto rozwałkowujemy cienko i szybko wycinamy kółka za pomocą szklanki, nakładamy farsz, gdy ulepimy minimum 10 pierogów to wrzucamy je do wrzątku (gdy zbyt długo będą leżakować nasze ulepione pierogi to ciasto też może wyjść twarde);
- Gotuj w osolonej wodzie, aż wypłyną na wierzch, minimum 2-3 minutki;
Składniki:
- 500 g mąki typ 500 (np. Poznańska lub z Lubelli, specjalna do pierogów)
- 2 jajka
- 200 ml gorącej wody
- 2 łyżki miękkiego masła
- 1 bardzo płaska łyżka soli
Zobacz również:
Idealne ciasto na pierogi! - przepis krok po kroku
Krok 1
Przesianą mąkę (500 g) wysypujemy na stolnicę, robimy małe wgłębienie, a do jego środka dodajemy jajka (2 szt.), sól (płaska łyżka), miękkie masło (2 łyżki).
Krok 4
Ciasto powinno “zabrać” całą wsypaną mąkę. Powinno być elastyczne, nieklejące się już do rąk.
Krok 5
Gotowe ciasto odstawiamy do chwilowego leżakowania pod przykryciem przez minimum 10 minut. Teraz mamy już przygotowane Idealne ciasto na pierogi i możemy zacząć lepić nasze pierożki.
Jak mrozić pierogi?
Zarówno świeże, jak i surowe pierogi można zamrozić na później. Wystarczy pamiętać jednak o kilku zasadach:
- Przygotowujemy sobie tackę, która rozmiarem zmieści nam się do zamrażalnika
- Jeżeli mrozimy surowe pierogi, to posypujemy ją odrobiną mąki, a jeżeli mrozimy świeże, to nacieramy ją odrobiną oleju. Chodzi po prostu o to, żeby pierogi nie przykleiły się do tacki.
- Układamy na tacce pierogi tak, aby się ze sobą nie stykały. Jeżeli mrozisz ugotowane, to pamiętaj, aby dać im czas na całkowite przestygnięcie.
- Wkładamy tackę na 1,5 – 2 godziny do zamrażalnika.
- Po tym czasie pierogi możemy przełożyć do wspólnego woreczka lub pojemnika – kiedy są już zamrożone, to nie będą się do siebie kleić.
Kiedy będziesz mieć ochotę je zjeść, to możesz zamrożone pierogi wrzucić do gotującej się wody lub jeżeli są już gotowe, to rozmrozić i podsmażyć na patelni.
Komentarze
Do ciasta dodajemy cale jajka, czy tylko żółtka?
Całe 🙂
No więc pierogi bardzo fajne serio, ale troszke za dużo wody (nie hejt) (moje zdanie)
(Nikogo nie ma urazić)
A tak z ciekawości dlaczego za dużo wody? 🙂 Źle się formowało ciasto?
Bardzo polecam, faktycznie ciasto wyszło miękkie ☺️
Bardzo się cieszę, że jest Pani zadowolona 🙂
Dołączam zdjęcie do wcześniejszego komentarza. Eliz.
Bardzo się cieszę, że smakowały 🙂
Piękne wyszły wg tego przepisu. Na szeroki garnek wrzucałam po 10sztuk. Posolilam 1lyzka stołowa na 1,5litra wody i popieprzyłam wode. Wolę lekko pikantne i takie wyszły. Pycha! Dziękuję serdecznie za przepis Asiu
Przepis nie dla początkujących. Kilka razy eksperymentowałem z przepisami w sieci, lecz to niestety wyszło najsłabiej. Jeszcze te ograniczenia czasowe… I nie zrobisz tego na silikonowej stolnicy. Początkującym odradzam.
Nie ukrywam, że jestem zaskoczona tym komentarzem 🙂 Przecież cały przepis na ciasto, to tylko zagniecenie składników. Ograniczenia czasowe? W sensie, że trzeba wyrabiać ok. 10 minut ciasto, czy to, że musi poleżeć pod przykryciem 10 minut? No bez przesady 🙂 Nie widzę też powodów dla których na silikonowej stolnicy miałoby nie wyjść 🙂
Zrobiłam te ciastka w 10 minut.jest idealne
Cieszę się 🙂
Mam nadzieję, że wreszcie trafiłam na idealny przepis na ciasto na pierogi 🙂 tylko nie na święta, uważam, że święta z pierogami to profanacja świąt 🙂 Dziękuję za przepis, wypróbuję w wolnej chwili.
Każdy przygotowuje u siebie to co lubi, co mu smakuje i jakie w danym domu panują tradycje 🤗 u mnie pierogi są obowiązkowe na święta i to zarówno ruskie jak i z kapustą ❤️
Dzień dobry, jaką temperaturę powinna mieć woda? Do maki dodajemy jajka i masło, a potem dodajemy gorącą wodę, czy te jajka się nie zetną? Może i dziwne pytanie, ale ja pierogi będę rozbić po raz pierwszy (a stykałam się z przepisami, ze to maki dolewamy tylko gorącą wodę..)
Szczerze to nigdy nie mierzyłam temperatury wody… Jajka się zetną w przypadku wrzątku z czajnika, a nie gorącej wody 🙂 Najlepiej sobie wodę zagotować, przelać do naczynia i np. po 20-30 minutach dodać do ciasta. Jestem pewna, że pierogi wyjdą super!
Robiłam ciasto na pierogi z tego przepisu i wyszły obłędne niestety nie mam zdjęcia nie zdążyłam tak szybko się rozeszły. Ciasto wychodzi mięciutkie i elegancko się klei nawet mój 11-letni pomocnik świetnie sobie radził podczas lepienia i pierożki jak to zazwyczaj było nie rozklejaly się. Gorąco polecam 😁
Bardzo miło mi to czytać 😍😍 Z takim pomocnikiem nie mogły nie wyjść 🤗 Dziękuję za miły komentarz! ❤️
Witaj. Po biszkopcie przeskoczyłam tutaj.
Z wielu przepisów wytestuje ten. Zazwyczaj robilam bez jaj. Sama mąka i woda. Nigdy mi nie wychodziły. Babcia męża robi z dodatkiem drożdży i wychodzą, ale nie mi. 😁 Zobaczę jak mi pójdzie tym razem jajkami 🙂 mam mąkę sokolowską jasną typ 500 ale zastanawiam się o tym maśle. Czy to ma być takie kupione w kostce czy może być roślinne z pojemniczka? A może wypróbować margarynę? Kiedyś próbowałam ze zwykłym olejem – jako tako wyszły ale po kilku godzinach się zeschły. 😁 Czekam na odpowiedź i biorę się za robotę, bo soczewica juz czeka 😉
Masło ma być prawdziwe 82% tłuszczu.
Masło roślinne to też margaryna.
Pierogów z żadną margaryną się nie robi!!!!
Witam 🤗 ja zawsze robię na zwykłym maśle 🙂 na margarynie prawdopodobnie też wyjdzie ale nie robiłam, ponieważ szczerze rzadko ją używam w kuchni. Pozdrawiam i życzę smacznego!
No więc zdaję relację. Pierwszy raz w życiu wyszły mi mega przepyszne, prawdziwe pierogi. Zrobiłam kilka na próbę. Zniknęły w mgnieniu oka. Mięciutkie i puszyste. Dodałam zwykłe masło roślinne. Ale ciasto należy wyrabiać najpierw w misce, potem jak zrobi się elastyczne to na stolnicy. 🙂 Dziękuję za kolejny przepis.
Super, cieszę się 🙂
Super przepis na ciasto do pierogów, dziękuje
Proszę 🙂
Coś tu nie gra. Ja pamiętam przepisy różne: na kiełbasy, marynaty do mięs i zawsze stosuję 1 łyżeczka soli (normalna łyżeczka) na 1 kg. A tu płaska łyżka na 500 gramów mąki????? Słone byłoby jak diabli.
Proszę o ewentualne sprostowanie mnie.
Ja zawsze daję płaską łyżeczkę soli i jest idealnie 😋
Proporcje na pewno są właściwe i ciasto nie wychodzi za słone 🙂
Dzień dobry. Dzis pierwszy raz będę testować Pani przepis. Zazwyczaj robiłam na oko i wychodziło róznie, mąkę mam zalecaną przez Pania więc mam nadzieję ( w szczególności po wcześniejszych komentarzach ) że pójdzie jak z płatka. Jedno czego się obawiam to cytuje:” czy trzeba jej jeszcze odrobinę dolać czy dosypać mąki ” ….. Ja tak na prawde nie wiem jakiej konsystencji powinno być cuasto wiec cięzko mi bedzie okreslić ile i czego dodac.
Zobaczymy, trzymajcie za mnie kciuki.
Zepsuła mi się zamrazarka, będę musiała obgotowywac i do lodówki….. kolejne wyzwanie, czy to mi się nie poskleja nawet jesli dam oleju … Ehhhh te święta
Dzień dobry, najlepiej trzymać się proporcji podanych w przepisie jeśli nie ma się pewności. Jeśli ma Pani kupioną tą samą mąkę to proporcje powinny być idealnie dobrane (gorzej np jak jest użyta inna mąka, więc wtedy raz jej trzeba dodać więcej jak ciasto jest zbyt luźne). Powodzenia!
Mieszkam we Francji i tu nie ma maki 500, mam 450 albo 550,ktora lepiej wybrac? 😏
Ja wybrałbym 550.
Raczej typ 550 🙂
Dziekuje😊Wesolych, rodzinnych Swiat😘pierwszych z małą ksiezniczka😊
Dziękujemy bardzo! :* Również życzmy wesołych i spokojnych Świąt 🙂
Ciasto wyszło bajeczne. Wczoraj. Aż miło było lepić Uszka. Dziś wyrobiłam kolejna porcje ciasto. Na pierogi. Nie wyszło mi:( Rwie się. Jest twarde. Co mogłam zrobic nieprawidlowo? Może woda miała Dziś inna temperaturę?
A to bardzo ciekawe, że wczoraj wyszło, a dzisiaj nie… Kurczę szczerze to nie miałam przypadku żeby ciasto na pierogi mi się kiedykolwiek rwało… Po dobrym wyrobieniu i odstawieniu ciasta na chwilę to ono zmienia konsystencję w takie bardzo elastyczne,więc nie wiem jakim cudem mogło wyjść twarde i się rwać 🙁
Jesteśmy pierogo( i uszko) żercami, dlatego robię ich mnóstwo na Wigilię i święta. Oczywiście rozkładam pracę na kilka dni:) Dzisiaj już też działałam. Ciasto wyszło cudowne. Myślę, że wczoraj dodałam za gorącej wody.Nie poczekałam aż przestanie wrzeć. To dlatego ciasto się rwało i rozwarstwialo. Polecam ten przepis wszystkim zainteresowanym:) Dotąd moje ciasto było na tzw. ” oko” lub jak kto woli ” wyczucie”. Raz było lepsze a raz gorsze. Ten przepis podaje idealne proporcje składników. Dziękuję!!!:)
Super, bardzo mi miło czytać taki komentarz 🙂
Ciasto wyszło naprawdę bardzo dobre. Bardzo fajnie się z nim pracowało (mega elastyczne) podczas gotowania nic się nie rozpadło, a podczas lepienia wszystko ładnie się sklejało. Przepis napewno wykorzystam podczas lepienia tegorocznych pierogów 🙂 Polecam. Poniżej moje nie do końca idealne pierożki😁
Rewelka! Poproszę kilka sztuk na wynos do Przemyśla! 🙂
To może tą następna świąteczną partię! 😉😁 Bo ta oczywiście już dawno zjedzona 🙂
Kolejna porcja.😊
Wyglądają superowo! ❤️❤️
Ja jestem z centralnej Polski i moja babcia całe życie robi pierogi tylko z dodatkiem jajek i uważam że te są smaczniejsze
Zgadzam się 🙂
Ciasto pierogowe nie zawiera jaj. To jest przepis na ala ravioli. Jak smakuje to smacznego, kto zabroni.
Może zależy to od regionu. Jestem z Podkarpacia, gdzie regionalną potrawą są u nas pierogi ruskie i każdy kogo znam przygotowuje ciasto pierogowe z jajkami. Mi smakuje i uważam, że jest idealne ale jak ktoś woli robić bez jajek, to tak jak napisałeś, kto zabroni 🙂
Czy pierogi z mąki typ 450 ( nie mam innej) będą równie smaczne?
Też powinny wyjść pyszne 🙂
Najlepszy przepis. Dzięki tym proporcjom życie jest wiele łatwiejsze 😀
Cieszę się 🙂
Ciasto wyśmienite 🌻😃 robię z tego przepisu chyba po raz 10 od dwóch tygodni 🙂,uszka z tego ciasta również wychodzą pyszne 🤩 dziękuję 🙂♥️
Proszę bardzo! 🙂 Bardzo się cieszę, że tak przepis przypadł do gustu ❤
Dziś zrobiłam ciasto na pierogi z tego przepisu. REWELACJA . Jeszcze nigdy moje ciasto nie było tak dobre 🙂.
No to bardzo się cieszę 🙂
Nie jestem najlepsza w wyrabianiu ciasta, ale mam sam cook psc 11 więc chyba wypróbuję w weekend i zrobię te pierogi 🙂
Trzymam w takim razie kciuki i czekam na informację, czy się udało 🙂
Też nabrałam odwagi jeśli chodzi o gotowanie za sprawą sam cooka 😀 U mnie pierogi wyszyły ekstra!
Czy ciasto można wyrobić w robocie kuchennym? Jeśli tak to jak długo i czy wprowadzać jakieś modyfikacje? 🙂
Tak, jak najbardziej można – nie trzeba żadnych modyfikacji wprowadzać, wystarczy użyć haka do ciasta 🙂
Chciałam zapytać tak jak poprzedniczki, czy pierogi można mrozić ?
Tak jak najbardziej można mrozić, zarówno surowe, jak i ugotowane 🙂 Wystarczy je położyć na tacce w taki sposób, aby się ze sobą pierogi nie stykały i włożyć do zamrażalnika na 1,5 h. Po tym czasie możemy je wyciągnąć i przełożyć do woreczka lub pojemnika. Jeżeli pierogi kleją się do tacki, to polecam obsypać mąką, jeżeli są surowe lub wysmarować tackę olejem, jeżeli są świeże.
A czy mroziliscie jakoś te pierogi??? A jeżeli tak to jakie surowe ugotowane czy zblanszowane???
Czy można je mrozić ? 🙂
Najlepsze ciasto na pierogi jakie tylko jest 😛 Robiłam juz z wielu przepisów, ale nigdy mi nie wyszły tak smaczne
Długo szukałam tak idealnego ciasta na pierogi! Rozpływały się w ustach <3 A polane masełkiem.... Raj w ustach!
Witam! W tym roku moja córka robiła z tego przepisu pierogi. Wyszły pyszne!!! Nie jestem zwolenniczką lepienia pierogów, wolę piec ciasta, ale pierogi tak smakowały rodzince, że postanowiłam zapisać przepis i tylko pierogi z tego przepisu zamierzam robić ..i jeść. Dziękuję za przepis i pozdrawiam.
Witam serdecznie! 🙂
Jak czytam takie komentarze to aż chce się przygotowywać kolejne przepisy! Bardzo się cieszę, że pierożki smakowały całej rodzince 🙂
Również gorąco pozdrawiam.