Pierogi leniwe

4.6/5 (102 ocen)

Ilość porcji

2-3

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

15 min

Pierogi leniwe przepis

Pierogi leniwe to pomysł na ekspresowy obiad. Są szczególnie uwielbiane przez dzieci! Ja zajadałam się nimi z wielkim smakiem. A z czego tak naprawdę składają się pierogi leniwe? Główne składniki to twaróg, jajko i mąka… To takie proste i szybkie do przygotowania!

Kluski leniwe

Kluski leniwe czy pierogi leniwe? Jak mówi się u Was na to danie? Ja od zawsze nazywałam je pierogi leniwe i taka nazwa została ze mną do teraz. Nie ukrywam, że jak już to częściej przygotowuję moje domowe kopytka (koniecznie wypróbujcie mój przepis!) na bazie ugotowanych ziemniaków, ale te ekspresowe kluski leniwe są równie smaczne. To jarski obiad, który można podać zarówno na słodko jak i na słono. Ja tym razem zaserwowałam najprostszą możliwą wersję – na słono wraz z rozpuszczonym masłem. Coś pysznego!

Przepis na: Pierogi leniwe

Składniki:

  • 350 g twarogu półtłustego w kostce
  • 1 jajko
  • 1/2 szklanki mąki pszennej + odrobina do podsypywania
  • 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1/2 łyżeczki soli
Wyślij emailem

Jak zrobić pierogi leniwe?

Krok 1

kopytka leniwe

Do pierogów leniwych najlepiej użyć półtłustego lub tłustego twarogu w kostce (350g). Ja najczęściej korzystam z twarogów w kostce: OSM Garwolin, Mlekpol lub Piątnica (są one dostępne praktycznie w każdym sklepie).

Twaróg w kostce można przepuścić przez maszynkę lub tak jak ja skorzystać z tłuczka do ziemniaków i przez chwilę podusić ser w misce.


Krok 2

kopytka leniwe

Dodajemy jajko i ponownie dusimy za pomocą tłuczka lub mieszamy np. za pomocą łyżki czy widelca. Wsypujemy także mąkę pszenną (ok. 1/2 szklanki o pojemności 250ml), mąkę ziemniaczaną (2 płaskie łyżki) i sól (1/2 łyżeczki). Mieszamy za pomocą łyżki, a później zagniatamy dłońmi jednolite ciasto.


Krok 3

kopytka

W tym czasie do garnka nalewamy wodę i nastawiamy na średnią moc palnika. Gdy woda będzie kipiała to wtedy ją lekko solimy i dopiero zaczynamy formować pierogi leniwe. Stolnicę lekko podsypujemy mąką. Ja polecam podzielić sobie ciasto np. na dwie kule. Z każdej kuli formujemy dłońmi cienkie paski.

Za pomocą noża kroimy każdy pasek w poprzek (na ukośne kawałki) w odległości ok. 2-3 cm.  


Krok 4

kopytka leniwe

Leniwe pierogi – gotowanie:

Poucinane pierogi leniwe delikatnie wrzucamy do wrzątku. Pamiętaj, że należy je gotować porcjami. Wkładamy je ostrożnie do wody, raz przemieszać łyżką drewnianą, aby nie przykleiły się do dna garnka. Gotujemy chwilę, a gdy wypłyną na wierzch to gotujemy je jeszcze przez około 15 sekund (czas liczony od momentu wypłynięcia). Wyciągamy łyżką cedzakową. Patent mojej babci na kopytka jest taki, że najlepiej po wyciągnięciu ich z wrzątku, zanurzyć je w zimnej wodzie nalanej np do garnka obok. Wtedy nie są tak klejące po ugotowaniu. Można także rozpuścić na patelni 2 łyżki masła i polać nim leniwe żeby się nie posklejały jeżeli nie podajesz ich od razu na talerze tylko np chcesz je włożyć do lodówki i zjeść następnego dnia.

Mi najbardziej smakują leniwe podsmażone lekko na patelni z samym masłem. Smacznego! 


Pierogi leniwe

Pierogi leniwe

Pierogi leniwe

Średnia ocena 4.6 / 5. Ilość głosów: 102

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
GochaK
Gosia
1 miesiąc temu

Rzadko robię kluseczki A serowych to już dawno….
Te wyszły przepyszne, mięciutkie, nierozwalone.

Jola
Jola
6 miesięcy temu

Matko, prosty przepis a opisany jakby trzeba było 3 dni je robic. Nie można tego zrobić w kilku zdaniach??

Kluski leniwe

Szukasz pomysłu na ekspresowy, jarski obiad dla całej rodziny? Przychodzę Ci z pomocą! Moja propozycja to kluski leniwe, które są uwielbiane głównie przez dzieci! Ja w swoim dzieciństwie mogłabym je jeść non stop na zmianę z pierogami ruskimi lub naleśnikami. Uwielbiam taki jarski obiad i nic na to nie poradzę. Myślę, że Wy również. Pierogi leniwe składają się tylko z trzech tanich składników, które przez większość czasu mamy w swojej lodówce. Twaróg, mąka i jajko… Tylko tyle potrzeba żeby zrobić ten pyszny obiad. Pierogi leniwe najlepiej smakują zaraz po ugotowaniu.

Pierogi leniwe

Domowe pierogi leniwe można serwować na słodko lub na słono. Wszystko zależy od tego co bardziej wolicie.  Leniwe pierogi można zrobić na słono z dodatkiem soli i polane rozpuszczonym masełkiem lub na słodko z serkiem homogenizowanym i świeżymi owocami np. borówkami lub truskawkami. Jakiś czas temu jadłam leniwe oblane domowym budyniem waniliowym i to dopiero był rarytas dla podniebienia!

Leniwe przepis

Kluski leniwe przepis doskonały! Starałam się wszystko dokładnie opisać krok po kroku, żebyście nie mieli żadnych problemów z ich wykonaniem. Leniwe kluski to naprawdę bardzo proste danie, które z pewnością Wam wyjdzie już za pierwszym razem. Jeśli szukasz podobnych przepisów na tani obiad to polecam wypróbować pyry z gzikiem, kotlety ziemniaczane czy naleśniki z serem. Koniecznie odwiedź moją zakładkę OBIADY, gdzie znajdziecie naprawdę mnóstwo inspiracji.

RozwińZwiń