Opis przepisu
Ciekawa jestem ile moich czytelniczek robiło kiedykolwiek swój domowy pasztet drobiowy? Powiem Ci, że jak raz go upieczesz to nie tkniesz tego ze sklepu, który jest zrobiony ze składników, których lepiej nie wymieniać aby nie stracić apetytu…
Poniżej prezentuję Wam za to sprawdzony przepis na pasztet drobiowy, zawierający tylko właściwe składniki. Wiem, że jest pracochłonny i trzeba chwile czasu poświęcić na jego przygotowanie, ale mówię Wam, że WARTO! 🙂 Kroi się fenomenalnie, jak szynka. Pachnie i smakuje tak samo czy w pierwszy dzień, czy to w drugim tygodniu. Takie są właśnie zalety domowych wędlin, pasztetów itp.
Zachęcam Cię do wypróbowania mojego przepisu na domowy pasztet drobiowy. Dodatkowo jeżeli lubisz słodką nutę, to polecam Ci dodać suszone śliwki na środek keksówki przed włożeniem do piekarnika!
Przepis na: Domowy pasztet drobiowy
Składniki:
- 4 l wody
- 4 liście laurowe
- 8 kuleczek ziela angielskiego
- 2 większe marchewki
- 1 łyżka posiekanego lubczyku
- 1 łyżeczka soli
- 1/4 łyżeczki pieprzu
- 4 udka z kurczaka
- 1 kg piersi z kurczaka
- 300 g surowego boczku lub wątróbki
- 4 jajka
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczka curry
- 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1 łyżka papryki słodkiej
- szczypta papryki ostrej
- 2 łyżki smalcu lub masła
Zobacz również:
Domowy pasztet drobiowy - przepis krok po kroku
Jak zrobić pasztet drobiowy?
Krok 1
Z ugotowanego mięsa starannie usuwamy wszystkie kości, chrząstki itp. Przepuszczamy przez maszynkę do mielenia minimum 2 razy wraz z marchewką. (Dzięki takiej ilości zmielenia po pierwsze pasztet będzie miał lepszą konsystencję, po drugie mamy gwarantowane, że później podczas jedzenia pasztetu nie znajdziemy żadnych małych grudek itp).
Krok 2
Krok 3
Krok 4
Domowe pasztety
Moim zdaniem największą zaletą domowych pasztetów jest to, że wiesz co jesz i z czego przede wszystkim zostały zrobione. Samo mięso, warzywa, swojskie jajka i przyprawy… Jeśli szukasz podobnych przepisów to koniecznie wypróbuj mój sprawdzony przepis na klasyczny pasztet lub pasztet z żurawiną. Jeśli uda Ci się zdobyć wiejskiego królika lub kupić w sklepie to polecam wykonać pasztet z królika.
Komentarze
Dzień dobry, mam pytanie. Czy piekarnik ma być nagrzany? I czy pieczemy na funkcji termoobieg, góra i dół czy może jeszcze inaczej?
Wszystko co pokazuję na swoim blogu wkładamy do nagrzanego piekarnika, nigdy zimnego. Funkcja góra-dół 🙂
Dziękuję za odpowiedź 🙂
proszę 🙂
Czy można dodać boczek parzony lub gotowany? jakie duże mają być udka? czy 1kilo wystarczy?
Nie ma znaczenia jak duże będą udka, w takich przepisach nie muszą być przecież podane bardzo dokładne gramatury składników jak w niektórych ciastach 🙂 Co do boczku to może być gotowany, tylko wtedy na logikę nie trzeba go juz gotować tak jak w przypadku surowego 🙂
Jak mamy mniej piersi to można ten brak zastąpić np . Surowym boczkiem?
Tak, można. Ważne aby suma mięsa mniej więcej się zgadzała 🙂
witam mam pytanie z przepisu ile może około wyjść foremek po 250 ml . chce pasztetem podzielić sie z rodziną ale nie wiem ile foremek zamówić i ile będę miała do podziału 🙂
Witam mam pytanie takie małe foremki 250 ml, ile mniej wiecej może wyjść foremek z tego przepisu ?? chce sie podzielić z rodzina i nie wiem ile foremek zamówić i ile będę miała do rozdania 🙂
Robię bardzo podobny. Uwielbiają go moje dzieci. Dodaje więcej warzyw. I wkładam do słoiczków w ten sposób wystarcza na dłużej zachowując świeżość.
Jestem tak zwaną “paszteciarą” hahahaha. Uwielbiam pasztet i nigdy sama nie robiłam takiego, ale może w wolnym czasie w końcu spróbuję.