Dżem z wiśni to kolejna propozycja na zamknięcie lata w słoiku! Jest niezwykle smaczny i wyrazisty w smaku. Muszę przyznać, że uwielbiam pracować z wiśniami, bo to bardzo wdzięczny i uniwersalny owoc. Można z nich zrobić pyszne konfitury, soki na zimę do herbaty, czy nalewki. Jeśli masz nadmiar wiśni na drzewach to koniecznie przygotuj ten dżemik! Jest idealny do kanapek, naleśników czy przełożenia ciast np. biszkoptowych.
Zanim zaczniesz robić ten dżem wiśniowy to przeczytaj najpierw cały przepis i zdecyduj jaką jego metodę przygotowania wybierasz.
Dżem z wiśni z żelfixem czy bez? – 3 sposoby przygotowania
Dżem z wiśni można zrobić w sumie na 3 sposoby – tradycyjnie długo gotując (przez 5-7 godzin) jedynie z cukrem, ale można przyspieszyć proces dodając pektynę czy nawet popularne w sklepach żel-fixy (wtedy zrobienie dżemu zajmuje kilka minut). Ja najczęściej zamawiam sobie na internecie pektynę do dżemów lub stosuję najbardziej sprawdzony sposób, czyli wielogodzinne gotowanie na minimalnym ogniu.
W przypadku dżemu z wiśni to moim zdaniem wychodzi najlepszy z dodatkiem pektyny. Takie klasyczne, długie gotowanie wiśni z cukrem sprawia, że robią się bardziej powidła i przyznaję, że odkąd zaczęłam używać pektyny czy cukru żelującego, to konsystencja tego dżemu wychodzi rewelacyjnie (a do tego czas przygotowania jest ekspresowy).
Czy można zrobić dżem z mrożonych wiśni?
Jak w przypadku każdego przepisu na dżem, można użyć mrożonych owoców. Wystarczy podgrzać mrożone wiśnie z cukrem, aby powoli się rozmroziły. Świeże wiśnie dadzą najlepsze rezultaty, ale używanie owoców z zamrażarki jest często bardziej praktyczne.
Jak wydrylować wiśnie na dżem?
Jeżeli mamy taką możliwość to najłatwiej użyć drylownicy. Zwłaszcza jeżeli planujemy przygotować większą partię dżemu wiśniowego. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, to są dwa sprawdzone sposoby:
- Położyć wiśnie na otwartej butelce plastikowej z małą szyjką i wypchać pestkę za pomocą słomki lub pałeczki do sushi.
- Naciąć nożem wiśnie doobkoła pestki, tak aby podzielić ją na dwie części, a następnie wyjąć ręcznie pestkę.
Przepis na: Dżem z wiśni
Składniki:
- 2,3 kg wiśni
- 700 g cukru białego lub cukru żelującego
- 2 opakowania pektyny do przetworów lub 2 żel-fixy 3:1
- 2 łyżki soku z cytryny
- opcjonalnie szczypta cynamonu
Zobacz również:
Jak zrobić dżem z wiśni?
Krok 1
Łączna waga wiśni przed wydrylowaniem to około 2300 g.
Wiśnie dokładnie płuczemy pod strumieniem wody.
Krok 2
Sposób tradycyjny
Wiśnie przekładamy do garnka i ustawiamy średnią moc palnika. Wsypujemy cukier i mieszamy. Używamy zwykłego cukru białego lub drobnego (700 g). Gdy dojdzie do zagotowania owoców, zaczną puszczać sok, a cukier się rozpuści, wtedy zmniejszamy ogień na minimalny (cały czas mieszamy). Dla uzyskania pięknego czerwonego koloru zwykle dodaję minimum 1-2 łyżki soku z cytryny na 1 kg owoców. Jeśli nie dodasz soku z cytryny to dżem po prostu nieco ściemnieje i uzyskasz taką ciemną barwę. Opcjonalnie można dodać także szczyptę cynamonu.
Gotujemy przez około 5-7 godzin do momentu uzyskania gęstego dżemu, oczywiście co jakiś czas mieszamy, żeby owoce nam się od spodu nie przypaliły.
Krok 3
Ja jednak polecam użyć pektyny (czy nawet żel-fixy) – na opakowaniu jest zawsze napisane na jaką wagę owoców jest opakowanie i ile dokładnie trzeba użyć cukru. Jeśli chodzi o żel-fixy to polecam ten 3:1, bo wtedy na 1 kg owoców należy dodać tylko 350 g cukru.
Ja użyłam pektyny (30 g) na 2 kg wiśni. Cała instrukcja jest na opakowaniu.
W tym czasie przygotowujemy sobie słoiki i zakrętki. Niezależnie czy używam nowych słoików czy mam jakieś swoje starsze to zawsze je wcześniej myję w zmywarce lub ręcznie. Następnie je dokładnie wycieram do sucha.
Gorący dżem nakładamy za pomocą łyżki lub chochelki do słoików. Od razu szczelnie zakręcamy.
Krok 4
Szczelnie zakręcamy słoiki. Będą gorące, więc należy sobie pomóc rękawicami kuchennymi lub ścierkami.
Odwracamy do góry dnem i odstawiamy na minimum 40 minut. Zakrętki powinny się w tym czasie zassać, a gdyby były lekko poluzowane to należy je po prostu dokręcić.
Pasteryzacja przetworów
Szczelnie zakręcone słoiki umieszczamy w piekarniku (temp. około 110 stopni). Pieczemy przez 20 minut. Gdy przestygną słoiki sprawdzamy zakrętkę – zakrętka po wciśnięciu palcami nie powinna się odkształcać. Jeśli chodzi o drugi sposób pasteryzacji – gotujemy słoiki w garnku (napełnionym wodą do 3/4 wysokości słoików) przez 20-30 minut.
Gotowe przetwory na zimę zwykle sobie podpisuję – nazwę i datę powstania. To bardzo ułatwia przeszukiwanie swojego składziku z domowymi przetworami. Dżemy przechowujemy w nieco chłodniejszym miejscu np. garażu, spiżarce lub po prostu w szafkach kuchennych.
Komentarze