Dżem z czerwonych porzeczek robię już od kilku lat. Co roku mamy dorodne krzaki pełne porzeczek, więc aż żal doprowadzić do zmarnowania takiej ilości owoców… Ten dżem jest idealny do przełożenia ciast czy jako dodatek do kanapki, owsianki itp.
Dżem z porzeczek
Domowy dżem z porzeczek jest bardzo prosty do zrobienia. Poniżej opisałam sposób na tradycyjne przygotowanie, czyli dłuższe gotowanie na minimalnym ogniu (tylko z dwóch składników – owoce i cukier). Jeśli chcecie sobie przyśpieszyć robotę to polecam zastosować dodatkowo pektynę lub nawet żel-fixy (np. 2:1 lub 3:1) – wtedy zrobicie przetwory naprawdę ekspresowo.
Przepis na: Dżem z czerwonych porzeczek
Składniki:
- 1 kg czerwonych porzeczek
- 350 g cukru białego lub żelującego
- 2 łyżki soku z cytryny
Zobacz również:
Dżem z czerwonych porzeczek - przepis krok po kroku
Krok 1
Z podanych proporcji (1 kg owoców) wychodzą około 4 słoiczki po 250 ml.
Czerwone porzeczki zdejmujemy z gałązek. Dokładnie płuczemy pod strumieniem wody.
Krok 2
Równie dobrze można od razu wsypać cukier do owoców i dopiero zagotować.
Gdy dojdzie do zagotowania owoców, zaczną puszczać sok, a cukier się rozpuści, wtedy zmniejszamy ogień na minimalny. Dla uzyskania pięknego czerwonego koloru zwykle dodaję minimum 1-2 łyżki soku z cytryny na 1 kg owoców. Jeśli nie dodasz soku z cytryny to dżem po prostu nieco ściemnieje i uzyskasz taką ciemną, wiśniową barwę.
Gotujemy przez około 2 godziny do momentu uzyskania gęstego dżemu, oczywiście co jakiś czas mieszamy, żeby owoce nam się od spodu nie przypaliły. Jeżeli robisz konfiturę z większej ilości owoców to raczej będzie potrzeba nieco dłuższego gotowania o minimum 30-45 minut.
Krok 3
Do dżemów używam zwykle mniejszych słoiczków o pojemności 200-250 ml.
Gorący dżem nakładamy za pomocą łyżki lub chochelki do słoików. Od razu szczelnie zakręcamy.
Krok 4
Szczelnie zakręcamy słoiki. Będą gorące, więc należy sobie pomóc rękawicami kuchennymi lub ścierkami.
Krok 5
Pasteryzacja przetworów
W przypadku dżemów, które planuję zjeść w najbliższym czasie np. rok to nie stosuję dodatkowej pasteryzacji. Przetwory trzymam w nieco chłodnym miejscu w garażu i do tej pory nigdy mi się nie zepsuły. Jeśli jednak planujesz zrobić większą ilość dżemów i nie wiesz jak długo będziesz je przechowywać to najlepiej sobie je później dodatkowo zapasteryzować. Można to zrobić w piekarniku (najprostszy sposób) lub w garnku.
Szczelnie zakręcone słoiki umieszczamy w piekarniku (temp. około 110 stopni). Pieczemy przez 30 minut. Gdy przestygną słoiki sprawdzamy zakrętkę – zakrętka po wciśnięciu palcami nie powinna się odkształcać.
Gotowe przetwory na zimę zwykle sobie podpisuję – nazwę i datę powstania. To bardzo ułatwia przeszukiwanie swojego składziku z domowymi przetworami.
Komentarze
Czy mogę wykorzystać czarne porzeczki, które pozostały po odlaniu soku? czy z takich już raczej nic nie będzie?
Czy można użyć czarnych porzeczek?
Tak 🙂
Pychota, robię po raz kolejny 😀
Cieszę się, że posmakował 🤗
Super proporcje, dżem wyszeł pyszny ❤️