Dżem z jeżyn

4.7/5 (65 ocen)

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

20 min

dżem z jeżyn

Domowy dżem z jeżyn to moja kolejna propozycja na zamknięcie lata w słoiku! Nasz mały krzak w tym roku pięknie obrodził owocami i cyklicznie robię z niego pyszne konfitury. Średnio udaje mi się zerwać około 1 kilograma jeżyn na tydzień, więc od razu jak tylko kolejne dojrzewają to zamieniam je na pyszny dżem – w sklepie takiego nie kupisz!

Muszę przyznać, że naprawdę lubię dżemy z malin czy jeżyn, bo to bardzo wdzięczne i uniwersalne owoce. Jak dla mnie jeżyny same w sobie nie są super atrakcyjne pod względem smakowym, ale można z nich wyczarować sporo pysznych rzeczy. Ostatnio np. dodałam na bloga banalnie proste do zrobienia ciasto ucierane z jeżynami. Zniknęło ono u mnie w kilka godzin.

Zanim zaczniesz robić ten dżem z jeżyn to przeczytaj najpierw cały przepis i zdecyduj jaką jego metodę przygotowania wybierasz.

Dżem z jeżyn z żelfixem czy bez? – 3 sposoby przygotowania

Dżem z jeżyn można zrobić w sumie na 3 sposoby – tradycyjnie długo gotując (przez około 2 godziny) jedynie z cukrem, ale można przyspieszyć proces dodając pektynę czy nawet popularne w sklepach żel-fixy (wtedy zrobienie dżemu zajmuje kilka minut). Ja najczęściej zamawiam sobie na internecie pektynę do dżemów lub stosuję najbardziej sprawdzony sposób, czyli wielogodzinne gotowanie na minimalnym ogniu.

Jeśli chodzi o dżemy z jeżyn to moim zdaniem najfajniejsza konsystencja wychodzi z dodatkiem pektyny (ja w okresie przetworów zamawiam sobie jej zapas na allegro). Takie klasyczne, długie gotowanie jeżyn z cukrem wpływa na to, że robią się one nieco bardziej jak powidła i przyznaję, że odkąd zaczęłam używać pektyny czy cukru żelującego, to konsystencja tego dżemu wychodzi rewelacyjnie (a do tego czas przygotowania jest ekspresowy).

Przepis na: Dżem z jeżyn

Składniki:

  • 1 kg jeżyn
  • 350 g cukru białego lub cukru żelującego
  • opcjonalnie 1 opakowanie pektyny do przetworów lub 1 żel-fix 3:1
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • opcjonalnie szczypta cynamonu
Wyślij emailem

Jak zrobić dżem z jeżyn?


Krok 1

konfitura z jeżyn

Z jednego kilograma jeżyn wychodzi około 5 słoiczków po 200 ml.

Niezależnie czy użyjecie własnych jeżyn z ogródka czy tych sklepowych to najpierw dokładnie płuczemy na sitku pod strumieniem wody. Ważne, aby były one już dojrzałe, o pięknej i ciemnej barwie.


Krok 2

przetwory z jeżyn

Sposób tradycyjny

Jeżyny przekładamy do garnka i ustawiamy średnią moc palnika. Wsypujemy cukier i mieszamy. Używamy zwykłego cukru białego lub drobnego (około 300-350 g). Gdy dojdzie do zagotowania owoców, zaczną puszczać sok, a cukier się rozpuści, wtedy zmniejszamy ogień na minimalny (cały czas mieszamy). Dla uzyskania pięknego czerwonego koloru zwykle dodaję minimum 1-2 łyżki soku z cytryny na 1 kg owoców. Jeśli nie dodasz soku z cytryny to dżem po prostu nieco ściemnieje i uzyskasz taką ciemną barwę. Opcjonalnie można dodać także szczyptę cynamonu.

Gotujemy przez około 1,5-2 godziny do momentu uzyskania gęstego dżemu, oczywiście co jakiś czas mieszamy, żeby owoce nam się od spodu nie przypaliły.

Sposób szybki

Ja jednak polecam użyć pektyny (lub w ostateczności żel-fixy) – na opakowaniu jest zawsze napisane na jaką wagę owoców jest opakowanie i ile dokładnie trzeba użyć cukru. Jeśli chodzi o żel-fixy to polecam ten 3:1, bo wtedy na 1 kg owoców należy dodać 350 g cukru.

Ja użyłam pektyny (15 g) na 1 kg jeżyn. Cała instrukcja jest na opakowaniu.

W tym czasie przygotowujemy sobie słoiki i zakrętki. Niezależnie czy używam nowych słoików czy mam jakieś swoje starsze to zawsze je wcześniej myję w zmywarce lub ręcznie. Następnie je dokładnie wycieram do sucha.


Krok 3

jeżyny przepis

Gorący dżem nakładamy za pomocą łyżki lub chochelki do słoików. Od razu szczelnie zakręcamy.

Pamiętaj żeby nie nalewać dżemu aż po same brzegi (najlepiej zostawić 1-2 cm luzu od zakrętki).

Szczelnie zakręcamy słoiki. Będą gorące, więc należy sobie pomóc rękawicami kuchennymi lub ścierkami.

Odwracamy do góry dnem i odstawiamy na minimum 40 minut. Zakrętki powinny się w tym czasie zassać, a gdyby były lekko poluzowane to należy je po prostu dokręcić.

Pasteryzacja przetworów
Szczelnie zakręcone słoiki umieszczamy w piekarniku (temp. około 110 stopni). Pieczemy przez 20 minut. Gdy przestygną słoiki sprawdzamy zakrętkę – zakrętka po wciśnięciu palcami nie powinna się odkształcać. Jeśli chodzi o drugi sposób pasteryzacji – gotujemy słoiki w garnku (napełnionym wodą do 3/4 wysokości słoików) przez 20-30 minut.

Gotowe przetwory na zimę zwykle sobie podpisuję – nazwę i datę powstania. To bardzo ułatwia przeszukiwanie swojego składziku z domowymi przetworami. Dżemy przechowujemy w nieco chłodniejszym miejscu np. garażu, spiżarce lub po prostu w szafkach kuchennych.

Zachęcam Cię także do wypróbowania innych pysznych i słodkich przetworów:


Dżem z jeżyn

Dżem z jeżyn

co zrobić z jeżyn

jeżyny przepisy

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 65

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
8 miesięcy temu

A drugim sposobem ile minut gotuje jeżyny?

Ela
Ela
8 miesięcy temu

Robię tak ten dżem tylko już nie pasteryzuje, stoją długo i się nie psują

Elwira
Elwira
8 miesięcy temu

Robie go już kolejny rok i polecam 🙂 Dodatkowo jeszcze robie dzem z malin, bo tylko takie mam owoce na swojej dzialce

Tosia
Tosia
8 miesięcy temu

Dla mnie dżem z jeżyn to najlepszy smak lata! Uwielbiam go 😍 

Klaudia
Klaudia
8 miesięcy temu

Właśnie zjadłam kanapkę z tym dżemem, nie ma lepszego ❤️