Ogórki w musztardzie są świetne jako dodatek do kanapek, sałatek czy do obiadu. Próbowałam je pierwszy raz rok temu i bardzo mi posmakowały. Dlatego w tym roku koniecznie musiałam je wykonać ponownie i podzielić się z Wami przepisem. Te ogórki w zalewie musztardowo-miodowej są bardzo ciekawe w smaku. Kompletnie inne niż te tradycyjne ogórki konserwowe czy kiszone.
Ogórki w zalewie musztardowej
Ogórki w zalewie musztardowej nie są trudne do zrobienia. Jedynie nieco bardziej pracochłonne przez to, że należy ogórki najpierw obrać, a następnie pokroić w podłużne ćwiartki. Do zalewy polecam użyć musztardy delikatesowej łagodnej i francuskiej – nie zamieniałabym na musztardę miodową, ponieważ miód dodajemy osobno w płynnej postaci. Po około 7-10 dniach nadają się do degustacji.
Koniecznie wypróbuj i daj znać jak Ci smakują!
Przepis na: Ogórki w musztardzie
Składniki:
- 2,2 kg ogórków
- 18 kulek ziela angielskiego
- 18 liści laurowych
- 5 szklanek wody (1,25 l)
- 3 łyżki soli
- 300 g cukru (ponad 1 i 1/3 szklanki)
- 1 szklanka octu spirytusowego 10%
- 2 łyżki miodu
- 2 pełne łyżki musztardy delikatesowej
- 3 łyżki musztardy francuskiej
- szczypta curry
Zobacz również:
Ogórki w musztardzie - przepis krok po kroku
Krok 1
Z podanych proporcji przygotowałam 7 słoików, ale o różnych pojemnościach (2 słoiki litrowe, 2 po 350 ml i 3 po 300 ml). Jeśli użyjesz pół-litrowych słoików to powinno Ci wyjść 6 sztuk. Oczywiście jeżeli masz ich więcej to możesz przepis podwoić, czy potroić (oczywiście musisz wtedy równomiernie podwoić wszystkie składniki, a nie same ogórki). Ja mam własne ogórki i wybrałam do kiszenia te, które są jędrne, bez większych przebarwień. Jeżeli chodzi o rozmiar to unikaj dużych, ponieważ mogą być one w środku puste lub mieć dużo pestek.
Krok 4
Krok 5
Gdy zalewa będzie jeszcze lekko ciepła, wtedy dodajemy do niej najpierw musztardę delikatesową i szczyptę curry. Mieszamy. Gdyby Wam się całość rozwarstwiła, wtedy najlepiej sobie pomóc blenderem ręcznym (wtedy powstanie dość jednolita konsystencja). Następnie dodajemy musztardę francuską i ponownie mieszamy.
Krok 6
Jak pasteryzować słoiki z ogórkami?
Do garnka z większym dnem włóż bawełnianą ścierkę, ułóż słoiki i zalej je zimną wodą do 3/4 wysokości słoików. Ważne, aby te słoiki się ze sobą nie stykały. Gotujemy je przez ok. 10-15 minut. Po tym czasie delikatnie wyciągamy je z garnka, sprawdzamy czy nie trzeba ich dokręcić i stawiamy do góry dnem na kuchennym blacie do momentu wystudzenia.
Można je także pasteryzować w piekarniku – temperatura 110 stopni przez 10-15 minut. Wkładamy je najpierw do zimnego piekarnika, włączamy grzałkę i liczymy czas pieczenia od momentu nagrzania piekarnika.
Inną mniej znaną metodą, a jednocześnie bardzo wygodną jest pasteryzacja w zmywarce. Słoiki wkładamy zakrętką do góry i włączamy program z najwyższą temperaturą (oczywiście bez kostki do mycia). Zaletą tego sposobu jest to, że zmywarka umyje nam słoiki wokoło (nie trzeba ich przecierać), zapasteryzuje, a na końcu wysuszy słoiki.
Wkładamy do półki, spiżarki czy piwnicy. Gotowe!
Komentarze
Czy ktoś próbował robić razem ze skórą?
Czy lepiej obrać? 🙂
Uwielbiam te ogórki! ❤️ Szczerze polecam 🙂
Cieszę się, że smakują 🙂
Uwielbiam smak musztardy, więc ten przepis na ogórki jest dla mnie strzałem w dziesiątkę 👌
Bardzo się cieszę, że smakuje ❤️
Przetestowałem i są naprawdę dobre
Cieszę się, że smakują 🙂
Przepis jest super prosty! Właśnie włożyłam ogórki do słoika, nie mogę doczekać się, aż je spróbuję 😋
Super! ❤️ Mam nadzieję, że posmakują 🙂
U mnie tylko te ogórki jedzą. Żadnych kiszonych czy konserwowych. Mają być w musztardzie i koniec 😂 Dzięki za przepis ❤️
Bardzo się cieszę, że tak posmakowały 😍