Nutella ze śliwek

4.6/5 (215 ocen)

Ilość porcji

6

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

360 min

Nutella ze śliwek

Nutella ze śliwek znana również jako śliwella i jest to nic innego jak powidła śliwkowe z dodatkiem kakao, a także czekolady (możesz użyć mlecznej lub gorzkiej, o wysokiej zawartości kakao). Jest to zdecydowanie zdrowsza wersja znanej wszystkim tradycyjnej Nutelli. Może smakiem nie przypomina stu procentowo tej klasycznej, jak z mojego przepisu na domową Nutellę (klik), ale do kanapek, gofrów, naleśników, czy placuszków jest idealna!

Wiem, że sporo osób ma zapisane przepisy, w których dodaje się naprawdę sporo cukru (tak jak w przypadku dżemów, aby zapobiec pleśnieniu przetworów) jednak w starych przepisach na powidła śliwkowe to rzadko jest mowa o jakimkolwiek cukrze. Moja babcia zawsze robiła powidła w taki sposób, że jedyny składnikiem były po prostu słodkie śliwki węgierki – nic więcej! Jeżeli odpowiednio długo się smaży śliwki, a następnie się je zapasteryzuje to nie ma szans na jakąkolwiek pleśń w słoikach. W przypadku powideł wychodzę z tego samego założenia, jednak dodaję cukier jedynie ze względu na dosłodzenie śliwek.

Przepis na nutellę ze śliwek

Domowa nutella ze śliwek wychodzi bardzo smaczna, klarowna, gęsta i naprawdę świetnie się rozsmarowuje. To zdecydowanie mój kolejny smak dzieciństwa!

Poniżej przedstawię Wam kilka moich porad jak zrobić idealną czeko-śliwkę:

  • jeśli chcecie mieć idealną konsystencję tego smarowidła, to polecam pod koniec smażenia śliwek je porządnie zblendować
  • ważne jest, żeby użyć dojrzałych, miękkich śliwek węgierek
  • można smażyć nutellę ze śliwek przez 4-5 godzin w ciągu jednego dnia, lecz równie dobrze możesz smażyć pierwszego dnia 3 godzinki i następnego dnia ponownie przez 2-3 godziny
  • możecie użyć samego kakao, robiłam tak już wielokrotnie, ale dostałam kilka sprawdzonych porad, że jak się doda mleczną czekoladę, to całość smakuje jeszcze lepiej
  • powinno się smażyć śliwki na małym ogniu przez minimum 4-5 godzin (najlepiej na lepszej patelni teflonowej lub garnku z nieprzywierającym spodem, to bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku możesz łatwo przypalić naczynie, które dosyć, że później będzie ciężko umyć, to dodatkowo Twoje powidła będą miały posmak spalenizny
  • można pasteryzować w piekarniku lub gotując w garnku

Z przepisu wyszło mi 6 słoików po 250 ml.

Przepis na: Nutella ze śliwek

Składniki:

  • 3,5 kg śliwek węgierek
  • 250 g cukru drobnego
  • 4 łyżki kakao
  • opcjonalnie 150 g gorzkiej lub mlecznej czekolady o wysokiej zawartości kakao
Wyślij emailem

Nutella ze śliwek - przepis krok po kroku


Jak zrobić nutellę ze śliwek?

Krok 1

Jak zrobić nutellę ze śliwek?

Śliwki dokładnie myjemy, wyciągamy pestki i kroimy na ćwiartki. Do garnka z nieprzywierającym spodem lub dużej patelni z teflonową powierzchnią przekładamy śliwki.


Krok 2

Śliwki z cukrem

Następnie zasypujemy je cukrem (ilość cukru zależy od tego czy Twoje śliwki są bardzo słodkie, moje były dosyć słodkie więc użyłam 250g cukru, jeśli Twoje będą lekko kwaśne, wtedy wsyp więcej cukru) i smażymy na małym ogniu (pod przykryciem) przez 3-4 godziny (co kilka minut mieszamy, aby się nie przypaliły).


Krok 3

Zblendowane śliwki

W tym czasie śliwki puszczą sporo soku i zaczną się rozgotowywać. Następnie blendujemy na gładki mus, aby była bez jakichkolwiek grudek.


Krok 4

Nutella ze śliwek z kakao i czekoladą

Po tym czasie dodajemy kakao oraz czekoladę, mieszamy łyżką i ponownie smażymy przez ok. 30 minut, aż powidła staną się dosyć gęste, a sok z nich wyparuje. Musicie pilnować, aby śliwki nie przypaliły się do dna garnka czy patelni, więc dosyć często mieszamy, dusimy pod przykryciem na małym ogniu.


Krok 5

Przepis na nutellę ze śliwek

Od razu przekładamy je do wyparzonych wcześniej słoików, bardzo mocno zakręcamy i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.


Jak pasteryzować nutellę ze śliwek?

Nutellę ze śliwek zawsze pasteryzuję, aby zapobiec jakiemukolwiek zepsuciu. Można je pasteryzować na dwa sposoby:

  • Do garnka z szerszym dnem wkładamy zakręcone słoiki i zalewamy je wrzącą wodą z czajnika (tak do 3/4 wysokości słoików). Gotujemy przez 25 minut (po tym czasie ewentualnie je jeszcze dokręcamy mocniej, gdyby jakaś zakrętka “odskoczyła”.
  • Zakręcone słoiki wkładamy do nagrzanego piekarnika do 120 stopni. Pieczemy przez 25 minut.


Nutella ze śliwek z kakao

Domowa nutella ze śliwek

Śliwella

Domowa nutella ze śliwek

Średnia ocena 4.6 / 5. Ilość głosów: 215

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tereska
Tereska
4 miesięcy temu

Bardzo dziękuję za ten przepis! Powidła wychodzą rewelacyjne 😊 Dzieci i znajomi zachwyceni. Przekladam nimi piernik staropolski na święta

Domowa nutella ze śliwek

Każdego z nas nachodzi czasem na zjedzenie czegoś słodkiego. Wtedy dobrze mieć w swojej szafce kilka smakołyków na taką okazję. Jednak często kupne rzeczy takie jak ciastka, czy kremy czekoladowe, potrafią być bardzo niezdrowe. Znacznie lepszym pomysłem jest poświęcenie kilku godzin któregoś dnia w sierpniu lub wrześniu i przygotowanie zapasów domowej nutelli ze śliwek na cały rok, które są znacznie zdrowsze. Domowa nutella ze śliwek wychodzi naprawdę bardzo smaczna i jest zbliżona smakiem do klasycznego kremu czekoladowego.

Śliwella

Nutella ze śliwek i śliwella to właściwie jedno i to samo. Można te nazwy używać zamiennie. Śliwella, lub inaczej nutella ze śliwek to proste przetwory, które do przygotowania wymagają jedynie śliwek i kakao, oraz ewentualnie cukru oraz czekolady. Dodanie cukru jest opcjonalne i zależy od słodkości naszych śliwek. Jeżeli będą bardzo słodkie, to wtedy nie dodajemy w ogóle cukru. Natomiast gdy są lekko słodkie, to wtedy dodajemy 200 g cukru, a gdy są kwaśne, to wtedy dosypmy go nawet dwa razy więcej.

Nutella ze śliwek z kakao

Po wielu próbach uważam, że nutella ze śliwek smakuje najlepiej z kakao oraz czekoladą. Możesz przygotować samą nutellę ze śliwek z kakao, ale dodatek czekolady powoduje, że smak przetworów jest znacznie lepszy. Po przygotowaniu przepis, przekładamy krem śliwkowy do słoiczków i solidnie zakręcamy. Teraz mamy dwie opcje pasteryzacji, albo gotujemy słoiczki w garnku, albo wkładamy je do nagrzanego do 120 stopni piekarnika na 25 min. Po tym czasie dokręcamy jeszcze raz słoiki i wkładamy po ostudzeniu na półkę lub do spiżarni.

RozwińZwiń