Pasztet z królika

4.5/5 (97 ocen)

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

100 min + pieczenie

Pasztet z królika

Opis przepisu

Pasztet z królika to fantastyczna przekąska na zimno podczas uroczystości rodzinnych czy na święta. Wraz ze swojskimi wędlinami stanowi super dodatek do wszelkiego rodzaju sałatek czy przystawek na pięknie zastawionym stole. Przyznam, że właśnie z tej receptury od babci upiekłam swój pierwszy samodzielny pasztet jeszcze jako nastolatka.

Pasztet z królika przepis

Takie swojskie, własnoręcznie robione pasztety, wędliny mogą leżeć długo w lodówce, a ich smak i zapach ciągle jest taki sam. Nie tak jak z kupczymi: kilka dni i szynka, pasztet do wyrzucenia bo już śmierdzą. Ja królika dostałam od dalszego krewnego ze wsi i stwierdziłam, że przecież coś z niego koniecznie muszę zrobić. Padło na pasztet, który po upieczeniu naprawdę pięknie się kroi, jest dobrze doprawiony, a jego zapach…. marzenie! Z tego przepisu wychodzi takie całe większe naczynie żaroodporne, można oczywiście zrobić w dwóch mniejszych. Można go przechowywać przez dłuższy okres czasu (u mnie najdłużej był około dwa tygodnie w lodówce zanim został całkowicie zjedzony i przez czas smakował równie dobrze co w dniu pieczenia).

Pasztet domowy

Największa zaleta domowych pasztetów – wiesz co jesz i z czego przede wszystkim zostały zrobione. Samo mięso, warzywa, swojskie jajka i przyprawy… Jeśli szukasz podobnych przepisów to koniecznie wypróbuj mój sprawdzony przepis na klasyczny pasztet lub pasztet z żurawiną. Oba są godne polecenia!

Przepis na: Pasztet z królika

Składniki:

  • 5 l wody
  • 4 liście laurowe
  • 8 kuleczek ziela angielskiego
  • 2 większe marchewki
  • 1 łyżka vegety
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/3 łyżeczki pieprzu
  • 1 królik średniej wielkości (ok.1,5 kg mięsa)
  • 1 kg boczku
  • 6 jajek
  • 1/2 łyżeczka curry
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 1 łyżka papryki słodkiej
  • szczypta papryki ostrej
  • 2 łyżki smalcu
  • 1 łyżeczka kminku
Wyślij emailem

Pasztet z królika przepis krok po kroku:


Krok 1

Pasztet z królika

Pasztet z królika ma najlepszą konsystencję i świetnie smakuje na drugi dzień. W dniu jego pieczenia jest delikatnie sypki i nie kroi się zbyt dobrze.

Przygotowujemy zalewę, w której będzie się gotowało mięso przez ok 2 godziny. Do wrzątku dodajemy poporcjowane mięso z królika oraz surowy boczek (chodzi o to aby się zmieściło do większego garnka), dodajemy pieprz, liście laurowe, vegetę, marchewki, ziele angielskie, sól oraz pieprz. Gotujemy aż mięso będzie miękkie (można to sprawdzić za pomocą widelca- jeżeli będzie łatwo wchodził tzn, że już jest ugotowane).Ugotowane mięso oraz marchewkę wyciągamy z garnka, odstawiamy na ok 30 minut do ostygnięcia. Starannie pozbywamy się wszystkich kości i chrząstek. Przepuszczamy przez maszynkę do mielenia minimum 3 razy. ( Dzięki takiej ilości zmielenia po pierwsze pasztet będzie miał lepszą konsystencję, po drugie mamy gwarantowane, że później podczas jedzenia pasztetu nie znajdziemy żadnych małych grudek lub kości itp. Do zmielonego mięsa dodajemy całe jajka (jeśli chcecie to możecie osobno oddzielić białka od żółtek, ubić na sztywno białka ze szczyptą soli i dodać je pod sam koniec), 2 szczypty pieprzu, soli oraz zaczynamy mieszać całość łyżką.


Krok 2

przekąski imprezowe

Można wyrabiać pasztet łyżką, choć zdecydowanie łatwiej jest za pomocą dłoni. Około 1 szklanki zalewy z gotującego się mięsa dodajemy do naszej miski z wyrabianym mięsem. Dodajemy gałkę muszkatałową, paprykę słodką i ostrą. Można delikatnie popróbować czy mięso jest dobrze przyprawione.  


Krok 3

przystawka na zimno

Gotową masę przekładamy do naczynia żaroodpornego lub do dwóch większych keksówek. Jeśli planujecie porozdawać pasztety swoim bliskim to na necie można zamówić sobie takie mniejsze jednorazowe małe keksówki. Konsystencja pasztetu przed upieczeniem przypomina troszkę sernika- można ją nawet przelać do naczynia żaroodpornego. Wierzch posypujemy delikatnie kminkiem- może być cały lub mielony. Nakładamy opcjonalnie cienkie pasterki smalcu i posypujemy szczyptą papryki słodkiej. Piec ok 70-90 minut w temp. 200 stopni. Po upieczeniu należy odstawić pasztet do ostygnięcia w kuchni, później radziłabym dać do zimnego miejsca na dobę. Gdy się go pokroi od razu to będzie bardzo sypki, natomiast gdy przeleży dobę lub przynajmniej noc w zimnym miejscu to na drugi dzień będzie zwarty i bez problemu pokroicie go na plasterki. Smacznego!


Pasztet z królika

pasztet z krolika

pasztet z królika przepis

przepis na pasztet z królika

Średnia ocena 4.5 / 5. Ilość głosów: 97

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
początkująca
początkująca
5 lat temu

witam a boczek daje się zmielony razem z mięsem?