Sernik dyniowy to pyszny, jesienny wypiek na półkruchym cieście. Wychodzi wysoki, równiutki, bez pęknięć. Do tego jest niezwykle smaczny i aromatyczny. Czego więcej można oczekiwać od sernika? 🙂
Sernik z dynią
Do masy serowej użyłam puree z dyni hokkaido, która ma naprawdę intensywny pomarańczowy kolor, ale możesz użyć również innej, np. piżmowej. Moim zdaniem ten dodatek świetnie pasuje do sernika! Wierzch udekorowałam polewą czekoladową, świeżymi figami i posiekanymi orzechami pekan… Jestem pewna, że Wam posmakuje już po pierwszym kęsie!
Przepis na: Sernik dyniowy
Porady na start
W tym przepisie użyłam tortownicy o średnicy 26 cm, ale możesz użyć też większej o średnicy 28 cm. Jeżeli masz inną foremkę, to skorzystaj z przelicznika foremek.
Składniki:
Ciasto półkruche:
- 240 g mąki pszennej
- 100 g zimnego masła
- 2 płaskie łyżki cukru pudru
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 jajko
- 1 łyżeczka śmietany 18%
Masa serowa:
- 1 kg twarogu z wiaderka np. Wieluń, Piątnica itp
- 80 g miękkiego masła
- 300 g puree z dyni np. hokkaido
- 5 dużych jajek
- 250 g mascarpone
- 530 g mleka zagęszczonego słodzonego lub 1 szklanka cukru
- opcjonalnie 1 płaska łyżka skrobi ziemniaczanej
Dodatkowo:
- 100 g czekolady mlecznej lub gorzkiej
- 50 ml śmietanki kremówki 30%
- opcjonalnie kilka świeżych fig oraz orzechów
Zobacz również:
Sernik dyniowy przepis krok po kroku:
Krok 1
Puree z dyni
Sernik dyniowy zaczynamy od przygotowania puree z dyni – ja użyłam małej sztuki dyni hokkaido, która ma intensywny pomarańczowy kolor. Kroimy ją na mniejsze kawałki (bez obierania ze skórki). Pieczemy przez około 25 minut w temperaturze 180 stopni. Po tym czasie wyciągamy ją z piekarnika i odstawiamy do lekkiego przestygnięcia. Obieramy ją ze skórki.
Krok 2
Blendujemy dynię na gładko – potrzebujemy około 250-300 g puree do masy serowej.
Krok 3
Półkruche ciasto:
Do miski wsypujemy mąkę pszenną (240 g, możesz zastąpić krupczatką), cukier puder (2 płaskie łyżki), proszek do pieczenia (1/2 łyżeczki), a także dodajemy zimne masło (100 g), jajko oraz gęstą śmietanę (1 łyżeczka).
Krok 4
Zagniatamy gładkie ciasto. Wkładamy je do lodówki na 20 minut.
Krok 5
Dno i boki tortownicy (moja o średnicy 26 cm, ale możesz użyć też większej tortownicy o średnicy 28 cm) obkładamy papierem do pieczenia (boki nieco powyżej wysokości tortownicy). Najlepiej najpierw ją delikatnie natłuścić masłem, aby papier się dobrze trzymał.
Schłodzone ciasto wykładamy na spód foremki. Nakłuwamy za pomocą widelca. Pieczemy przez około 18-20 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 190 stopni (góra-dół, bez termoobiegu, środkowa półka).
Krok 6
Masa serowa
Wszystkie składniki na masę serową powinny być w temperaturze pokojowej.
W misce miksujemy miękkie masło (80 g) z twarogiem (1 kg, u mnie z wiaderka, ale możesz użyć dwukrotnie zmielonego twarogu) oraz puree z dyni – dosłownie przez 10-20 sekund.
Dodajemy po jednym jajku (po dodaniu każdego przez chwilkę miksujemy) – łącznie będziemy potrzebować 5 dużych sztuk.
Krok 7
Mascarpone (250 g) lub ewentualnie śmietankę 36% przez chwileczkę miksujemy w miseczce (można to też zrobić trzepaczką) i dodajemy do masy serowej. Wlewamy także mleko zagęszczone słodzone (530 g) – jak chcesz to zastąp je niepełną szklanką cukru.
Opcjonalnie dodajemy skrobię ziemniaczaną (1 płaska łyżka) oraz szczyptę cynamonu. Całość miksujemy kilka sekund, jedynie do połączenia się składników.
Krok 8
Krok 9
Krok 10
Wkładamy blaszkę na środkową półkę piekarnika. Na dolnej półce można włożyć inną blaszkę napełnioną wodą, aby w trakcie pieczenia było cały czas parowanie.
Pieczemy najpierw sernik przez 30 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 170 stopni (góra-dół, bez termoobiegu, środkowa półka), a następnie zmniejszamy temperaturę do 155 stopni i pieczemy jeszcze przez 50 minut.
Po tym czasie wyłączamy piekarnik i studzimy sernik w zamkniętym piekarniku przez 15 minut. Następnie lekko uchylamy drzwiczki i zostawiamy tak sernik do całkowitego wystudzenia.
Krok 11
Po kilku godzinach, gdy sernik całkowicie przestygnie wtedy przygotowujemy polewę. W małym garnuszku podgrzewamy śmietankę (50 ml) – nie doprowadzamy jej do wrzenia. Dodajemy posiekaną czekoladę i od razu zdejmujemy z palnika. Mieszamy aż powstanie jednolita polewa czekoladowa. Polewamy nią wierzch naszego sernika.
Krok 12
Zachęcam także do wypróbowania moich innych serników jak np. sernik z borówkami, sernik królewski czy sernik z mascarpone.
Komentarze
Czy można wykorzystać dżem dyniowy zamiast puree z dyni?
Raczej nie 🙂
Sernik jest pyszny i delikatny. Na pewno zrobię go ponownie 🥰
Super, ciesze się 🙂 Wygląda świetnie!
Wyszedł przepyszny. Delikatny i lekko myziaty w sam raz ze słodyczą. Bardzo dobry ,dziękuję za ten przepis i na pewno go powtórzę. Łatwy w przygotowaniu.
Idealnie wyszedł Pani Kasiu 🙂 Pięknie dziękuję za zdjęcie wypieku i miłe słowa. Pozdrawiam
czy do masy serowej można użyć same żółtka?
Nie robiłam nigdy sernika na samych żółtkach, więc nie podpowiem 🙁
Dziekuje za przepis !
Serniczek wyszedł idealnie! Dziękuję ślicznie za zdjęcie wypieku <3
Trochę się stresowałam bo ciasto dość rzadkie, ale wyszedł idealny ❤️ Robiłam na kwadratowej tortownicy 25/25 😊
Super, cieszę się 🙂
Obłędny! Prawdziwa kwintesencja smaku! Polecam każdemu 😋
Idealnie wyszedł!! <3 Ślicznie dziękuję za tak miłą recenzję i piękną fotkę!
Bajeczny sernik 🧡
Dzięki 🙂