Chcesz poznać smak tradycyjnej kuchni podhalańskiej? W takim razie koniecznie musisz spróbować moskoli! To wyjątkowe danie, które z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom prostych, ale pełnych smaku potraw.
Co to są moskole?
Moskole to niezwykle smaczne i sycące placki ziemniaczane, które wywodzą się z kuchni podhalańskiej. Główną różnicą w stosunku do klasycznych placków ziemniaczanych jest to, że przygotowuje się je z ugotowanych ziemniaków, a nie surowych. Są zatem świetnym pomysłem na obiad jeżeli z poprzedniego dnia zostało nam więcej ugotowanych ziemniaków i nie wiemy co z nimi zrobić.
Z czym podawać moskole?
Domowe moskole można podawać na ciepło, zaraz po ich usmażeniu. Jednak smakują równie dobrze na zimno. Można je zaserwować z różnymi dodatkami takimi jak: skwarki, bryndza, oscypek, boczek, masło czosnkowe, gulasz węgierski, jak i sosami: grzybowym, z kurek, czy nawet czosnkowym. Oczywiście to tylko przykłady i możesz je podać z innym ulubionym dodatkiem. Możesz podzielić się w komentarzu w jakiej wersji smakują Tobie najbardziej 🙂
Te proste, ale sycące placki z gotowanych ziemniaków mają swoje korzenie w trudnych czasach, kiedy proste składniki i pożywne potrawy były na wagę złota. Dawniej moskole pieczono na blasze w tradycyjnych piecach opalanych drewnem, ale obecnie najszybciej i najłatwiej je usmażyć po prostu na nieprzywierającej patelni. Są naprawdę niezwykle smaczne i jestem przekonania, że jeżeli raz ich spróbujesz, to będą pojawiały się u Ciebie regularnie.
Przepis na: Moskole – Placki z gotowanych ziemniaków
Składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków (waga po obraniu)
- 1 cebula
- 1 łyżka masła lub 2 łyżki oleju
- około 450 g mąki pszennej np. tortowej
- 1 duże jajko
- 150 ml maślanki lub zsiadłego mleka
- opcjonalnie 70 g bryndzy
- sól i pieprz
Zobacz również:
Jak zrobić moskole?
Krok 1
Moskole przygotowujemy na bazie ugotowanych ziemniaków. Możesz wykorzystać ugotowane ziemniaki z dnia poprzedniego lub ugotować je przed samym wykonywaniem tych placków.
Przestudzone ziemniaki rozgniatamy za pomocą tłuczka do ziemniaków. Na tym etapie warto je sobie dosolić do smaku.
Krok 2
Jeśli chodzi o dokładną ilość mąki potrzebną w tym przepisie – tutaj nie jestem w stanie podać Wam ją co do grama, ponieważ dużo zależy od odmiany ziemniaka, czy jest wodnisty czy mączysty.
Najlepiej na start wsypać sobie około 450 g mąki pszennej, a później gdy będzie potrzeba to można nieco zwiększyć (np. o 50 g). Tylko mała uwaga – wyrobione ciasto tak czy siak może być lekko lepiące podczas wyrabiania i formowania w placki.
Do miski dodajemy także jajko, maślankę (150 ml), pieprz (większa szczypta). Wyrabiamy lekko ciasto.
Krok 3
Cebulę drobno siekamy i smażymy do zeszklenia na maśle lub oleju. Gdy przestygnie to dodajemy ją do ciasta oraz bryndzę (70 g).
Krok 4
Ponownie zagniatamy. Jeśli ciasto jest naprawdę bardzo klejące to dodajemy dodatkowe 50 g mąki.
Krok 5
Rozgrzewamy większą, nieprzywierającą patelnię z dodatkiem oleju.
Z wyrobionego ciasta szybko formujemy placki. Lekko je oprószamy mąką.
Ja formowałam sobie 3-4 placki, smażyłam. Formowałam kolejne 3-4 placki, smażyłam itp. Łącznie wyszło mi 13 sporych moskoli.
Krok 6
Moskole smażymy z obu stron na małej ilości oleju. Najlepiej smażyć na małym lub średnim ogniu przez około 2 minuty z każdej strony.
Ciepłe moskole podajemy z ulubionymi dodatkami np. skwarkami, podsmażoną cebulą, boczkiem, pokrojonym w plasterki gorącym oscypkiem czy świeżymi ziołami jak oregano, lubczyk, rozmaryn itp. Fajnie też się sprawdzi sos czosnkowy czy sos z kurek. Smacznego!
Komentarze