Wigilijna zupa grzybowa przygotowywana jest na Święta Bożego Narodzenia jako jedno z dań wigilijnych. U mnie w domu za główną zupę świąteczną uważa się czerwony barszcz z uszkami, ale na drugi dzień Świąt taka zupa grzybowa jest u nas jak najbardziej mile widziana. Jeżeli szukasz świetnych przepisów z grzybami w roli głównej to polecam Ci wypróbować pierogi z kapustą i grzybami lub gołąbków wigilijnych z kaszą i grzybami.
Do przygotowania zupy grzybowej wigilijnej użyłam suszonych (borowików i podgrzybków) oraz świeżych grzybów (kurek, borowików, podgrzybków lub w ostateczności pieczarek). Jednak możesz użyć samych suszonych grzybów jeżeli będzie problem ze znalezieniem tych świeżych (dodając łącznie niecałą szklankę suszonych).
Przepis na wigilijną zupę grzybową
W przepisie podana jest minimalna ilość grzybów jaka powinna być użyta w zupie. Ja staram się ich dodawać jak najwięcej. Mam kilka słoików własnych suszonych grzybów, więc dodaję średnio 1 szklankę suszonych grzybów na 4-5 l wody. Jeżeli chodzi o dodatek do zupy to u mnie zazwyczaj przygotowuje się ją z ziemniakami, jednak wiem, że w wielu domach podaje się ją z ugotowanym osobno makaronem.
W każdej kuchni niezbędne są wysokiej jakości garnki. Ja od jakiegoś czasu używam kompletu garnków nierdzewnych Steama KORKMAZ (w srebrnym kolorze), który chciałabym Wam gorąco polecić. Są bardzo praktyczne, profesjonalnie wykonane i działają na każdym rodzaju kuchenki.
Przepis na: Zupa grzybowa wigilijna
Składniki:
- 4 l wody
- 2 łyżki oleju
- 3 ząbki czosnku
- 500 g ziemniaków
- 250 g świeżych grzybów np. kurek, borowików, podgrzybków (mogą być mrożone)
- 20 g suszonych borowików
- 20 g suszonych podgrzybków
- 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
- opcjonalnie 2 łyżki posiekanego lubczyku (świeży lub suszony)
- 2 łyżki posiekanego koperku
- 3 marchewki
- 2 pietruszki
- 1 seler
- kilka liści laurowych
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- 1 płaska łyżka soli
- 1/4 łyżeczki pieprzu czarnego
- 200 ml śmietanki 30% lub 3 łyżki śmietany 18%
- opcjonalnie 1 łyżeczka mąki
- opcjonalnie ugotowany osobno dowolny makaron
Zobacz również:
Jak zrobić zupę grzybową wigilijną?
Krok 1
Zupa grzybowa wigilijna jest niezwykle smaczna na bazie świeżych (lub rozmrożonych) grzybów. Czasami dodaję do niej podsmażone ziemniaki (500 g), a czasem osobno ugotowany makaron np. świderki, łazanki (200 g). Zdaję sobie sprawę, że w każdym domu robi się ją z innymi dodatkami.
Suszone grzyby (np. borowiki, podgrzybki, łącznie 40 g) płuczemy dokładnie pod bieżącą wodą, zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy minimum godzinę (lub na całą noc). Wodę z grzybów wlewamy później do zupy!
Krok 2
Do garnka wlewamy 4 litry wody. Dodajemy pokrojoną w większą kostkę marchewki (3 duże sztuki), pietruszki (2 większe sztuki), seler (mała sztuka), posiekaną natkę pietruszki (2 łyżki), koperek (2 łyżki), sól (1 płaska łyżka), pieprz (1/4 łyżeczki) oraz opcjonalnie świeży lub suszony lubczyk. Gotujemy na średnim ogniu przez 20 minut.
Krok 3
W tym czasie na patelni podsmażamy na oleju przeciśnięty przez praskę czosnek (1 większy ząbek, lub 2-3 mniejsze), pokrojone w kosteczkę ziemniaki (chyba, że zamiast ziemniaków wolicie makaron to należy go po prostu osobno ugotować), połowę posiekanej natkę pietruszki oraz świeże grzyby (np. kurki, borowiki, podgrzybki lub w ostateczności pieczarki).
Krok 4
Krok 5
Krok 6
Dodajemy posiekane suszone grzyby, a także wywar z grzybów.
Krok 7
U mnie w domu zawsze zabiela się zupę śmietaną, ale jeśli u Ciebie się tego nie robi, to pomiń ten krok.
W kubku mieszamy śmietankę 30% (200 ml) lub śmietanę 18% z bulionem (100 ml), wlewamy z powrotem do zupy, mieszamy.
Zupę przyprawiamy do smaku solą i pieprzem, a następnie ściągamy z palnika. Warto dodać także odrobinę posiekanej świeże natki pietruszki lub ewentualnie przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku.
Jeżeli zrezygnowałaś/eś z ziemniaków to zupę podajemy z osobno ugotowanym, dowolnym makaronem.
Komentarze
Witam, a czy namoczone grzyby dodajemy do zupy z woda w której się moczyły ?
Tak, można dodać z wodą, w której się moczyły 🙂
Zupa wyszła rewelacyjna !
Dzięki 🙂
moja babcia robiła dawno temu podobną. smak niesamowity. miło jest sobie przypomnieć niektóre przepisy.
Robiłam tą zupę grzybową na swieta i wszystkim bardzo smakowała. Cała rodzina byla zachwycona, tylko u mnie się ją podaje na drugi dzien swiat, a nie na wigilię 🙂