Żurek to tradycyjna Wielkanocna potrawa, bez której nie wyobrażam sobie świątecznego obiadu. Zawsze przygotowywała go moja mama lub babcia, lecz w tym roku nareszcie nadszedł czas na mój debiut. Nie wiem dlaczego tak pyszną zupę przygotowujemy tylko raz do roku bo jest naprawdę pyszna. Udekorowany pokrojonym w ćwiartki jajkiem na twardo, z dodatkiem białej kiełbasy prezentuje się świetnie chociaż ja dodatkowo lubię go zjeść z ugotowanym wcześniej ziemniaczkiem. Jestem pewna, że Wam bardzo posmakuje!
Przepis na: Żurek
Składniki:
- 2 litry wody
- 2 marchewki
- 1 płaska łyżeczka soli
- większa szczypta pieprzu czarnego
- 1/2 selera
- 2 pietruszki
- 2 liście laurowe
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- opcjonalnie 1 łyżeczka świeżego lub suszonego lubczyku
- łyżka natki pietruszki
- 400 g wędzonych żeberek lub wędzonego boczku
- 2 łyżeczki suszonego majeranku
- 400 g białej kiełbasy “żurkowej”
- 3 ząbki czosnku
- 600 ml zakwasu do żurku
- 2 nieco czubate łyżki śmietany 30%
Dodatkowo:
- ugotowane jajka na twardo
Zobacz również:
Jak zrobić żurek?
Krok 1
Jeżeli masz własnoręcznie przygotowany zakwas na żurek to śmiało go użyj!
Żurek przygotowujemy na bazie bulionu. Do garnka wlewamy 2- 2,5 litry wody. Gotujemy na średnim ogniu. Dodajemy włoszczyznę: marchewki (2 sztuki) pokrojone w plasterki lub kostkę, selera (połówkę lub 1/3 małej sztuki), pietruszki (korzeń, 2 sztuki). Wsypujemy sól (1 płaska łyżeczka), pieprz (większa szczypta), posiekaną natkę pietruszki (1 łyżka), liście laurowe (2-3 większe sztuki), ziele angielskie (kilka ziarenek), suszony majeranek (2 płaskie łyżeczki), a także opcjonalnie świeży lub suszony lubczyk (1 łyżeczka). Jeśli macie np. domowej roboty vegetę to również oczywiście możecie ją dodać – np. łyżeczkę.
Dodajemy także wędzone żeberka lub wędzony boczek w kawałku (około 400-500 g).
Bulion gotujemy przez około 25-30 minut na małym lub średnim ogniu.
Krok 2
Krok 3
Do wysokiego naczynia dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek (3 ząbki) oraz zakwas na żurek (600 ml). Całość mieszamy i wlewamy do garnka.
Gotujemy na małym ogniu przez 5-10 minut.
Krok 4
Jeśli po spróbowaniu okażę się, że Wasz żurek jest mało wyrazisty to polecam wlać dodatkową ilość zakwasu żurkowego. W sklepach jest sporo zakwasów – są takie ogólnodostępne w całej Polsce, ale także regionalne i każdy smakuje nieco inaczej – jeden będzie bardziej wyrazisty, ostry, a inny dość łagodny, więc końcowy smak żurku będzie sporo zależeć właśnie od kupionego zakwasu.
Zdejmujemy z palnika.
Krok 5
Żurek podajemy z ugotowanymi na twardo jajkami. Smacznego!
Przepisy na Wielkanoc
Zapraszam do wypróbowania moich innych sprawdzonych przepisów na Wielkanoc. Dużą popularnością cieszą się jajka w sosie tatarskim, sałatka z jajkiem oraz jajka faszerowane.
Komentarze
wygląda smakowicie
Dziękuję ❤️