Zupa krupnik jest bardzo sycąca i pełna smaku. To jedna ze smaczniejszych polskich zup, jakie tylko mogą być. Uwielbiam ją przygotowywać przez cały rok. Chociaż muszę przyznać, że w okresie zimowym taka treściwa zupa robiona jest u mnie w domu najczęściej.
Jaka kasza do krupniku?
- Kasza jęczmienna perłowa – jest to zdecydowanie najbardziej popularny wybór i jeżeli planujemy zrobić tradycyjny krupnik, to z pewnością powinniśmy wybrać tą kaszę.
- Kasza jaglana – jest to kasza, która z pewnością powinna zostać wykorzystana przez osoby, które unikają glutenu. Przed dodaniem do zupy warto przepłukać ją na sitku pod bieżącą, gorącą wodą.
- Kasza manna – ta kasza będzie również świetnie pasować do krupniku i dzięki niej stanie się bardziej delikatny
- Kasza gryczana – możesz również użyć tego rodzaju kaszy, chociaż jest to zdecydowanie najmniej popularna odmiana. Możesz też zrobić ją pół na pół z kaszą jęczmienną.
Przepis na: Zupa krupnik
Składniki:
- 3 l wody
- 1 płaska łyżka soli
- większa szczypta pieprzu
- 1 duże udko z kurczaka
- 2 średniej wielkości marchewki
- 1 duża pietruszka (korzeń)
- por
- 1/2 selera
- opcjonalnie garść liści lubczyku
- natka pietruszki
- koperek
- kilka kulek ziela angielskiego
- 3 listki laurowe
- 5 średniej wielkości ziemniaków
- 4 płaskie łyżki kaszy jęczmiennej perłowej
- 1 łyżka ryżu
- opcjonalnie do smaku sól, pieprz, magi
- opcjonalnie śmietana 18% lub 30% do zabielenia zupy
Zobacz również:
Jak ugotować krupnik?
Krok 1
Do garnka wlewamy wodę (około 3 litry). Dodajemy udko, opcjonalnie łyżeczkę vegety lub kostkę rosołową (polecam się pokusić o przygotowanie domowej vegety – mieszanki suszonych warzyw, jest ona bardzo prosta do przygotowania), sól (1 płaska łyżka), pieprz czarny (większa szczypta), kilka kulek ziela angielskiego, liście laurowe (3 listki), a także natkę pietruszki (ja dodaję zwykle większy pęczek, można ją drobno posiekać lub włożyć w całości do wywaru).
Gotujemy na średnim ogniu przez około 20 minut.
Krok 2
Przygotowujemy sobie w tym czasie warzywa- obieramy i kroimy w kostkę marchewki (2 sztuki), pietruszkę korzeń (1 sztuka) i selera (1/2 sztuki). Pora kroimy w większe kawałki.
Krok 3
Krok 4
Krok 5
Jeśli chcecie to można nieco zabielić zupę – odlać do kubka 100 ml gorącej zupy, dodać śmietanę 18 lub 30%, wymieszać i wlać do garnka. Jednak nie jest to obowiązkowe, ja raz dodaję, raz nie.
Krok 6
Krupnik przyprawiamy do smaku (można dodać odrobinę posiekanej świeżej natki pietruszki czy koperku), a następnie ściągamy z palnika.
Gotowy krupnik możemy podawać bez żadnych dodatków, ale również możemy zaserwować ją z dodatkiem pieczywa np. z chlebem.
Komentarze
Nigdy nie zabielam krupniku, dodaję za to dla podbicia smaku podpieczoną cebulę i grzybki suszone
To też świetny pomysł 🙂 Podsmażona cebulka i suszone grzyby na pewno dodają krupnikowi fajnego smaku. Ta zupka akurat jest bardzo uniwersalna i każdy ma swoją ulubioną wersję. Ja akurat lubię ją zabieloną, ale rozumiem, że Pani może smakować bardziej wersja bez zabielenia – jakby każdemu smakowało to samo to byłoby nudno 🙂
Dziś u mnie na obiad zawitał. Zamieniłam tylko ryż na kaszę pęczak a koperek na pietruszkę. Jest przepyszny, aksamitny, delikatny i co najważniejsze smakuje nawet dzieciom 😊 Polecam
Cieszę się 🙂
O śmietance Pani nie napisała na końcu przepisu, przed ostatnimi zdjęciami krupnik został zabielony, nie ma też składnika w składzie.
Jest napisany składnik śmietana