Co wiecie tak naprawdę o rzepaku? Pewnie tylko tyle, że kwitnie na wiosnę na żółto i ma czarne nasiona… A to z niego tłoczy się jeden z najzdrowszych olei na świecie. Niestety nie jest on jednak u nas zbytnio doceniany, dlatego poniżej chciałabym Wam opisać jego kilka bardzo cennych właściwości.
Najważniejsze właściwości oleju rzepakowego:
- Przede wszystkim bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nasz rodzimy olej rzepakowy charakteryzuje się wyjątkowo korzystną proporcją kwasów tłuszczowych. Nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią blisko 90% jego zawartości, z czego większość to kwas oleinowy, linolowy i linolenowy, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które odgrywają istotną rolę w wielu procesach metabolicznych.
- To źródło cennych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, zwłaszcza prowitaminy A, a także witaminy K oraz E. Olej rzepakowy zawiera także tzw. sterole roślinne, czyli związki działające antyoksydacyjne, które obniżają stężenie cholesterolu.
- Idealna proporcja kwasów omega-3 (linolenowy) do omega-6 (linolowy). Kwasy omega-6 w zbyt dużym stężeniu wykazują działanie prozapalnie, a spożywane z tłuszczami nasyconymi sprzyjają rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Dlatego ważna jest również odpowiednia dawka kwasów omega-3, które działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Omega-3 i omega-6 w odpowiedniej proporcji mają istotny wpływ na rozwój mózgu i układu nerwowego u płodu, a także siatkówki oka. Regulują również gospodarkę tłuszczową organizmu i pełnia istotną rolę w profilaktyce niektórych nowotworów, tym jelita grubego i piersi.
- Świetny do smażenia. Rafinowany olej rzepakowy jest odporny na wysokie temperatury i warto dodać, że nawet mocno podgrzany nie traci swoich cennych właściwości. Bez obaw można na nim smażyć lub piec. To jego bardzo ważna cecha. Niektóre oleje się do tego po prostu nie nadają, potrafią się dymić lub potrawy zmieniają smak po smażeniu. Co więcej olej rzepakowy odsącza się łatwiej niż inne tłuszcze i smażone na nim potrawy mogą być nawet o 10% mniej kaloryczne.
- Niezawodny w kuchni. Olej rzepakowy sprawdza się świetnie np. na zimno do sałatek, sosów, marynat czy pesto. Rafinowany olej rzepakowy ma neutralny kolor, smak i zapach. W żaden sposób nie niszczy aromatu i smaku przygotowywanych dań. Właśnie dzięki swej neutralności nadaje się do wszelkich wypieków. Świetnie się sprawdza jako alternatywa dla rozpuszczonego masła, które jest niezbędnym elementem w wielu ciastach czy muffinkach.
“Oliwa Północy”
Nie wiem czy wiecie, ale olej rzepakowy jest nazywany “oliwą Północy” ze względu na wysoką i najbardziej zbliżoną do oliwy z oliwek zawartość kwasu oleinowego. Właśnie takie określenie akcentuje lepsze dostosowanie właściwości polskiego surowca do warunków naszej szerokości geograficznej (większa zawartość deficytowych kwasów Omega-3).
Zachęcam do odwiedzenia strony Pokochaj olej rzepakowy, gdzie znajdziecie dużo cennych informacji o oleju rzepakowym, jego walorach i zastosowaniach w kuchni (i nie tylko)! 🙂
Jeżeli chodzi o niezawodność oleju rzepakowego w kuchni, to wykorzystałam go w poniższym przepisie na chlebek bananowy, który z pewnością Wam przypadnie do gustu.
Chlebek bananowy
Zapraszam Was na mój pyszny przepis na chlebek bananowy, który jest niesamowicie prosty do przygotowania. Wychodzi mięciutki, delikatny w smaku i naprawdę pięknie się kroi! No po prostu pycha…
Do przygotowania chlebka bananowego bardzo ważne są dojrzałe banany, a najlepiej takie, które bez użycia jakiejś większej siły same się rozgniatają pod ciężarem widelca. One są tu kluczowym składnikiem, więc jeżeli tylko macie w lodówce prawie czarne banany, które byście wyrzucili to zróbcie z nich po prostu użytek. Upieczcie ten pyszny chlebek bananowy!
Przepis na: Chlebek bananowy
Składniki:
- 4 dojrzałe banany
- 1 jajko
- 120 g cukru
- 100 ml oleju rzepakowego
- 250 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta cynamonu
Zobacz również:
Jak zrobić chlebek bananowy?
Krok 1
Trzy banany rozgniatamy za pomocą widelca na papkę.
Krok 2
Krok 3
Krok 4
Krok 5
Piec przez ok 35 minut w temp. 180 stopni (bez termoobiegu) do tzw. suchego patyczka.
“Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych”
#olejrzepakowy #pokochajolejrzepakowy
Komentarze
Pycha!!! Idealnie wilgotne i pysznie bananowe🥰
Ekstra wyszedł! 😍😍 Bardzo się cieszę, że posmakował ❤️
Jako babeczki to ciasto też super się sprawdza
Super wyszły! 🙂
Chlebek wyszedł przepyszny. Polecam!
Super, smacznego! 🙂 Dziękuję za zdjęcie.
nie lubię bananów wiec zrobiłam bez, super😀👍
Dobrze wiedzieć, że chlebek bananowy wyjdzie bez bananów 😀 Cieszę się, że smakował 🙂
Piekł się wymagany czas a i tak jeszcze jest płynny nic nie zrobił się po 35 minutach. Zrobiłam krok w krok wg przepisu.
Dziś też skusiłam się aby zrobić ten chlebek dodałam czasu i mimo to był bardzo kleisty jak babka ziemniaczana 😉
Niestety wygląda jak zakalec…
Ten chlebek to nie jest jakiś duży wypiek i taka temperatura powinna wystarczyć żeby był upieczony. Nie przypominam sobie żeby komuś wcześniej po takim czasie nie wyszedł ani na blogu, ani pod postami w mediach społecznościowych… Może piekarnik nie był dobrze nagrzany przed włożeniem chlebka bananowego?
Ja już piekę 50 minut i dalej wilgotny w środku, a piekarnik mam nowy.
Świetny przepis, dałam 4 banany i mieszankę grubo pokrojonych orzechów, a także dałam mieszankę mąki zwykłej z orkiszową – wyszło bombowo! 🙂 Jestem fanką ciast na oleju, dziękuję za ten przepis 🙂
Bardzo się cieszę, że smakował! 🙂 Bardzo fajny pomysł z tym dodaniem orzechów 🙂
Czy chlebek wychodzi suchy czy wilgotny? Nie wiem czy to zakalec czy przez Banany
Wychodzi tylko lekko wilgotny 🙂 Bez zdjęcia nie jestem w stanie powiedzieć czy wyszedł zakalec.
Ile chlebek wytrzymuje dni?
Oj niestety nie testowałam długości jego wytrzymania… 🙂 Ale pewnie do momentu aż całkiem stwardnieje, czyli tak po 5-7 dniach
Pierwszy jaki wyszedł mi bez zakalca,ale dodałem 4 banany i 60ml oleju zamiast 100, super
Super! Bardzo cieszę się, że wyszedł w takim razie 🙂
Bardzo dobry i prosty w składzie i przygotowaniu. Robie po raz kolejny. Dodaje do ulubionych przepisów. Dziekuje
Mi też dzisiaj wyszedł super, ale nieco nizszy bo nie miałam małej keksówki 🙂 cos pysznegooooo!
Palce lizać <3
Jest banalnie prosty 😀 Dzięki za kolejny super przepis!
On jest bananalnie prosty 😀 (przepraszam za suchara, musiałam xD )
A tak na serio, naprawdę super prosty i szybki przepis, w dodatku na jedną małą keksówkę, co powitałam z radością, bo większość przepisów, na jakie wcześniej trafiałam, jest na jedną wielką albo dwie małe. Tak więc: ekstra! 😀
Dobry suchar 😀 bardzo się cieszę, że przepis się podoba ❤️
Ten chlebek bananowy wyszedl mi juz za pierwszym razem 😀 a mam dwie lewe rece do pieczenia :))