Placki ziemniaczane to tani i szybki pomysł na obiad. Zrobisz je już w 15 minut!
Często dostaję od Was pytania o przepis na najlepsze placki ziemniaczane. Jak dla mnie najlepiej smakują te z tartych ziemniaków na tarce o małych lub średnich oczkach. Do nich ścieram też zawsze cebulę na tarce, a także sól, pieprz, jajko oraz odrobinę mąki. Czasem dodaję także przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość mieszam za pomocą łyżki i smażę na oleju na średnim ogniu na patelni (najlepiej lepszej, teflonowej). Wychodzą rewelacyjne w smaku!
Przepis na placki ziemniaczane
Domowe placki ziemniaczane najlepsze są takie cieplutkie, zaraz po usmażeniu. Warto położyć sobie ręcznik papierowy koło patelni i gdy ściągasz placki z ognia, wtedy można je przełożyć na ten ręcznik i pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Te placuszki ziemniaczane jest to pomysł na jarski obiad. Dzieci je uwielbiają. Możesz je podawać w wersji solo, czy śmietaną, sosem czosnkowym, sosem pieczarkowym, cukrem czy gulaszem… Mogą stanowić świetną bazę do placka po węgiersku (tylko wtedy smażymy duże placki, a nie takie malutkie placuszki). W każdej wersji smakują świetnie!
Jaka mąka do placków ziemniaczanych?
W przypadku placków ziemniaczanych możemy skorzystać z kilku rodzajów mąk:
- Mąka pszenna – ten rodzaj najbardziej polecam, ponieważ dzięki glutenowi placki są odpowiednio miękkie i nie rozpadają się podczas smażenia. W tym przypadku sięgajmy po mąkę typu 400 lub 500.
- Mąka kukurydziana – tą mąkę powinny wybrać osoby, które chcą uniknąć glutenu w swoim jadłospisie. Placki ziemniaczane zachowują podobną konsystencję, co te z mąki pszennej, jednak będą miały lekki posmak kukurydziany i bardziej żółtawy kolor.
- Mąka ryżowa – kolejna propozycja gluten free. Ta mąka bardziej kleista i posiada naturalny smak, nie wpływająca na smak potrawy. Warto ją mieszać z innymi rodzajami mąki.
- Mąka gryczana – ciężka mąka, którą również polecam wymieszać z inną mąką (pszenną lub kukurydzianą), ponieważ w innym przypadku placki wyjdą troszkę twardawe
Jakie ziemniaki do placków ziemniaczanych?
Jeżeli chodzi o ziemniaki to zaleca się typ B, czyli ogólnoużytkowe lub typ C, czyli mączyste. W tym przypadku radzę unikać typu A, ponieważ są za twarde i ich przeznaczeniem są np. sałatki.
Placki ziemniaczane – z czym podawać?
Oczywiście z tym co Ci najbardziej smakuje 🙂 Placki ziemniaczane można podać zarówno w wersji na słodko, jak i na słono. Poniżesz przesyłam listę moich ulubionych wersji:
- ze śmietaną
- z cukrem
- z sosem (np. pieczarkowym, pomidorowym, tzatziki czy czosnkowym)
- z gulaszem
- z twarożkiem (gzikiem)
- z żurawiną
- z warzywami i serem żółtym
Przepis na: Placki ziemniaczane
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 1 większa cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 jajko
- 1 płaska łyżka mąki
- 1 płaska łyżeczka soli
- szczypta pieprzu
- olej do smażenia
Zobacz również:
Placki ziemniaczane - przepis krok po kroku
Krok 1
Krok 2
Komentarze
Ta zrobiłem dobre naprawdę pyszne jeden minus to taki ze zrobiłem je dla siebie a tego nie przejem do końca tyg.
Cieszę się, że smakują 🤗 faktycznie dla jednej osoby najlepiej robić z połowy porcji 🙂
Spróbowałam zrobić raz i od razu wiem, że są moje ulubione placki ziemniaczane! Zdecydowanie smak dzieciństwa jak u babci
Bardzo się cieszę, że tak przypadły do gustu 🙂
Uwielbiam placki ziemniaczane. Są takie chrupiące. A najlepsze z sosem pieczarkowym!