Naleśniki ruskie to pomysł na tani, bardzo smaczny obiad. Do tego niezwykle sycący. To fajna alternatywa dla tradycyjnych pierogów ruskich! Co najważniejsze – przy tych naleśnikach jest zdecydowanie mniej roboty niż przy pierogach. Nie trzeba spędzić tyle czasu na lepienie każdego, pojedynczego pieroga, tylko farsz zawijamy w ciasto naleśnikowe i lekko podsmażamy na maśle. Moim zdaniem takie naleśniki wytrawne to coś pysznego!
Naleśniki z farszem ruskim
Wierzch moich naleśników ruskich udekorowałam śmietaną, podsmażonym boczkiem, cebulą i szczypiorkiem… Jeśli tylko wolisz to oczywiście możesz je tylko podsmażyć i podać dzieciom w takiej “czystej” wersji. Z pewnością będą zachwycone. Takie naleśniki z farszem ruskim najlepiej smakują na ciepło, zaraz po podsmażeniu. Równie dobrze można je zabrać ze sobą do pracy i po prostu podgrzać w mikrofalówce (czy nawet w ostateczności zjeść na zimno).
Przepis na: Naleśniki ruskie
Składniki:
Naleśniki:
- 2 jajka
- 2 szklanki mleka
- 2,5 szklanki wody gazowanej
- 3 szklanki mąki pszennej
- szczypta soli
Farsz:
- 2 kg ugotowanych ziemniaków
- 800 g sera białego np. Garwolin
- 2 płaskie łyżki masła
- 3 duże cebule
- sól i czarny pieprz do smaku
Dodatkowo:
- masło zwykłe lub klarowane do smażenia
- śmietana 18% do dekoracji
- 1/2 cebuli
- opcjonalnie 50 g boczku
- szczypiorek
Zobacz również:
Naleśniki ruskie przepis krok po kroku:
Krok 1
Ciasto na naleśniki
Zaczynamy od przygotowania ciasta naleśnikowego. Składniki odmierzamy za pomocą tej samej szklanki, u mnie o pojemności 250 ml.
Do wysokiej miski dodajemy mąkę pszenną (niepełne 3 szklanki), mleko (2 szklanki), wodę gazowaną (2,5 szklanki), 2 jajka i szczyptę soli. Miksujemy tylko do momentu połączenia się składników.
Naleśniki smażymy na patelni (najlepiej z nieprzywierającą powierzchnią). Ja nie używam żadnego tłuszczu do ich smażenia, ale jeżeli masz starszą patelnię to polecam ją najpierw natłuścić np. dolewając 2 łyżki oleju. Następnie przewracamy na drugą stronę i ponownie smażymy do zarumienia naleśników.
W zależności od rozmiaru użytej patelni powinno wyjść 10-12 naleśników.
Krok 2
Farsz
Ziemniaki (około 2 kg) obieramy i gotujemy w osolonej wodzie.
Cebule (3 duże) siekamy bardzo drobno, podsmażamy na maśle (około 2 płaskie łyżki) na małym lub średnim ogniu – do jej zeszklenia.
Krok 3
Gdy ugotowane ziemniaki przestygną, wtedy rozgniatamy je za pomocą tłuczka do ziemniaków lub przepuszczamy je przez maszynkę do mielenia mięsa wraz z podsmażoną cebulą.
Krok 4
Dodajemy twaróg – najpierw kruszymy go widelcem, a następnie dodajemy do farszu i mieszamy całość łyżką. Farsz musi być naprawdę dobrze wymieszany.
Krok 5
Farsz ruski doprawiamy do smaku solą oraz czarnym pieprzem i znowu bardzo dokładnie mieszamy.
Krok 6
Na każdego naleśnika nakładamy 2-3 łyżki farszu. Delikatnie rozsmarowujemy go po całej powierzchni naleśnika (tylko brzegi omijamy).
Krok 7
Zwijamy naleśniki w trójkąty lub ruloniki.
Naleśniki ruskie podsmażamy z obu stron (na małym ogniu) na maśle (np. na klarowanym) do lekkiego zarumienienia.
Dekorujemy wierzch każdego ciepłego naleśnika kleksem śmietany, podsmażonym boczkiem, cebulką i szczypiorkiem.
Podajemy na ciepło. Smacznego!
Komentarze
Farsz rodem z Ukrainy czy Białorusi – same ziemniaki, nic więcej nie czuć. Aby miał smak, jaki lubimy w Polsce – zmieszany smak sera, cebuli i ziemniaków, na 2 kg ziemniaków trzeba użyć ok. 1100g sera i przynajmniej 4 średnich/dużych cebul. Poza tym farszu wyjdzie naprawdę dużo, pewnie na około 20-30 naleśników, trudno mi oszacować
Dzięki za podzieleniem się swoimi proporcjami, może akurat komuś się przydadzą. Każdy z nas ma jakieś swoje ulubione 🙂 A farsz rodem z Ukrainy powinien w sumie być. Nawet nazwa “ruskie” pochodzi od Rusi Czerwonej czyli rejonów obecnej Ukrainy i części południowo-wschodniej Polski 🙂