Opis przepisu
Seromakowiec to pyszne, fajnie prezentujące się ciacho! Składa się z kruchego ciasta, domowej masy makowej i masy serowej. Wierzch udekorowałam polewą czekoladową… No coś pysznego!
Seromakowiec przepis
Od razu uprzedzam na wstępie, że z tego przepisu wychodzi dość spory seromakowiec. Piekłam go w większej kwadratowej blaszce, ale równie dobrze można go zrobić w dużej tortownicy (o średnicy 28 cm) czy prostokątnej foremce. To idealne ciasto na Boże Narodzenie – połączenie masy makowej i serowej to coś pysznego!
Ten sernik pięknie się kroi na talerzyki. Będzie się świetnie prezentować zarówno na świątecznym stole jak i najzwyklejszej uroczystości rodzinnej (urodzinach, imieninach itp). Koniecznie go wypróbujcie i dajcie znać w komentarzu jak Wam smakował!
Jeśli szukacie podobnych, sprawdzonych przepisów na serniki to polecam sernik piernikowy czy sernik królewski z wiórkami kokosowymi. Koniecznie odwiedź także mój dłuższy wpis na blogu – Ciasta na Boże Narodzenie.
Jaki ser do seromakowca?
Ja najczęściej korzystam z wysokiej jakości sera twarogowego z wiaderka. Podczas wypieków wszystkich serników, używam najczęściej trzy firmy: Wieluń, Piątnica oraz Juliko. Mają naprawdę dobre składy, a serniki z ich użyciem wychodzą pyszne. Jeżeli jednak masz dostęp do dobrej jakości twarogu, to oczywiście również możesz go wykorzystać. Pamiętaj jednak, aby zmielić go dwukrotnie za pomocą maszynki.
Przepis na: Seromakowiec
Porady na start
W tym przepisie użyłam foremki o rozmiarze 28 x 28 cm. Jeżeli masz inną foremkę, to skorzystaj z przelicznika foremek.
Składniki:
Masa makowa:
- 350 g maku mielonego
- 1 płaska łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżki miodu
- 50 g migdałów
- opcjonalnie 2 łyżki płatków migdałowych
- opcjonalnie 1 łyżka rodzynek lub suszonej żurawiny
- 3 białka
Kruche ciasto:
- 300 g mąki pszennej
- 3 płaskie łyżki cukru pudru
- 180 g zimnego masła
- 1 żółtko
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka śmietany 18 %
Masa serowa:
- 180 g cukru
- 80 g masła
- 1 kg twarogu sernikowego z wiaderka lub twarogu dwukrotnie zmielonego
- 4 jajka
- 60 g budyniu śmietankowego
Polewa czekoladowa:
- 50 ml śmietanki kremówki
- 1 łyżeczka masła
- 130 g mlecznej lub gorzkiej czekolady
Zobacz również:
Seromakowiec - przepis krok po kroku
Krok 1
Masa makowa:
Seromakowiec zaczynamy od przygotowania domowej masy makowej.
Równie dobrze można pójść na łatwiznę i użyć takiej sklepowej z puszki. Jednak w moim odczuciu te “gotowce” są zbyt wodniste i słodkie.
Do przygotowania domowej masy makowej używam zwykle maku mielonego (jeśli kupicie mak niemielony to trzeba go ugotować, odcedzić i zmielić w maszynce).
Mak mielony (około 350 g) wsypujemy do miski i zalewamy go wrzątkiem (woda ma przykryć cały mak). Mieszamy i odstawiamy na minimum godzinę, choć można zostawić nawet na całą noc.
Krok 2
Po tym czasie porządnie odcedzamy mak za pomocą bawełnianej ścierki (chyba, że macie sitko z naprawdę małymi oczkami). Dodajemy do maku skórkę pomarańczową (1 łyżka), cukier (biały lub trzcinowy, 3 łyżki), miód płynny (2 łyżki), zmielone za pomocą blendera ręcznego lub bardzo drobno posiekane migdały (50 g).
Jeżeli macie ochotę to opcjonalnie można też dodać drobno posiekane płatki migdałowe (2 łyżki) i rodzynki (1 łyżka).
Krok 3
Krok 4
Krok 5
Krok 6
Kruche ciasto
Do miski wsypujemy mąkę pszenną (300 g), cukier puder lub zwykły cukier biały (3 płaskie łyżki) i proszek do pieczenia (1/2 łyżeczki). Dodajemy także 1 żółtko, zimne masło pokrojone w kostkę (180 g) i śmietanę (1 łyżka).
Krok 7
Szybko zagniatamy ciasto ręcznie lub za pomocą robota planetarnego ze specjalną końcówką. Owijamy je folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 minut (lub do zamrażalnika na 10 minut).
Krok 8
Krok 9
Masa serowa:
Składniki na masę serową powinny być w temperaturze pokojowej.
Miękkie masło (80 g) ucieramy z cukrem (180 g).
Krok 10
Dodajemy twaróg (1 kg, ja użyłam z wiaderka), lekko miksujemy. Następnie dodajemy po jednym jajku (łącznie 4, po dodaniu każdego, miksujemy przez 10-15 sekund). Dodajemy także pozostałe z masy makowej żółtka (3 szt), a także z kruchego ciasta białko (1 szt). Miksujemy przez 20 sekund.
Krok 11
Krok 12
Krok 13
Krok 14
Na dno lub dolną półkę nagrzanego piekarnika wkładamy naczynie żaroodporne lub blaszkę wypełnioną wodą, aby zapewnić wilgotność w trakcie pieczenia.
Sernik pieczemy w temp. 170°C (u mnie góra-dół) przez około 30 minut, później obniżamy do temp. 140°C i pieczemy przez około 50 minut. Nigdy nie otwieramy piekarnika w trakcie pieczenia!
Po tym czasie zostawiamy seromakowiec jeszcze w zamkniętym, wyłączonym piekarniku (tak przez około 10 minut), a następnie studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Krok 15
Krok 16
Polewa czekoladowa:
W małym rondelku podgrzewamy śmietankę (50-80 ml) wraz z masłem (1 łyżeczka). Gdy będzie już dość ciepła, wtedy ściagamy rondelek z palnika i wsypujemy drobno posiekaną czekoladę (około 130 g). Całość mieszamy do momentu powstania gładkiej polewy.
Krok 17
Seromakowiec kroimy dopiero kilka godzin po jego upieczeniu. Przechowujemy w lodówce.
Komentarze
A jeżeli chce użyć gotowej masy makowej to mogę pominąć do masy serowej te 3 żółtka i białko które wam zostaje z masy makowej ?
Jasne, można dodać gotowej masy z puszki 🙂 Tylko do masy serowej tak czy siak trzeba dodać 4 jajka 🙂 Te z masy makowej białka i żółtka pomijamy.
Próbowałam już serów z wiaderka z wszystkich dostępnych firm. W trakcie pieczenia w piekarniku ciasto wygląda imponująco, natomiast po wyłączeniu, mimo że zostawiam je w piekarniku do wystygnięcia i tak opada i to bardzo…
Gosia
Powodem może być to, że białka są niewystarczająco dobrze ubite. W trakcie pieczenia bardzo masa serowa rośnie, a później niestety opada… Jest to dość częste zjawisko przy sernikach 🙁
Pycha !!!!
Wyszedł idealnie <3
Aniu, szybkie pytanie.
Na rodzinną imprezę będę jutro piekł 2 ciasta. Przeglądałem i wypróbowałem już kilka Twoich przepisów, ale w każdym przepis na kruche ciasto jest inny. Czy w tym konkretnym przepisie śmietana jako składnik jest niezbędna? Oczywiście wiadomo, że kombinowanie i eksperymentowanie zawsze wskazane, spody można dowolnie zamienić. Ale nigdy nie widziałem kruchego ciasta z dodatkiem śmietany. Czym różni się efekt końcowy od innych kruchych spodów?
PS. Pochwalę się rezultatem 🙂
Bo nie ma jednego stricte przepisu na ciasto kruche, więc bez sensu żebym powielała proporcje we wszystkich przepisach na blogu 🙂 Dużo też zależy ile tego ciasta potrzebuję do konkretnego wypieku… Ja śmietanę dość często dodaję, ciasto się robi wtedy takie bardziej półkruche.
Niestety zdjęcia chyba nie będzie 🙁
Wydaje mi się, że kruche ciasto wyszło zakalcowate. Nie kroiłem jeszcze całości, ale po wyciągnięciu z tortownicy widać górną cześć kruchego spodu jakby była do połowy przesiąknięta wilgocią.
Nie wiem do końca z czego to wynika. Czy mak był za rzadki, czy spod niedopieczony, czy być może powinienem jednak dać mu odpocząć chwile poza piekarnikiem przed nałożeniem masy makowej.
Możliwe też, że to przez samą tortownicę – kupiłem taką ze szklanym dnem i siliconowymi bokami, bo niestety metalowe rdzewiały po jednym pieczeniu w kąpieli wodnej.
Generalnie kruche spody to trochę moja bolączka. Wielokrotnie zdarzało się już, że spód namakał i robił się twardawy. W smaku to mocno nie przeszkadzało, ale na pewno nie było to prawidłowe kruche ciasto. Ten element muszę dopracować, bo nie wiem do końca gdzie popełniam błąd.
Spróbuj przed wyłożeniem masy makowej posypać kruche ciasto tarta bułka,ja tak robię przy szarlotce gdzie masa jabłkowa też jest wilgotna
Pyszne ciasto! Dziękuje za przepis;)
Dzięki za miłe słowo i zdjęcie 🙂
Bardzo dobre ciasto!!! Wyszło po prostu idealne. Najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce. Na pewno upiekę jeszcze nie raz:)
Cieszę się, że smakuje ❤️
Przepis super, polecam zrobić mak tak jak w przepisie ( niż ten z puszki ). Każdy się zachwycał tym sernikiem. Jeśli chodzi o pieczenie zrobiłam tak jak w przepisie i wszystko wyszło idealnie ☺
Dzień Dobry, piekę 1 raz, czy na pewno upiecze się w temp. 140 ?
Ale najpierw pieczemy w temp 170 a potem dopiero 140 stopni. Jest dłuższy czas pieczenia niż normalnie w trakcie pieczenia serników, więc normalnie się upiecze. Niższa temp sprawia, ze sernik za szybko nie rośnie, a potem nie opada i nie pęka.
Dzień Dobry, ciacho już w piekarniku, ale boję się że w tej temp.140 może się nie dopiec, czy jest sposób, żeby sprawdzić, czy na pewno jest upieczone ?
Dzień dobry, jeżeli jest robione wszystko zgodnie z przepisem to nie powinno być problemu 🙂 Najpierw pieczemy w temp. 170 stopni, a następnie dopiero 140. Radzę jednak nie otwierać piekarnika i nie sprawdzać, ponieważ jest duża szansa, że opadnie.
Pani Asiu, czy mogę kruche ciasto zrobić i całą noc trzymać w lodówce?
Pani Aniu, tak jak najbardziej 🙂
Można dać masę makową z puszki? Coś do niej dodac?
Tak jak napisałam w kroku 1, masy makowe z puszki są już gotowe do użytku i nie trzeba do nich nic dodawać 🙂
I tej gotowej masy makowej rowniez tylko 350 g dajemy? Wydaje mi sie to bardzo malo, tym bardziej ze w innych przepisach sugeruja dawac 2 duze puszki masy gotowej. A Pani pisze ze wychodzi spore ciasto z 350 g maku. A i do tych gotowych mas tiwniez sugeruje sie dodawac jajko i bulke tarta. Juz zglupialam. Prosze o podpowiedz.
Pani Aniu, nie znam przepisu na seromakowiec gdzie trzeba by było dodawać dwie puszki masy makowej skoro jedną warstwą ma być mak, a drugą twaróg. Po drugie proszę sobie przeczytać skład gotowej masy z puszki.
Tak na szybko znalazłam na necie etykietę z puszki Bakalland (o gramaturze 850 g: Woda, mak 22%, cukier, bakalie 6,5% [rodzynki 55% (rodzynki 99,5%, olej bawełniany i/lub słonecznikowy); skórka pomarańczowa kandyzowana 45% (skórka pomarańczowa 59%, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier)], syrop cukru inwertowanego, mąka pszenna, aromat, regulator kwasowości: kwas cytrynowy.)
Maku w niej jest tylko 22%, a reszta to woda, cukry, bakalie czy nawet mąka. W domowej masie makowej średnio dodaje się 350-400 g maku, który nieco pęcznieje po moczeniu, a reszta to naturalne dodatki jak orzechy, bakalie, miód itp, a to wszystko przecież waży. Następnie dodaje się ubite białka przez co masa robi się bardziej puszysta i większa objętościowo.