Makowiec

4.7/5 (303 ocen)

Ilość porcji

12-16

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

70 min + 30 min pieczenia

Makowiec

Opis przepisu

Lubicie drożdżowe makowce? Dla mnie to obowiązkowy świąteczny wypiek, który musi się pojawić na wigilijnym stole. Piekę go z reguły raz w roku i taki zabieg jest naprawdę świetny, ponieważ dzieki temu smakuje właśnie obłędnie. Tak samo jak czerwony barszcz z uszkami czy rybę po grecku… Cały rok czeka się na te potrawy i takie tradycje lubię najbardziej.

Makowiec zawijany

Mój przepis na makowiec zawijany jest prosty do przygotowania. Do ciasta użyła świeżych drożdży, jednak jeżeli będziecie chcieli, to można użyć suchych w gramaturze minimum 7-10g (w zależności od gramatury opakowania drożdży). Do makowca polecam użyć mąki do ciast drożdżowych lub zwykłej mąki pszennej.

Z przepisu wychodzą dwa makowce ze średniej długości keksówki.

Zapraszam Was również do wypróbowania moich innych ciast świątecznych jak np. sernik piernikowy czy piernik- najlepszy przepis. Na blogu znajduje się także wpis – 12 potraw wigilijnych.

Przepis na: Makowiec

Porady na start

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

Składniki:

Rozczyn:

  • 25 g drozdzy swiezych
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka mąki
  • 50 ml ciepłego mleka

Ciasto:

  • 450 g mąki pszennej
  • 2 żółtka
  • 80 g rozpuszczonego masła
  • 50 ml mleka
  • 70 g cukru pudru
  • rozczyn drożdżowy
  • 1 roztrzepane jajko (przed pieczeniem)

Lukier:

  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 3-4 łyżki wody

Dodatkowo:

  • 800 g masy makowej
  • skórka pomarańczowa do dekoracji po lukrowaniu
Wyślij emailem

Makowiec - przepis krok po kroku


Do miseczki wkruszamy świeże drożdże, cukier, mąkę oraz letnie mleko, mieszamy łyżeczką i odstawiamy na 5 minut do podrośnięcia. Drożdże powinny zdecydowanie rosnąć, jeżeli tak się nie stanie to trzeba zrobić nowy rozczyn (mleko mogło być zimne, drożdże stare itp).

Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy rozczyn oraz pozostałe składniki na ciasto. Mieszamy początkowo łyżką, później zagniatamy i odkładamy na ok. 40 minut do podrośnięcia.

Po tym czasie ciasto powinno podwoić objętość. Dzielimy je na dwie części.

Następnie każde ciasto rozwałkowujemy na kształt prostokąta. Na środek rozwałkowanego ciasta nakładamy masę makową, omijamy brzegi, aby później się ładnie skleiło.

Zwijamy jak roladę, przewracamy łączeniem pod spód. Smarujemy roztrzepanym jajkiem. Dwa makowce pieczemy równocześnie (w dwóch keksówkach) lub po kolei w wyłożonej papierem do pieczenia keksówce.

Piec w temp 180 stopni przez ok. 30 minut. Po ostygnięciu makowca smarujemy go lukrem i posypujemy skórką pomarańczową. Smacznego!


Makowiec zawijany

makowiec

przepis na makowiec

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 303

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Smak lub nawet sam aromat niektórych potraw bądź wypieków od razu przywodzi na myśl skojarzenia ze świętami. Bez wątpienia można stwierdzić, że jest tak w przypadku makowca. Przepisy na to ciasto można znaleźć w wielu źródłach w różnych wariantach. Przekazywana przeze mnie receptura jest odtwarzana w moim domu od pokoleń. Ciasto na makowiec wymaga bowiem właściwego doboru proporcji, aby wyrosło pulchne i po skosztowaniu zachwycało niepowtarzalnym smakiem, kojarzącym się z Bożym Narodzeniem. Sprawdź, jak przygotowuję ten uwielbiany przez wielu smakołyk.

Makowiec

Oprócz piernika i sernika, makowiec należy do obowiązkowych wypieków świątecznych. W wigilię smakuje po prostu wyjątkowo i niepowtarzalnie. Drożdżowy makowiec to naprawdę tradycyjne ciasto. W mojej rodzinie jest on wykonywany od wielu pokoleń. Piekła go moja prababcia, babcia, mama, a teraz tą tradycję przejęłam ja, z czego się bardzo cieszę.

Przepisy na makowiec przekazywane w ten sposób najlepiej oddają ducha świąt. Przygotowywane dzięki nim potrawy mają niepowtarzalny smak, a ich aromat niesie się po całym domu, wprowadzając świąteczną atmosferę. Jeśli poszukujesz więcej sprawdzonych przepisów z dodatkiem w postaci maku, to na moim blogu dostępna jest m.in. receptura na rogaliki z makiem. Śmiało można je przygotowywać nie tylko na święta, ale i przez cały rok na różnego rodzaju okazje lub po prostu na co dzień do popołudniowej kawy.

Makowiec zawijany

Makowiec zawijany należy nadziać masą makową z bakaliami. Najlepiej przygotować własnoręcznie przygotowaną masę makową, do której można dodać swoje ulubione bakalie. Jednak można także kupić gotową masę z puszki, jednak nie jest ona tak samo smaczna jak ta własnoręcznie przygotowana.

Jeśli zdecydujesz się na użycie masy z puszki, warto uwzględnić dodanie do niej skórki pomarańczowej – to z pewnością podkreśli intensywność smaku i aromatu. Przepisy na makowiec uwzględniają różne warianty przygotowania masy makowej. Ja w tym wpisie skupiłam się na przekazaniu receptury na najlepsze ciasto drożdżowe, jednakże na moim blogu możecie znaleźć również przepis na samą masę.

Prosty przepis, niezwykły rezultat

Planujesz przygotować makowiec? Prosty przepis to coś, czego poszukujesz, jednak obawiasz się, że ciasto może Ci wyjść? Moja receptura została sprawdzona wielokrotnie i wykorzystywana jest w moim domu od lat, a teraz mam szansę podzielić się nią z Tobą. Przepis nie jest ani trochę skomplikowany, szczególnie gdy wspomożesz się gotową masą makową, którą bez problemu nabędziesz w sklepie lub zawczasu przyrządzisz swoją własną.

Fakt, iż receptura ta jest łatwa w zastosowaniu, wcale nie oznacza, że da ona przeciętne efekty – wręcz przeciwnie. Powierzchnia ciasta wychodzi delikatna i chrupiąca, z kolei wnętrze jest lekkie i puszyste. Tekstura ta powoduje, że wypiek wręcz rozpływa się w ustach. Smak pozostaje idealnie wyważony, z lekką nutą słodyczy. Dekoracja w postaci lukru oraz skórki pomarańczowej sprawia z kolei, że wypiek wygląda niezwykle estetycznie, niczym z najlepszej kawiarni. Przepis ten umożliwia przygotowania pysznego, pachnącego ciasta, którym będą zachwycać się wszyscy domownicy oraz goście.

Przepis na makowiec

Ciasto na makowiec wymaga przygotowania rozczynu – bez niego żadne ciasto drożdżowe nie jest w stanie wyrosnąć. Jest to w zasadzie najważniejszy etap w przygotowywaniu makowca. Prosty przepis, którym się z Tobą dzielę, pomoże sprawnie przebrnąć przez kolejne etapy wyrabiania i pieczenia tego tradycyjnego ciasta. Jeśli opanujesz już pracę z drożdżami, możesz śmiało przejść do wykonywania innych przepisów z ich dodatkiem. Na moim blogu dostępna jest m.in. receptura na drożdżówki z makiem, które mogą stać się kolejną świąteczną potrawą lub pysznym deserem bez względu na okazję i porę roku.

Mój przepis na makowiec z pewnością Ci się uda za każdym razem. Zachęcam Was także to wypróbowania moich innych ciast świątecznych jak np. sernik piernikowy czy piernik- najlepszy przepis. Na blogu znajdziecie także wpis – 12 potraw wigilijnych. Powodzenia i smacznego!

RozwińZwiń