Opis przepisu
Masa makowa z dodatkiem dużej ilości bakalii to tak naprawdę podstawa udanego makowca, seromakowca czy drożdżówek z makiem. Moim zdaniem nie ma co jej nawet porównywać z tymi gotowymi masami z puszki, które można kupić w każdym sklepie. Te “sklepowe” są za słodkie i wodniste.
Masa makowa przepis
Domowa masa makowa jest prosta do przygotowania. Fajne w niej jest to, że można ją wzbogacić ulubionymi dodatkami czy bakaliami. Ja najczęściej dodaję do masy makowej kandyzowaną skórkę pomarańczową, rodzynki, żurawinę, migdały, a także miód. Kiedyś dodawałam także suszone morele, śliwki, czy nawet zblendowane herbatniki, ale obecnie uważam, że są to zbędne dodatki.
Koniecznie wypróbuj mój przepis na masę makową!
Przepis na: Masa makowa
Składniki:
Masa makowa:
- 350 g maku mielonego
- 1 płaska łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 3 płaskie łyżki cukru białego lub brązowego
- 2 łyżki miodu
- 50 g migdałów lub orzechów włoskich
- 2 łyżeczki ekstraktu migdałowego
- większa szczypta cynamonu
- opcjonalnie 2 łyżki płatków migdałowych
- 1 łyżka rodzynek sułtańskich
- 1 łyżka suszonej żurawiny
- 3 białka
Zobacz również:
Masa makowa przepis krok po kroku:
Krok 1
Domowa masa makowa jest dużo smaczniejsza niż ta gotowa z puszki, która jest do kupienia w każdym markecie.
Można ją przygotować na bazie maku mielonego lub niemielonego. Przyznaję, że ja zazwyczaj kupuję w sklepie lub zamawiam przez internet mak mielony i używam do wszelkich ciast z makiem, ponieważ jest po prostu przy nim mniej roboty.
Jeśli kupicie mak niemielony to trzeba go gotować przez około 25-30 minut, a następnie odcedzić i zmielić dwukrotnie w maszynce.
Mak mielony (około 350 g) wsypujemy do miski i zalewamy go wrzątkiem (woda ma przykryć cały mak). Mieszamy i odstawiamy na minimum godzinę, choć można zostawić nawet na całą noc.
Krok 2
Po tym czasie porządnie odcedzamy mak za pomocą bawełnianej ścierki (chyba, że macie sitko z naprawdę małymi oczkami).
Rodzynki sułtańskie (1 łyżka) i suszoną żurawinę (1 łyżka) zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy chociaż na 15-20 minut, a następnie wylewamy wodę.
Krok 3
Dodajemy do maku odcedzone rodzynki i żurawinę.
Krok 4
Następnie dodajemy skórkę pomarańczową (1 łyżka), cukier (biały lub trzcinowy, 3 łyżki), miód płynny (2 łyżki), zmielone za pomocą blendera ręcznego lub bardzo drobno posiekane migdały (50 g, można zastąpić orzechami włoskimi).
Dodajemy także drobno posiekane płatki migdałowe (2 łyżki), cynamon (większa szczypta) oraz ekstrakt migdałowy (1-2 płaskie łyżeczki).
Krok 5
Całość dokładnie mieszamy za pomocą łyżki.
Do mniejszej miski wkładamy trzy białka. Miksujemy wraz ze szczyptą soli na wysokich obrotach miksera. Ma powstać sztywna piana.
Krok 6
Białka dodajemy do masy makowej, całość delikatnie mieszamy za pomocą łyżki.
Krok 7
Jeśli zastanawiasz się do czego jeszcze użyć domową masę makową to koniecznie wypróbuj moje ulubione drożdżówki z makiem.
Komentarze
Jak długo można tę masę przechowywać w lodówce?
Myślę, że masa poleży w lodówce 3-4 dni 🙂 ale nie testowałam jak maksymalnie długo będzie dobra.
Dzień dobry ,czy maku po moczeniu już nie musimy mielić?
pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry, jeżeli mamy mielony, to nie musimy mielić. Jak mamy niemielony, to tak jak napisałam w pierwszym kroku “Jeśli kupicie mak niemielony to trzeba go gotować przez około 25-30 minut, a następnie odcedzić i zmielić dwukrotnie w maszynce.”. Również pozdrawiam!
Dzień dobry,
Czy ilość masy makowej zrobionej wg tego przepisu wystarczy do przełożenia dwóch makowców z Twojego przepisu na makowce z keksówki?
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, czy mogę użyć tej masy makowej ( oprócz białek) do klusek z makiem? Pozdrawiam ciepło🎅
Tak, jak najbardziej 🙂