Opis przepisu
Drożdżówki z makiem oblane z wierzchu cienką warstwą lukru to coś naprawdę pysznego! Są dużo lepsze niż te sklepowe i sprawdzają się świetnie jako drugie śniadanie do pracy czy dla dzieci do szkoły. Mięciutkie ciasto drożdżowe w połączeniu z domową masą makową to połączenie doskonałe. Uwielbiam je jeść i piec!
Bułeczki z makiem
Przyznam, że wiele razy piekłam już takie drożdżowe bułeczki z makiem i zdecydowanie bardziej mi smakują nadziane własnoręcznie przygotowaną masą makową niż taką gotową z puszki. Te “gotowce” są dla mnie zbyt wodniste i słodkie (a ich skład zostawia zwykle sporo do życzenia), jednak jeżeli Ci to nie przeszkadza to oczywiście możesz użyć sklepowej wersji.
Masa makowa przepis
Do przygotowania domowej masy makowej polecam użyć maku mielonego, którego nie trzeba gotować i mielić w maszynce. Robi się ją w naprawdę prosty sposób i można wzbogacić jej smak o różne dodatki. Po wielu próbach uważam, że z dodatkiem kandyzowanej skórki pomarańczowej i migdałów smakuje najlepiej. Jeśli jednak chcesz to możesz dodać płatki migdałowe, rodzynki, żurawinę czy jakąś gotową mieszankę bakalii.
Przepis na: Drożdżówki z makiem
Składniki:
Masa makowa:
- 350 g maku mielonego
- 1 płaska łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżki miodu
- 50 g migdałów
- opcjonalnie 2 łyżki płatków migdałowych
- opcjonalnie 1 łyżka rodzynek lub suszonej żurawiny
- 2 białka
Rozczyn:
- 20 g drożdży świeżych
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka mąki pszennej
- 50 ml letniego mleka
Ciasto:
- 560 g mąki pszennej
- 2 żółtka
- 80 g cukru białego
- ok. 250 ml letniego mleka
- 80 g miękkiego masła
Dodatkowo:
- roztrzepane jajko
- lukier lub cukier puder do oprószenia
Zobacz również:
Drożdżówki z makiem przepis krok po kroku:
Krok 1
Masa makowa:
Drożdżówki z makiem zaczynamy od przygotowania domowej masy makowej.
Równie dobrze można pójść na łatwiznę i użyć takiej sklepowej z puszki. Jednak w moim odczuciu te “gotowce” są zbyt wodniste i słodkie.
Do przygotowania domowej masy makowej używam zwykle maku mielonego (jeśli kupicie mak niemielony to trzeba go ugotować, odcedzić i zmielić w maszynce).
Mak mielony (około 350 g) wsypujemy do miski i zalewamy go wrzątkiem (woda ma przykryć cały mak). Mieszamy i odstawiamy na minimum godzinę, choć można zostawić nawet na całą noc.
W tym czasie warto sobie zacząć robić ciasto drożdżowe.
Krok 2
Po tym czasie porządnie odcedzamy mak za pomocą bawełnianej ścierki (chyba, że macie sitko z naprawdę małymi oczkami). Dodajemy do maku skórkę pomarańczową (1 łyżka), cukier (biały lub trzcinowy, 3 łyżki), miód płynny (2 łyżki), zmielone za pomocą blendera ręcznego lub bardzo drobno posiekane migdały (50 g).
Jeżeli macie ochotę to opcjonalnie można też dodać drobno posiekane płatki migdałowe (2 łyżki) i rodzynki (1 łyżka).
Krok 3
Krok 4
Krok 5
Krok 6
Rozczyn drożdżowy:
Do kubka kruszymy 20 g świeżych drożdży, a następnie dodajemy łyżkę cukru, 50 ml letniego mleka (najlepiej letnie, nie gorące) i łyżkę mąki. Dokładnie mieszamy i odkładamy na około 10-15 minut do wyrośnięcia rozczynu.
Nasz rozczyn powinien zwiększyć swoją objętość (jeżeli drożdże nie urosły tzn. że np mieliśmy stare drożdże lub dodaliśmy zbyt ciepłe mleko itp.)
Krok 7
Ciasto drożdżowe:
Ciasto można wyrabiać ręcznie lub tak jak ja w robocie planetarnym z końcówką – hak do ciast drożdżowych.
Dodajemy do miski żółtka (2 szt), cukier biały (80 g), letnie mleko (250 ml), mąkę pszenną (560 g), a także miękkie masło (80 g). Na sam koniec dodajemy rozczyn drożdżowy i wyrabiamy przez 5-7 minut. Ciasto ma być elastyczne i gładkie (zbytnio nie klejące się do rąk). Następnie je przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 60 minut, aby podwoiło swoją objętość.
Krok 8
Krok 9
Krok 10
Krok 11
Krok 12
Krok 13
Krok 14
Krok 15
Po upieczeniu i lekkim przestygnięciu, drożdżówki z makiem można udekorować z wierzchu lukrem czy oprószyć cukrem pudrem.
Komentarze
Mam pytanie bo z ciast to tylko szarlotka mi wychodzi 😜 jak grubo rozwalkowujemy ciasto ???
Oj nie mierzyłam nigdy tego linijką niestety 🙂 W kroku 9 widać na zdjęciu jaka jest grubość ale niestety w cm nie jestem w stanie podać 🙂
Nie mój pierwszy i na pewno nie ostatni wypiek z Pani bloga. ☺️ bułeczki wyszły rewelacyjne! Pyszne, miękkie i pełne nadzienia 😋😊
Piękne wyszły 😍😍 cieszę się, że smakują 🤗 pozdrawiam serdecznie!
Czy świeże drożdże można zastąpić suchymi ?
Można 🙂 proporcja to na 15 g świeżych dajemy 7 g suchych 🙂
Zabieram się za pieczenie 😄
I jak wyszły? 🙂
Witam, czy mogę prosić o model robota planetarnego jakim wyrabia Pani ciasto drożdżowe? Dziękuje ☺️
Nie pamiętam, którego używałam w tym przepisie, ponieważ korzystam z dwóch: najczęściej z Electrolux Assistent, a czasami z robota marki Costway. Obydwa dają radę z wszystkimi moimi działaniami w kuchni, więc przy wyborze kwestia budżetu i tego, co się oczekuje od robota 🙂 Electrolux jest na pewno wykonany z wyższej jakości materiałów, ma dwie misy w zestawie i ma możliwość rozbudowy o nowe akcesoria (np. maszynkę do mięsa). Jest natomiast droższy i cięższy. Costway jest trochę głośniejszy, nie ma możliwości rozbudowy o akcesoria, ma 1 misę, ale za to jest tańszy i lżejszy. Wybór należy już do Ciebie 🙂
Mistrzem cukiernictwa nie jestem ale przepisy z bloga kocham i będę wierna – obiecuję 💚 Bułeczki przepyszne. Przepis bardzo prosty. Dziękuję 😉
Wow 🧡 Drożdżóweczki wyszły idealnie!!!!
Zrobiłam drożdżówki z Pani przepisu. Wyszły cudowne. Miękkie, puszyste i smakowite. Polecam.
Bardzo się cieszę, że wyszły i że smakowały 🙂 Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych wypieków!