
W ostatnią sobotę pokazywałam Wam swoje najnowsze wypieki, które przygotowywałam idąc do znajomych. Przypadły Wam one do gustu i prosiliście w komentarzach o przepisy, więc w pierwszej kolejności opublikowałam bezy z kremem i batonikami (mini pavlova), a teraz przyszedł czas na pyszne drożdżówki z jabłkiem.
Na moim blogu znajdziecie podobne przepisy na takie zawijane drożdżówki, tylko, że do środka dodałam wtedy przysmak z dyni (klik) oraz dżem wiśniowy. Tym razem zaserwowałam do środka aromatyczne, podprażone jabłka z cynamonem. Drożdżówki z jabłkiem i cynamonem to był strzał w dziesiątkę!
Ciepłe drożdżówki z jabłkami smakują rewelacyjnie. Ciasto jest mięciutkie, puszyste, po brzegi wypełnione nadzieniem. Wierzch możecie oprószyć cukrem pudrem lub przygotować domowy lukier np. cytrynowy. Coś pysznego!
Drożdżówki
Jeśli szukasz pomysłów na inne domowe drożdżówki to zachęcam do wypróbowania tych przepisów:
Przepis na: Drożdżówki z jabłkiem
Przygotowanie: 70 min
Pieczenie: 25 min
Łącznie: 95 min
Składniki:
Rozczyn:
- 20 g drożdży świeżych
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka mąki
- 50 ml letniego (nie gorącego!) mleka
Ciasto:
- 370 g mąki pszennej
- 150 ml ciepłego (nie gorącego!) mleka
- 3 płaskie łyżki cukru pudru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 60 g miękkiego masła
- 2 żółtka
Dodatkowo:
- 500 g jabłek
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżka cukru białego lub wanilinowego
- roztrzepane jajko
- cukier puder do oprószenia
Jak zrobić drożdżówki z jabłkami?
Do kubka kruszymy 20 g świeżych drożdży, a następnie dodajemy łyżkę cukru i mąki oraz 50 ml letniego mleka. Dokładnie mieszamy i odkładamy na około 10 minut do wyrośnięcia rozczynu.
Nasz rozczyn powinien zwiększyć swoją objętość (jeżeli drożdże nie urosły tzn. że np mieliśmy stare drożdże lub dodaliśmy zbyt ciepłego mleka itp.)
Do osobnego naczynia wsypujemy 370 g mąki, 100 ml ciepłego mleka (nie gorącego!), 2 płaskie łyżki cukru pudru, 1 łyżeczkę cukru waniliowego, 60 g miękkiego masła, 2 żółtka oraz rozczyn. Całość dokładnie mieszamy. Wyrabiamy ręcznie przez 5 minut, aby ciasto było jednolite i gładkie. Następnie je przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 60 minut, aby podwoiło swoją objętość.
W tym czasie obrane i pokrojone w małą kostkę jabłka podprażamy na suchej patelni lub małym garnku wraz z 1/2 łyżeczki cynamonu. Jeśli Wasze jabłka będą mało słodkie, to opcjonalnie można dodać 1 łyżkę cukru.
Wyrośnięte ciasto dzielimy na około 8-10 równych części. Każdą rozwałkujemy w kształt prostokąta. Na jednym brzegu nakładamy po 1 czubatej łyżce nadzienia jabłkowego i zwijamy ciasto w rulon (tak, aby nadzienie nie miało jak wypłynąć ze środka).
Na pozostałym cieście robimy nacięcia nożem (jak na zdjęciu).
Naciętymi bokami równomiernie otulamy zrobiony rulon. Tak zwinięte drożdżówki odkładamy na ok. 5-10 minut do lekkiego wyrośnięcia.
Wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem. Piec do zarumienienia w temp. 180 stopni przez ok. 20-23 minut. Ostudzone drożdżówki oprószyć cukrem pudrem lub posmarować lukrem. Smacznego!