Dyniowe racuchy z jabłkami

4.7/5 (25 ocen)

Ilość porcji

12

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

80 min

Dyniowe racuchy z jabłkami

Dyniowe racuchy drożdżowe z jabłkami smakują mi najbardziej jesienią. Wtedy właśnie zaczyna się sezon na dynię i staram się go co roku wykorzystywać ile tylko wlezie. Racuszki są mięciutkie, puchate i znikają w oka mgnieniu… Jak dla mnie to prawdziwy smak dzieciństwa, którym mogłabym się objadać na okrągło.

Przepis na dyniowe racuchy z jabłkami

Jeśli jeszcze sam/a ich nie robiłaś/eś to polecam Ci wypróbować mój sprawdzony przepis na dyniowe racuchy drożdżowe z jabłkami. Jestem pewna, że jak raz je spróbujesz we własnej kuchni to zrobisz od razu kilka powtórek. Uwielbiam wypieki drożdżowe i mam nadzieję, że pokochasz je tak jak ja!

Jeżeli chodzi o rodzaj dyni użytej do moich racuchów to polecam Ci kupić dynię Hokkaido lub zwyczajną. Obie mają dosyć intensywny pomarańczowy kolor i fajnie pasują do racuchów.

miód manuka

Moje dyniowe racuchy z jabłkami polecam wypróbować z pysznym miodem Manuka MGO™ 400+ Nektarowym 250g. Tylko pewnie w pierwszej kolejności nasuwają Ci się pytania – skąd pochodzi i czym tak naprawdę jest miód Manuka?

Miody Manuka

Miody Manuka charakteryzują się przede wszystkim rdzennym pochodzeniem. Powstają one jedynie w nielicznych rejonach Nowej Zelandii będących naturalną ostoją rzadkich krzewów z rodzaju Leptospermum scoparium. W 2018 roku zostały przeprowadzone badania zawartości methylglyoxalu w słoikach Miodów Manuka MGO™ i okazały się one niezwykle optymistyczne. Według ich wyników, rzeczywista zawartość methylglyoxalu w miodach Manuka może być nawet o 200 mg wyższa, niż deklarowana przez producenta. Miód zawiera methylglyoxal w ilości powyżej 400 mg/kg (naturalny składnik występujący w znacznych ilościach tylko w niektórych miodach Manuka).

Czym są miody Manuka? To miody jednorodne, które zostały wytworzone wyłącznie na terytorium Nowej Zelandii, w czasie który pokrywa się z okresem kwitnienia krzewów Manuka. Te miody charakteryzują się następującymi cechami:

  • odpowiedni zakres przewodności właściwej,
  • wyjątkowy smak określany jako mineralny, lekko gorzki;
  • silnie aromatyczny zapach z wyczuwalnymi nutami wilgotnej ziemi i wrzosu;
  • obecnością pyłku charaktery-stycznego dla krzewów Manuka oraz składników, w tym: methylglyoxalu (MGO™)

Miód Manuka najlepiej spożywać rano na czczo w ilości 2-3 łyżeczek lub po 1 łyżeczce 2-3 razy dziennie pół godziny przed posiłkiem.

Poniżej znajdują się wartości odżywcze miodu Manuka:

Badania potwierdzające ilości MGO w miodach Manuka

Badania naukowe wykazały, że Miód Manuka MGO™ jest jedynym jak dotąd produktem spożywczym na świecie, w którym znaleziono tak znaczne stężenie naturalnie występującego methylglyoxalu –  na poziomie od 30 mg/kg do ponad 800 mg/kg. Dla porównania, zawartość tego składnika w innych występujących na świecie miodach wynosi średnio 3,1 mg/kg. Profesor Thomas Henle zaleca spożywanie miodu o zawartości minimum 100 mg methylglyoxalu na kg (MGO™ 100+).

Sprawdzenie certyfikatu MGO™

Co ciekawe, każda partia miodu Manuka przed opuszczeniem fabryki otrzymuje certyfikat, który potwierdza autentyczność produktu, a co więcej pozwala zapoznać się z jego dokładnymi parametrami. Certyfikat oznaczony jest specjalnym numerem, który dołączany jest do każdego słoiczka i znajduje się na etykiecie w pozycji: “Batch Number”.

Jeśli szukasz innych przepisów z dynią w roli głównej to polecam zajrzeć do tych przepisów:

Przepis na: Dyniowe racuchy z jabłkami

Składniki:

Rozczyn:

  • 20 g świeżych drożdży
  • 2 łyżki cukru
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 100 ml letniej wody

Ciasto:

  • 400 g mąki pszennej
  • 200 ml letniego mleka
  • 2-3 łyżki cukru pudru
  • 60 g rozpuszczonego masła
  • 1 jajko
  • 1 duże lub 2 małe jabłka
  • 200 g dyni Hokkaido lub zwyczajna

Dodatkowo:

Wyślij emailem

Jak zrobić dyniowe racuchy z jabłkami?


Krok 1

jak zrobić dyniowe racuchy z jabłkami

Dynię kroimy w mniejsze kawałki i gotujemy we wrzątku przez 12-15 minut (do jej miękkości). Następnie obieramy ze skórki i blendujemy na puree.


Krok 2

ciasto drożdżowe do racuchów

Zaczynamy od rozczynu: Do małej miseczki wkruszyć drożdże, dodać cukier, mąkę i wodę. Całość wymieszać i odstawić na 5 minut.


Krok 3

ciasto drożdżowe do racuchów

Gdy rozczyn już będzie już gotowy, dodać mąkę, letnie mleko, jajko, cukier puder, rozpuszczone masło, puree z dyni i wymieszać.

Odstawić na 1 – 1,5 godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (do podwojenia objętości).


Krok 4

ciasto drożdżowe do racuchów z jabłkami

Jabłka obrać, pokroić w kostkę i wymieszać z ciastem. Opcjonalnie można dodać szczyptę cynamonu.

Formujemy za pomocą łyżki okrągłe racuchy, smażymy na maśle klarowanym lub oleju z obu stron. Wierzch racuchów dekorujemy miodem. Smacznego!


dyniowe racuchy z jabłkami

dyniowe racuchy z jabłkami

jak zrobić dyniowe racuchy z jabłkami

przepis na dyniowe racuchy z jabłkami

przepis na dyniowe racuchy z jabłkami

drożdżowe dyniowe racuchy z jabłkami

* wpis zawiera lokowanie produktu

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 25

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
benzyna
benzyna
4 lat temu

Mam spore doświadczenie z ciastem drożdżowym, jestem więc pewna, że wszystko wykonałam poprawnie. Argumentem “za” był też na pewno wygląd racuszków – niemal identyczny ze zdjęciami. Zdziwiło mnie, że nie było mowy o wyrobieniu ciasta, a jedynie o wymieszaniu (a w przypadku drożdżowego bardzo ważne jest właśnie jego wyrobienie, o “leżakowaniu” nie wspominam – podstawa). Racuchy smażone na wolnym, spokojnym ogniu, by dodatkowo mogły wyrosnąć. Mimo tego wychodzą okropnie gumowate, zupełnie nie puszyste. Po dwóch ma się dość. Próbowałam jakoś to uratować w piekarniku, ale wyszło jeszcze gorzej – ciasta z tego przepisu nie da się upiec. Spora ilość zwyczajnie mi się zmarnowała. Jestem szczerze zawiedziona i nie polecam. Znacznie lepsze racuszki NA PATELNIĘ: z sodą i kwaśnym mlekiem. Ciasto drożdżowe wyłącznie do piekarnika i musi być dobry przepis.

Racuchy z jabłkami

Dyniowe racuchy drożdżowe z jabłkami smakują mi najbardziej jesienią lub nawet zimą, gdy ciepłe ciasto drożdżowe potrafi umilić każdy zimny wieczór. Gdy tylko zaczyna się sezon na dynię to staram się go co roku wykorzystywać ile tylko wlezie. Moje domowe racuchy są mięciutkie, puchate i co najważniejsze znikają w oka mgnieniu… Jak dla mnie to prawdziwy smak dzieciństwa, którym mogłabym się objadać na okrągło.

Przepis na dyniowe racuchy z jabłkami

Jeśli jeszcze sam/a ich nie robiłaś/eś to polecam Ci wypróbować mój sprawdzony przepis na dyniowe racuchy drożdżowe z jabłkami. Jestem pewna, że jak raz je spróbujesz we własnej kuchni to zrobisz od razu kilka powtórek. Ja uwielbiam wypieki drożdżowe i mam nadzieję, że pokochasz je tak jak ja!

Dyniowe racuchy z jabłkami

Jeżeli chodzi o rodzaj dyni użytej do moich racuchów to polecam Ci kupić dynię Hokkaido lub zwyczajną. Oba rodzaje dyni mają dosyć intensywny pomarańczowy kolor i naprawdę fajnie pasują do racuchów.

RozwińZwiń