Opis przepisu
Lava cake to przepyszny, ekspresowy deser wprost idealny dla prawdziwych czekoladoholików. Uwielbiam go zarówno przygotowywać jak i jeść. Lava cake z płynną czekoladą w środku poprawi humor nawet w najbardziej pochmurny dzień!
Fondant czekoladowy
Muszę przyznać, że są dni kiedy nachodzi mnie wielka ochota na coś słodkiego, czekoladowego. Wtedy mój wybór pada na ciasto czekoladowe (koniecznie wypróbuj mój przepis na ciasto czekoladowe z solonym karmelem), brownie z truskawkami lub właśnie na lava cake.
Fondant czekoladowy przygotowujemy w kokilkach do zapiekania, które można kupić praktycznie w większości dużych sklepów spożywczych (czy nawet w Pepco) w niskiej cenie. Ten deser pieczemy stosunkowo krótko, dzięki czemu na środku powinniśmy uzyskać płynną czekoladę. Zjadamy zaraz po upieczeniu! Gorący fondant czekoladowy smakuje najlepiej i ma najsmaczniejszą konsystencję.
Lava cake można opcjonalnie podać np. z gałką lodów czy np. musem malinowym.
Przepis na: Lava cake
Składniki:
- 100 g gorzkiej czekolady
- opcjonalnie 30 g mlecznej czekolady
- 50 g masła
- 2 jajka
- 3 łyżki cukru
- 1 czubata łyżka mąki pszennej
Zobacz również:
Lava cake – przepis krok po kroku:
Krok 1
W małym rondelku roztapiamy masło (50 g) na bardzo małym ogniu. Gdy się roztopi, wtedy zdejmujemy z palnika i dodajemy posiekaną czekoladę gorzką (100 g), a także opcjonalnie czekoladę mleczną (30 g).
PS. Duży wpływ na smak tego deseru ma przede wszystkim sama czekolada. Fajnie się tu sprawdza czekolada belgijska lub taka specjalna do fondue (ja zamawiam sobie przez allegro).
Krok 2
Cały czas mieszamy do momentu rozpuszczenia się czekolady w maśle. Ma powstać jednolita konsystencja, błyszcząca polewa czekoladowa.
Odstawiamy na chwilkę do przestygnięcia.
Krok 3
Jajka (2 większe sztuki) wbijamy do miski.
Krok 4
Krok 5
Krok 6
Krok 7
Gotową masę czekoladową będziemy przelewać po równo do dwóch kokilek (specjalnych do zapiekania). Jeśli później będziesz chcieć przełożyć upieczone ciastko na talerz to kokilki trzeba najpierw lekko natłuścić i oprószyć delikatnie mąką. Dodatkowo polecam piec wtedy lava cake o 1-2 minuty dłużej niż w przypadku jedzenia w kokilce (bez wyciągania na talerz).
Pieczemy przez około 9-10 minut w temperaturze 200 stopni (góra-dół, bez termoobiegu), na środkowej półce piekarnika. Góra ma ścięta (wierzch i boki upieczone), a środek płynny.
Krok 8
Lava cake po upieczeniu od razu wyciągamy z piekarnika. Jeśli chcesz przełożyć deser na talerzyk to najpierw trzeba odczekać 1-2 minuty, aby lekko przestygł. Później polecam przejechać nożem wzdłuż brzegów kokilki, podstawić talerzyk i delikatnie obrócić kokilkę wraz z talerzykiem.
Wierzch można oprószyć odrobiną cukru pudru i położyć świeże owoce np. truskawki, maliny czy borówki.
PS. Ten deser smakuje najlepiej na ciepło, zaraz po jego upieczeniu. Na zimno, kilka godzin później nie smakuje już tak samo dobrze.
Komentarze
Pycha , my zrobiliśmy z erytolem z racji cukrzyka w domu a zamiast maseczek bo ich poprostu nie miałam uformowaliśmy z foli aluminiowej , wyszły pycha 😋
To się nazywa zaradność w kuchni ❤️ Cieszę się, że posmakowało! 🙂
Tutaj chociażby mamy przykład kolejnej opcji pieczenia bez miseczek, folią aluminiowa zapewne ułożona na blasze o też jakoś wyszły. 💁♀️🧏♀️
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy kokolski można czymś zastąpić?
Niestety nie 🙂
Kokilki*
Oczywiście, że tak. Dowolnym innym naczyniem odpornym na piekarnikowe temperatury.
Może Pan podać jakiś sprawdzony przykład, aby środek wyszedł płynny? 🙂
A w małych foremkach aluminowych nie wyjdzie ???
Naprawdę wspaniały przepis. To moja pierwsza rzecz jaką piekłam. Wyszło GENIALNIE.
Cieszę się, że smakowało! 🙂
Witam, jakiej średnicy są kokilki których pani używa?
Moje wewnętrzną średnicę mają 9,5 cm 🙂
Ile wyszło takich porcji?
🙂
Wygląda super, czy mogę ten deser wstawić do piekarnika po jakimś czasie od momentu wlania masy do kokilek czy trzeba od razu do piekarnika?
Troszkę nielogicznie napisane pytanie, ale domyślam się, że chodzi o to czy można przygotować sobie masę wcześniej, a później tylko wstawić do nagrzanego piekarnika. Można 🙂
Trochę nielogicznie, to jest napisany przez Ciebie przepis, chociaż domyślam się jaka jest prawidłowa kolejność wykonywania czynności.
W “Kroku 2” do jajek, cukru i mąki dodajesz “masę czekoladową” i mieszasz wszystko ze sobą, po czym piszesz, że następnie “masę czekoladową” przelewasz do dwóch kokilek.
Nie możesz podzielić “masy czekoladowej” już uprzednio wykorzystanej do wymieszania z innymi składnikami.
Zatem albo tę mieszankę (masa + składniki) nazywasz inaczej np. “masa lava cake” czytaj “masa gotowa do upieczenia”, i ją rozlewasz do kokilek, albo kroki w przepisie są podane nie po kolei. Czyli najpierw rozlewasz “masę czekoladową” po kokilkach, a następnie mieszasz z pozostałymi składnikami i dajesz do pieczenia.
Moim zdaniem to trochę czepianie się na siłę i każdy wie o co chodzi, ale dodałam słowo “Gotową”, aby wszystko był jasne 🙂
Super przepis, z resztą chyba jak wszystkie od Asi 🙂
Pierwszy raz robiłam lava cake i myślę, że wyszło dobrze. Smaczne, ale zdecydowanie dla wielbicieli mocno słodkich słodkości. Szybko, łatwo i efektowanie!
Super deserek wyszedł! ❤ Bardzo się cieszę, że smakował 🙂
Wyszło rewelacyjnie!!!
Bardzo się cieszę, że fondant smakuje! ❤️
Czy można zamienić make pszenna na ryzowa/kukurydziana?
Można spróbować, chociaż na pewno smak będzie się różnił od oryginału
Wyszło idealne przepyszne, dziękuję za ten przepis ☺️
Proszę bardzo! ❤️ Cieszę się, że smakuje 🙂
Robiłam wsyztsko jak było napisane i nie wyszło .
W sensie środek nie był płynny? Czy w jaki sposób nie wyszło?
Goście zachwyceni! Wszystkim bardzo smakowąło 🙂
Bardzo nam smakował ten deser! 🙂 Ciekawe czy z czekoladą karmelową tez bedzie dobre…
Właśnie się piecze 🙂 Oby mi wyszedł bo robię pierwszy raz!
ooooo jakie to pyszne i uzależniające…. Mniam mniam mniam <3