Opis przepisu
Uwielbiam tort Raffaello. To z pewnością jeden z pierwszych tortów jakie robiłam jeszcze na początku liceum (a może jeszcze pod koniec gimnazjum…). Jest sprawdzony, niezwykle smaczny i świetnie się sprawdza na wszystkich możliwych większych uroczystościach rodzinnych jak urodziny, imieniny czy chrzciny.
Ciasto Raffaello
Ciasto Raffaello składa się z jasnego biszkoptu (dzielimy do na trzy równe blaty), kremu kokosowego, a także warstwy konfitury malinowej (można zastąpić wiśniową, truskawkową czy porzeczkową). Dodatek owocowy sprawia, że całość nie jest mdła i naprawdę super tu pasuje. Tort Raffaello naprawdę ładnie się kroi i z pewnością posmakuje Twoim gościom.
Jeśli szukasz innych pomysłów na domowe torty to polecam wypróbować niezwykle popularny na moim blogu tort Kinder czy tort śmietankowy. Z kolei gdy tylko zacznie się sezon na truskawki to koniecznie spróbuj wykonać tort truskawkowy.
Przepis na: Tort Raffaello
Składniki:
Biszkopt :
- 6 jajek
- 160 g cukru
- 140 g mąki pszennej tortowej
- 45 g skrobii ziemniaczanej
Krem :
- 600 ml śmietanki kremówki 36%
- 250 g białej czekolady
- 400 g mascarpone
- opcjonalnie 1-2 łyżki likieru kokosowego
- 120 g wiórków kokosowych
Dodatkowo:
- 3 płaskie łyżki konfitury malinowej, wiśniowej lub truskawkowej
- 3 łyżki płatków migdałowych
- odrobina wiórków kokosowych
Zobacz również:
Tort Raffaello - przepis krok po kroku
Krok 1
Biszkopt:
Biszkopt i krem kokosowy warto zrobić dzień wcześniej np. wieczorem, a kolejnego dnia składamy tort w całość.
Jajka (6 szt) powinny być w temp. pokojowej! Bardzo dokładnie oddzielamy białka od żółtek. Do suchej miski dodajemy białka i szczyptę soli. Ubijamy na wysokich obrotach miksera przez około 5 minut. Masa być bardzo puszysta i sztywna.
Po tym czasie dodajemy stopniowo po 1 łyżce cukru (łącznie 160 g, najlepiej drobnego do wypieków). Za każdym razem dokładnie miksujemy do momentu rozpuszczenia się cukru. Masa powinna zdecydowanie zwiększyć swoją objętość i być idealnie sztywna. Całość ubijamy około 7 minut. Najlepiej to sprawdzić tym, że jak obrócisz miskę do góry nogami to nie zmieni się ich konsystencja i nic nie wyleci z miski.
Dodajemy żółtka i miksujemy tylko przez chwilkę. Następnie dodajemy przesianą mąkę pszenną tortową (140 g) i ziemniaczaną (45g). Całość mieszamy bardzo delikatnie za pomocą trzepaczki.
Tortownicę o średnicy 24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Masę przekładamy do tortownicy. Pieczemy w temp. 165ºC przez ok. 45 minut (góra-dół, z termoobiegiem) lub do tzw. suchego patyczka. Po tym czasie ciasto od razu wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy je z wysokości 20-30 cm na blat kuchenny czy podłogę. Dzięki temu biszkopt będzie równiutki i nie opadnie po przestygnięciu. Odstawiamy do wystygnięcia. Kroimy na równe 3 blaty. Ponczujemy biszkopty przestudzoną herbatą lub jeśli chcecie uzyskać bardziej kokosowy smak i aromat to wystarczy wymieszać np. 50 ml wody z 2 łyżkami likieru kokosowego (i tą mieszanką naponczować biszkopty).
Krok 2
Krem kokosowy:
Śmietankę (600 ml) podgrzewamy w małym garnku do momentu wrzenia. Wtedy automatycznie ściągamy z palnika. Po około minucie dodajemy drobno posiekaną czekoladę (250 g) i mieszamy aż czekolada się całkiem rozpuści i powstania jednolita polewa.
Przygotowaną masę odstawiamy – najpierw na kuchennym blacie aż nabierze temperatury pokojowej, a później wkładamy do lodówki na minimum 8 godzin lub nawet na całą noc. Można przykryć wierzch garnka folią spożywczą.
Krok 3
Schłodzony sos, a także serek mascarpone z lodówki (400g) miksujemy do momentu powstania gęstego kremu.
Krok 4
Dodajemy wiórki kokosowe (ok. 100-120 g) i delikatnie mieszamy za pomocą łyżki. Ja zwykle dodaję jeszcze 2 łyżki likieru kokosowego.
Krok 5
Mój tort Raffaello przełożyłam owocową konfiturą (możecie użyć gęstej konfitury malinowej, wiśniowej lub truskawkowej), aby całość nie była zbyt słodka i mdła. Jeśli jednak wolicie to możecie to pominąć.
Na dno tortownicy wkładamy dolny blat biszkoptu.
Smarujemy go dwoma lub trzema płaskimi łyżkami konfitury (omijamy brzegi), wyrównujemy.
Krok 6
Krem dzielimy sobie na trzy części. Pierwszą z nich wykładamy delikatnie na warstwę konfitury. Najlepiej to robić za pomocą małej łyżeczki, aby uniknąć wymieszania się kremu z konfiturą. Wyrównujemy.
Krok 7
Przykrywamy drugim blatem biszkoptu i nakładamy drugą część kremu. Przykrywamy ostatnim blatem. Wkładamy do lodówki na minimum 2-3 godziny.
Krok 9
Płatki migdałowe podprażamy na suchej patelni i odstawiamy do przestygnięcia. Następnie dekorujemy tymi płatkami i odrobiną wiórek wierzch oraz boki tortu.
Wierzch tortu można opcjonalnie udekorować kilkoma kulkami Raffaello. Przechowujemy tort w lodówce.
Komentarze
Witam czy może pani polecic tortownice 18cm?
Niestety nie mam nic do polecenia, bo jest mały wybór takich małych tortownic. Może prędzej rant cukierniczny, jeśli planuje Pani szykować więcej tortów w najbliższym czasie 🙂
Super przepis. Biszkopt wyszedł idealny puszysty i wilgotny.
Cieszę się 🙂
dzień dobry! planuje zrobić ten torcik jutro, jednak zapewne zrezygnuje z likru kokosowego… ale czy np. łyżka mleczka kokosowego będzie dobrym zamiennikiem aby było poczuć aromat kokosu? 🙂
Tort Rafaello z tego przepisu przepyszny.Zniknął ze stołu w mgnieniu oka😊Super przepis i łatwy w wykonaniu😊
Ekstra wyszedł! ❤️ Dziękuję za zdjęcie i bardzo się cieszę, że posmakował 😍
Hej. Pytanko-krem po nałożeniu na tort i włożniu go do lodówki na 2-3 godzinki zostawiamy na stole czy chowamy na ten czas też do lodówki?
Lepiej do lodówki 🙂
Przepyszny tort polecam wszystkim amatorom rafaello 😃🎂
Super wyszedł! Smacznego 🙂
Zrobiłem sobie na urodziny i wyszedł przepyszny! Dziękuję za dobry przepis ♥️
Rewelka! 🙂 Wszystkiego najlepszego!
Tort wyszedł pyszny. Wszystkim gościom bardzo smakował. 🤗
Super, cieszę się, że smakował 🙂
Czy białą czekoladę ze śmietanką można przygotować dzień wcześniej nawet jeśli chce się krem zrobić dopiero następnego dnia pod wieczór ? Czy nie będzie to później zbyt gęste aby zmiksować z mascarpone?
Zostawiamy na minimum 8 godzin, ale można nawet i dobę trzymać w lodówce zanim się zmiksuje z mascarpone 🙂
Czy biszkopt musi być pieczony z termoobiegiem?
Pozdrawiam
Może być samo grzanie góra-dól 🙂
Czy ścina Pani skórkę z górnej części biszkoptu?
To zależy do jakiego ciasta używam, ale zazwyczaj tak żeby były równiutkie blaty.
Dziekuje za odpowiedź:)
Proszę bardzo 🙂
Prosty i pyszny tort.Polecam każdemu.😉
Piękny torcik 🙂
Idealny tort dla amatorów kokosowych smaków, bardzo dobra masa, super prosty w wykonaniu. Biszkopt z przepisu Pani Joasi zawsze wychodzi cudownie puszysty! Polecam serdecznie 🙂
Wyszedł piękny 😍😍 Bardzo dziękuję za zdjęcie i cieszę, że smakuje ❤
Tort jest pyszny🥰 smakuje nawet jak się nie przepada za wiórkami kokosowymi. Polecam
Bardzo się cieszę, że smakował ❤️
Torcik robiłam na święta,był dobry ale zrobiłam błąd bo nie dodałam likieru kokosowego. Z nim pewnie byłby smaczniejszy i bardziej intensywny w smaku.
Następnym razem już go nie pomine.
Daje 5 gwiazdek bo i tak wszystkim smakował 🙂
Ile proszku do pieczenia należy użyć?;)
Ale w tym przepisie nie trzeba używać proszku do pieczenia 🙂
Tort super Bardzo prosty w przygotowaniu nawet dla takich początkujących jak ja
Cieszę się, że przepis się spodobał 🙂
Czy można użyć żelatyny zamiast śmietan-fiksu?
Czy czekolady na krem rafaello powinno być w sumie 200g czy dwie tabliczki po 200g, czyli w sumie razem 400g ?
Zrobiłam synkowi na urodziny i wszystkim bardzo smakowal – dziekuje za super przepis Asiu
Już wiem co zrobię na urodziny siostry! 😉 rafaello <3
Rewelacyjny tort! Kokosowe słodkości są jak najbardziej dla mnie 🙂