Opis przepisu
Tort śmietankowy z warstwą świeżych malin oraz konfitury malinowej jest naprawdę przepyszny i prosty do przygotowania. Zrobiony został na jasnym biszkopcie, jednak jeśli wolicie to na kakaowym również będzie fajnie smakować.
Mój tort śmietankowy udekorowałam maślanym tynkiem oraz świeżymi kwiatami. Jednak tak naprawdę jeżeli chcecie to przygotujcie po prostu większą ilość kremu śmietankowego z mascarpone i spokojnie możecie obłożyć nim wierzch i boki tortu.
Tort urodzinowy
Przed rozpoczęciem prac, polecam najpierw przeczytać dokładnie poniższy przepis, w którym zamieściłam sporo zdjęć krok po kroku. Jestem pewna, że to ułatwi Wam jego przygotowanie! Ten tort śmietankowy z mascarpone i malinami jest delikatny w smaku, nie za słodki, lecz taki w sam raz. Totalnie moje smaki! Sprawdzi się świetnie jako tort urodzinowy dla dzieci czy dorosłych.
Przepis na: Tort śmietankowy
Składniki:
Biszkopt:
- 5 jajek
- szczypta soli
- 120 g cukru drobnego
- 110 g mąki pszennej tortowej
- 40 g skrobi ziemniaczanej
Masa śmietankowa:
- 400 ml śmietanki kremówki 30%
- 3 łyżki cukru pudru
- 350 g mascarpone
Dodatkowo:
- 2-3 łyżki dżemu malinowego lub wiśniowego
- garść malin świeżych
Tynk maślany:
- 60 g cukru
- 90 g mleka
- 250 g masła
- 1 łyżeczka cukru pudru
- 120 g mleka w proszku
Drip:
- 100 g białej czekolady
- 4 łyżki śmietanki kremówki 30%
- szczypta barwnika spożywczego różowego
Zobacz również:
Tort śmietankowy - przepis krok po kroku
Krok 1
Biszkopt:
Piekłam tort w rancie (ewentualnie można użyć zwykłej tortownicy) o średnicy 18 cm (podana ilość składników wystarczy maksymalnie na tort o średnicy 20 cm). Jeśli robicie częściej torty to polecam kupić sobie regulowany rant do tortów – polecam go kupić, bo super się sprawdza podczas nakładania warstw kremów, biszkoptów itp. Z takim wysokim rantem zrobienie równego tortu nie będzie problemem.
Jajka (5 szt) powinny być w temp. pokojowej! Bardzo dokładnie oddzielamy białka od żółtek. Do suchej miski dodajemy białka i szczyptę soli. Ubijamy na wysokich obrotach miksera przez około 5 minut. Masa być bardzo puszysta i sztywna.
Po tym czasie dodajemy stopniowo po 1 łyżce cukru (łącznie 120 g, najlepiej drobnego do wypieków). Za każdym razem dokładnie miksujemy do momentu rozpuszczenia się cukru. Masa powinna zdecydowanie zwiększyć swoją objętość i być idealnie sztywna. Całość ubijamy około 7 minut. Najlepiej to sprawdzić tym, że jak obrócisz miskę do góry nogami to nie zmieni się ich konsystencja i nic nie wyleci z miski.
Dodajemy żółtka i miksujemy tylko przez chwilkę. Następnie dodajemy przesianą mąkę pszenną tortową (110 g) i ziemniaczaną (40 g). Całość mieszamy bardzo delikatnie za pomocą trzepaczki.
Tortownicę o średnicy 18 cm wykładamy papierem do pieczenia. Masę przekładamy do tortownicy. Pieczemy w temp. 160ºC przez ok. 50-55 minut (góra-dół, z termoobiegiem) lub do tzw. suchego patyczka. Po tym czasie ciasto od razu wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy je z wysokości 20-30 cm na blat kuchenny czy podłogę. Dzięki temu biszkopt będzie równiutki i nie opadnie po przestygnięciu. Odstawiamy do wystygnięcia. Kroimy na równe 3 blaty. Ponczujemy biszkopty odrobiną przestudzonej herbaty.
Krok 2
Krem śmietankowy:
W wysokim naczyniu miksujemy schłodzoną śmietankę (400 ml) wraz z cukrem pudrem (3 płaskie łyżki) i schłodzonym mascarpone (350 g). Całość ubijamy mikserem na wysokich obrotach aż powstanie sztywny krem.
Krok 3
Krok 7
Tynk maślany
W małym garnku podgrzewamy mleko (90 g) i cukier (60 g). Mieszamy do momentu roztopienia się cukru. Odstawiamy do przestygnięcia.
W misce miksujemy na jasny puch miękkie masło przez około 3-4 minuty (250g).
Krok 8
Krok 12
Krok 13
Drip czekoladowy
Przygotowujemy drip czekoladowy. W malutkim garnku podgrzewamy śmietankę (4 łyżki) i czekoladę białą (100 g) na minimalnym ogniu. Cały czas mieszamy do momentu roztopienia się czekolady. Można to też zrobić polewę za pomocą mikrofalówki. Dodajemy szczyptę barwnika różowego (ja użyłam w żelu) i mieszamy do jednolitej konsystencji. Odstawiamy do przestygnięcia. Przelewamy do specjalnej, małej buteleczki (z małym dziubkiem) lub do rękawa cukierniczego. Dekorujemy dripem brzegi tortu – można objechać tort dookoła lub tylko z jednej strony jak u mnie.
Wierzch tortu udekorowałam żywymi kwiatami – przed włożeniem ich na tort należy łodygi zabezpieczyć za pomocą folii spożywczej.
Wkładamy tort na kilka godzin do lodówki, jednak przed jego krojeniem polecam wyciągnąć go tak około 30 minut szybciej, aby tynk nabrał temperatury pokojowej i ładnie się kroił. Smacznego!
Komentarze
Tort wyszedł przepyszny 😍
Przepięknie się prezentował! 😍😍 Cieszę się, że posmakował ❤️
Czy można tort zrobić na tortownicy 26cm? I czy kwiaty można ułożyć dzień/kilka h wcześniej i schować do lodówki np owinąć łodygi wilgotną watką a potem folią?
Oczywiście, że można zrobić w większej foremce, ale wtedy trzeba analogicznie zwiększyć wszystkie składniki (skoro będzie użyta dużo większa blaszka) 🙂
Druga kwestia- kwiatami dekoruje się chwilę przed podaniem tortu. Przecież każdy zerwany kwiatek, pozbawiony wody zwiędnie po kilku godzinach, a na torcie tym bardziej będzie to brzydko wyglądało.
Mój pierwszy tort 🥰
Super! Mam nadzieję, że będzie smakować 🙂
Witam. Jaką herbatą pończowała Pani tort?
Zwykłą czarną 🙂
A po jakim czasie można tynkować?
Można od razu, lecz zwykle po nałożeniu kremów wkładam chociaż na 60 minut do lodówki.
A ja dzięki temu przepisowi mam taki urodzinowy torcik 🙂 Dziękuję za ten przepis !
Torcik wyszedł pięknie 🙂
Wspaniały przepis. Nigdy mi torty nie wychodziły a tu takie zaskoczenie.Polecam w 100%. Do tynku dodałam różowy barwnik
Pięknie wyszedł torcik! Jaka oryginalna dekoracja! 🙂 Brawo 🙂
Wyszedł super,bardzo dobry.
Na wierzch dałam owoce granatu, wyszło pięknie i smak super.
Pozdrawiam
Świetnie 🙂
Super torcik. Wyszło wszystko idealnie, nasączyłam z odrobiną spirytusu i dodałam więcej owoców. Palce lizać
Torcik wyszedł świetnie 🙂 Smacznego!
Czy zamiast malin mogę na spodzie ułożyć inne owoce np. Borówki.?
Jasne, borówki też będą fajnie pasować 🙂
Nie mam mleka w proszku, czy zamieniać go zwykłym mlekiem lub czymś innym czy w ogóle pominąć? Dziękuję za odpowiedź
Do tynku zwykłe płynne mleko? 😛 O matko, nie! Ono przecież ma całkiem inną konsystencję niż mleko w proszku – bez niego tynk nie wyjdzie 🙂
Czy do tynku mogę użyć barwnika spożywczego? 🩷 Przepis na torcik zapowiada się świetnie!
Raczej tak 🙂
Dzień dobry, czy można na niego położyć opłatek ?
Dzień dobry, oczywiście 🙂
Witam, czy zamiast śmietany 30% mogę dać 36%, taka akurat kupiłam…z góry dziękuję za odpowiedź
Witam, tak można 🙂
Dziękuję bardzo za odpowiedź, będę próbowała zrobić na urodziny córci.
Pozdrawiam
Super, udanych wypieków! Pozdrawiam 🙂
Chciałabym zrobić wersję bardziej fit. Czy mogę zamienić cukier na erytrytol? Nic się wtedy nie stanie?
Nie robiłam z erytrytolem, więc ciężko mi powiedzieć czy wyjdzie… 🙂
Potrzebuję zrobić tort na 8 porcji – czy wystarczy że zmniejszę ilości składników o połowę? O jakiej średnicy tortownicę najlepiej wtedy zastosować?
Tak, wtedy można zmniejszyć składniki o połowę i użyć foremki 13 cm 🙂
Piekłam ten tort y wyszedł idealny. Ale potezebuje teraz upiec taki na około 20 porcji i nie wiem jak zwiększyć proporcje. Mogłabym prosić o pomoc?
Na zdjęciu moje interpretacja tortu 🙂
Superowy wyszedł ten torcik! 😍😍 ja przygotowałam ten torcik w tortownicy 18 cm, a jeżeli chciałabym zrobić więcej porcji, to zrobiłabym w tortownicy 24 cm i przemnożyła składniki x1,5 🙂
Ile porcji wychodzi?
Wszystko zależy jak się go pokroi 🙂 Mi wyszło 16.
A jak Pani kroiła? W trójkąty?
Nie rozumiem pytania… Kroiłam tort jak wszystkie inne ciasta 🙂
nie nasączasz blatów?
W pierwszym kroku w ostatnim zdaniu napisałam “Ponczujemy biszkopty odrobiną przestudzonej herbaty.” 🙂
Pyszniutki 🙂 Nie dałam jednak owoców i przez to wyszedł delikatnie mdły…
Przepiękny tort! Chciałabym taki potrafić 🙁 Mój wyszedł brzydszy, ale w smaku całkiem całkiem
Bardzo prosty i smaczny torcik :)) Zrobiłam go na dzien babci i dziadka i wszystkim smakował :))