Satay to danie pochodzące z Indonezji, które składa się z kawałków mięsa (kurczaka, jagnięciny czy wołowiny) nadzianych na patyczki bambusowe. Będąc w Tajlandii mi niezwykle posmakowały w towarzystwie ostrych sosów. Jednak nie musisz lecieć do Azji, aby wypróbować to pyszne danie. Wystarczy odwiedzić azjatycką restaurację (np. Taj w na krakowskim Kazimierzu), gdzie podawany jest satay z kurczaka wraz z sosem orzechowym – no pycha!
Satay z kurczaka
Domowy satay z kurczaka jest prosty do przygotowania. Robiłam go już wielokrotnie, a ostatnio nawet na warsztatach kuchni azjatyckiej organizowanych przez Kulinarne Kreacje w Krakowie. To są totalnie moje smaki! Wszystkie składniki do jego przygotowania (głównie do marynaty) można kupić w większych sklepach np. Carrefour w dziale kuchni świata (azjatycka). Koniecznie wypróbujcie!
Przepis na: Satay z sosem orzechowym
Składniki:
Satay:
- 600 g piersi z kurczaka
- udziec z kurczaka (4 większe sztuki)
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka curry
- 1/2 szklanki mleka skondensowanego słodzonego
- 1 szklanka mleka kokosowego
- 4-5 cm imbiru (korzeń)
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki pieprzu
- 3-4 łyżki świeżej kolendry
- 5 liści suszonego kaffiru
- 1 końcówka świeżej trawy cytrynowej lub 1 płaska łyżka pasty
- 2 plastry galangu
Sos orzechowy:
- 2 szalotki
- 1 łyżka oleju kokosowego lub oleju roślinnego
- 100 g pasty massaman curry
- 1 szklanka mleka kokosowego
- 4 łyżki masła orzechowego np. crunchy
- większa szczypta soli
- 1/2 szklanki wody
- 1 łyżka sosu rybnego
- 3 łyżki soku tamaryndowca
- 2 łyżki orzeszków ziemnych
Zobacz również:
Satay z sosem orzechowym - przepis krok po kroku
Krok 1
Zaczynamy od pokrojenia mięsa w większe kawałki. Można użyć samych piersi z kurczaka (łączna waga mięsa około 900 g), ale ja polecam także wypróbować udziec z kurczaka (ponieważ mięso z udek jest bardziej soczyste).
Krok 2
Marynata do kurczaka
Przygotowujemy marynatę do mięsa.
Do większej miski wlewamy mleko skondensowane (1/2 szklanki), mleko kokosowe (1 szklanka). Następnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek (3 ząbki), curry (1 łyżeczka), starty na tarce imbir (korzeń, około 5 cm), sól (1/2 łyżeczki), pieprz (1/4 łyżeczki), posiekaną świeżą kolendrę (około 3 łyżki), suszone liście kaffiru (5-6 większych liści), plastry galangu (2 średnie plastry) i trawę cytrynową (1 płaska łyżka – ja użyłam mieloną pastę w słoiczku).
Całość lekko mieszamy.
Krok 3
Do marynaty wrzucamy mięso.
Najlepiej zamknąć w szczelnym naczyniu i zostawić w marynacie przez minimum kilka godzin.
Krok 5
Smażymy na rozgrzanym oleju na średniej mocy palnika. Najlepiej pod przykryciem – po okoły 3 minuty z każdej strony na rumiany kolor.
Krok 6
Sos orzechowy:
Dwie szalotki kroimy dość drobno. Smażymy na rozgrzanym oleju kokosowym (lub oleju, 1 łyżka). Gdy się zeszklą, wtedy dodajemy pastę massaman curry (około 100 g). Mieszamy i smażymy przez dwie minutki. Następnie dodajemy mleko kokosowe, lekko mieszamy do połączenia się składników. Od razu dodajemy masło orzechowe (4 łyżki) i cały czas mieszając wlewamy wodę (1/2 szklanki). Gdy składniki się połączą, wtedy dodajemy większą szczyptę soli, sos rybny (1 łyżka) i sok z tamaryndowca (3 łyżki). Mieszamy i zdejmujemy z palnika.
Krok 7
Na suchej patelni podprażamy drobno posiekane (można użyć blendera) orzeszki ziemne (2 pełne łyżki). Dodajemy je do sosu i mieszamy.
Ciepły sos orzechowy podajemy np. w małych miseczkach (oczywiście wraz z satayem). Smacznego!
Komentarze
I czy trawa cytrynowa może być suszona?
jasne 🙂
Czy mleko musi być słodzone?
tak, dodanie zwykłego mija się z celem 🙂