Mój przepis na racuchy z jabłkami z pewnością Wam posmakuje! Wychodzą puchate, mięciutkie i delikatne w smaku.
Domowe racuchy drożdżowe z jabłkami to pomysł na sycący obiad jarski dla całej rodziny. U mnie w domu są uwielbiane i znikają tak szybko, że nie wyrabiam się z ich smażeniem (każdy je podjada jeszcze cieplutkie zaraz po usmażeniu). Kocham racuchy drożdżowe z dodatkiem startych na tarce jabłek. Czasami kroję je w drobną kostkę i wtedy placki wychodzą równie smaczne. Dzięki jabłkom racuchy nie są za słodkie, tylko właśnie takie w sam raz. No to po prostu idealne babcine racuchy drożdżowe!
Racuchy z jabłkami
Racuchy z jabłkami uwielbiam o każdej porze roku. Chociaż muszę przyznać, że najczęściej robię je w zimie. To prawdziwy smak dzieciństwa, który lubię od czasu do czasu robić, a także jeść. Nie ma nic lepszego niż ciepłe racuchy z jabłkami oprószone cukrem pudrem! Zazwyczaj korzystam ze świeżych drożdży, ale tym razem do racuchów z jabłkami użyłam drożdży suszonych (instant). Jeśli szukasz przepisu z użyciem świeżych drożdży to podrzucam Ci ten przepis klik >>.
Kilka informacji o oleju rzepakowym
Przy okazji chciałabym Wam przekazać kilka cennych informacji o oleju rzepakowym. Myślę, że przydadzą Wam się takie fakty, ponieważ każdy z nas ma go w swojej kuchni:
- Do smażenia wybieramy oleje rafinowane – czyli oczyszczone z substancji, które powodują ich degradacje; są to oleje o wysokiej temperaturze dymienia, dzięki czemu możemy je podgrzewać nawet do 240°C, są to oleje o wysokim udziale procentowym kwasów jednonienasyconych.
- Jak przechowywać olej?- w ciemnym miejscu, bez dostępu światła – proces utleniania olejów jest uzależniony od temperatury, dostępu światła i jakości oleju.
- Temperatura ma znaczenie: Proces smażenia żywności powinniśmy rozpoczynać w momencie, gdy olej będzie już rozgrzany.
- Ilość oleju i dobór patelni do smażenia- duże znaczenie ma wzajemny stosunek powierzchni oleju do jego objętości. Im warstwa oleju będzie grubsza tym olej wolniej będzie ulegał przemianom.
- Na oleju smażymy tylko raz.
- Po zakończeniu smażenia zdejmij potrawę z patelni: blisko 80% tłuszczu, który znajduje się w usmażonym produkcie wnika do produktu po zakończeniu procesu smażenia, gdy jego temperatura stopniowo spada.
Z przepisu wyszło mi około 18 większych racuchów.
Przepis na: Przepis na racuchy z jabłkami
Składniki:
Ciasto:
- 460 g mąki pszennej
- 7 g drożdży instant lub 20 g świeżych
- 3 płaskie łyżki cukru
- opcjonalnie 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
- 350 ml letniego mleka
- 1 łyżka miękkiego masła
- 1 jajko
- 3 duże jabłka
Dodatkowo:
- olej rzepakowy do smażenia
- cukier puder do oprószenia
Zobacz również:
Racuchy z jabłkami – przepis krok po kroku:
Krok 1
Używając drożdży instant nie musimy robić wcześniej rozczynu. Jeśli szukasz przepisu z użyciem świeżych drożdży to podrzucam Ci ten przepis klik >>.
Do miski wsypujemy mąkę pszenną (460g), a także dodajemy cukier (3 płaskie łyżki), (dodatkowo opcjonalnie łyżeczkę cukru z prawdziwą wanilią), drożdże instant (7-10g), miękkie masło (1 łyżka), jajko, a także wlewamy letnie mleko (350 ml, nie może być gorące).
Krok 2
Odstawić na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (do podwojenia objętości).
Krok 4
Krok 5
“Treść niniejszej kampanii promocyjnej wyraża poglądy wyłącznie jej autora, za którą ponosi on bezwzględną odpowiedzialność. Komisja Europejska ani Agencja Wykonawcza ds. Konsumentów, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności (CHAFEA) nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za potencjalne wykorzystanie zawartych w niej informacji.”
Komentarze