Opis przepisu
Szukasz pomysłu na pyszny, wielkanocny wypiek? W takim razie wypróbuj ten niezwykle prosty do przygotowania mazurek czekoladowy!
Tym razem przygotowałam mazurka w kształcie pisanki – niech Cię nie zmartwi, że nie masz takiej specjalnej foremki, bo nie będzie Ci ona potrzebna! Wystarczy na papierze do pieczenia rozrysować sobie ołówkiem kształt jaki chcesz uzyskać, a następnie w ten sposób uformować ciasto. To naprawdę bardzo proste! Ciasto kruche jest plastyczne i można je uformować w dowolny kształt lub tradycyjnie upiec je w kwadratowej czy prostokątnej foremce.
Mój mazurek oprócz kruchego ciasta składa się z masy czekoladowej, którą po zastygnięciu bez problemu można pokroić. Jeśli chcesz uzyskać bardziej kremową konsystencję czekoladową, to tak jak opisywałam w ostatnim kroku, można podgrzaną śmietankę z czekoladami włożyć na minimum 6 godzin do lodówki (ja zwykle zostawiam na całą noc), a następnie zmiksować z mascarpone do powstania sztywnego, gęstego kremu jak do tortu (tu macie dokładny przepis).
Mazurek wielkanocny
Mój przepis na mazurek wielkanocny nie powinien Wam sprawić żadnych trudności. Kruche ciasto jest naprawdę przepyszne, o świetnym maślanym smaku. Użyłam masła ekstra KREMOWE marki Lumiko, które posiada aż 85% tłuszczu (to o 3% więcej niż większość maseł na rynku – 82%). Ma ono niezwykle kremową i miękką konsystencję, stając się masłem o statusie produktu premium.
Poprzez zwiększoną zawartość tłuszczu mlecznego, a także sposobie produkcji został uwydatniony jeszcze bardziej maślany smak. Jest idealne do wypieków, smażenia czy do smarowania kanapek. Dużą zaletą i w sumie jedną z najbardziej wyróżniających się zalet na tle konkurencji jest dobra smarowność. Wiele maseł po wyjęciu z lodówki jeszcze przez długi czas są przeważnie dość twarde.
Ciasta na Wielkanoc
Przepis na: Mazurek czekoladowy
Składniki:
Kruche ciasto:
- 300 g mąki pszennej
- 200 g zimnego masła np. Ekstra Kremowe 85% marki Lumiko
- 80 g cukru pudru
- 2 żółtka
Krem czekoladowy:
- 200 ml śmietanki 30% lub 36%
- 100 g gorzkiej czekolady
- 150 g mlecznej czekolady
Dodatkowo:
- kilka sztuk suszonej żurawiny
- 2 łyżki płatków migdałowych
Zobacz również:
Mazurek czekoladowy - przepis krok po kroku
Krok 1
Kruche ciasto:
Na stolnicę wsypujemy 300 g przesianej mąki pszennej. Dodajemy 200 g zimnego masła, 80 g cukru pudru, a także 2 żółtka. Zagniatamy gładkie, kruche ciasto. Zawijamy w folię spożywczą i wkładamy je do lodówki na minimum 45 minut.
Krok 2
Jeśli chodzi o kształt mazurka, to możecie przygotować go tak jak w formie pisanki, ale równie dobrze może być okrągły, prostokątny czy kwadratowy. Nie potrzebujecie żadnych specjalnych foremek, ponieważ ciasto kruche jest bardzo plastyczne i łatwo przy jego użyciu wykonać dowolny kształt.
Jeżeli chcecie uzyskać kształt pisanki to najlepiej sobie rozrysować ołówkiem kształt na papierze do pieczenia i tak wylepić ciasto. Ja swoje ciasto podzieliłam tak, że mniej więcej 4/5 wylepiłam na dużej blaszce dołączonej do piekarnika (koniecznie użyjcie papier do pieczenia lub matę teflonową żeby później po upieczeniu łatwo było wyciągnąć je z blaszki). Pozostałe ciasto (około 1/5) uformowałam w długi rulonik i lekko dociskając, przyłożyłam je na brzegach mojej pisanki.
Dodatkowo jeśli chcecie to można za pomocą widelca zrobić takie wzorki jak ja (tylko nie dociskajcie tym widelcem zbyt mocno).
Uformowane ciasto można włożyć jeszcze do lekkiego schłodzenia (chociaż na 20 minut) lub od razu upiec. Pieczemy w temperaturze 190 stopni przez 20-22 minuty.
Po tym czasie odstawiamy je do całkowitego schłodzenia. Nie wyjmujemy ciepłego ciasta z blaszki, ponieważ może się rozwalić lub ukruszyć z którejś strony.
Krok 3
Krem czekoladowy:
Do małego garnka wlewamy śmietankę kremówkę (200 ml) i podgrzewamy ją, aż zaczną się pojawiać małe bąbelki. Wtedy zdejmujemy z ognia i wrzucamy posiekane czekolady: gorzką (100 g) i mleczną (150 g).
Krok 4
Mieszamy do momentu roztopienia się czekolad i powstania jednolitej, gładkiej polewy. Odstawiamy ją do całkowitego wystudzenia i lekkiego zgęstnienia.
Najlepiej włożyć garnek na chwilę do lodówki, aby ta polewa zrobiła się bardziej gęsta i kremowa (wtedy się staje taka bardziej smarowna). Jeśli zostawisz tą polewę na kilka godzin w lodówce, to stanie się ta masa całkiem stała. Wtedy najlepiej zmiksować go wraz z dodatkiem 100 g mascarpone i powstanie nam idealnie kremowy krem czekoladowy (jak do tortu, tylko wtedy ta masa musi przeleżeć w lodówce minimum 6 godzin).
Wierzch mazurka czekoladowego dekorujemy kilkoma sztukami suszonej żurawiny i płatkami migdałowymi tworząc np. proste do zrobienia kwiatki. Równie dobrze można oprószyć wierzch kremu ulubionymi bakaliami jak np.: orzechy włoskie, laskowe, migdały blanszowane czy kolorowymi jajeczkami czekoladowymi.
Kroimy mazurka dopiero po kilku godzinach, gdy masa czekoladowa całkowicie zastygnie. Smacznego!
*Wpis powstał w ramach współpracy z marką Lumiko.
Komentarze
Najszybszy i najprostszy mazurek! Zniknął w kilka godzin 😀 ciasto chrupkie, a jednocześnie rozpływa się w ustach. Zagości na stałe na naszym wielkanocnym stole.
No to bardzo miło mi to czytać 🙂
jesli chce uzyc blaszki kwadratowej, to jaki rozmiar polecasz?
a jeśli w okrągłej formie zrobię, to jaka średnica sie będzie najlepiej nadawała?
Ten mazurek jest zawsze hitem rodzinnego spotkania.
Robiłam go z tego przepisu już kilka razy ale ostatnio w trakcie przygotowania okazało się, że zabrakło mi śmietany, więc dałam pół na pół z serkiem mascarpone. To był strzał w 10! Polewa wyszła bardziej gęsta kremowa. Pycha!
Bardzo dobry pomysł 🤗 sama wypróbuje następnym razem 🙂 pozdrawiam i życzę kolejnych udanych wypieków ❤️
Mega łatwy i pyszny mazurek 🙂
Piękny 🙂
To faktycznie najłatwiejszy mazurek jaki do tej pory robiłam pyszny
Ekstra! 🙂