Karpatka

4.9/5 (228 ocen)
Karpatka to ciasto, które zachwyca swoim smakiem i prostotą wykonania. Składa się z dwóch blatów ciasta parzonego i pysznego kremu budyniowego. Jest idealne na każdą okazję - zarówno na co dzień, jak i na święta.

Ilość porcji

12-14

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

60 min + 20 min pieczenia

karpatka

Opis przepisu

Karpatka składa się ciasta parzonego i pysznego, waniliowego kremu budyniowego. Wierzch obowiązkowo oprószam zawsze cukrem pudrem. No powiem Wam, że w smaku to istna poezja smaku… Jak dla mnie domowa karpatka smakuje najlepiej! Dlatego będzie mi miło jeśli wypróbujecie ten przepis i dacie znać w komentarz jak Wam to ciasto smakuje.

Karpatka przepis

Do tej karpatki użyłam mojego sprawdzonego przepisu na waniliowy krem budyniowy, który jest naprawdę uniwersalny. Jednak będziecie potrzebować podwójną porcję tego kremu (wszystkie składniki należy przemnożyć razy dwa), bo budyń gotujemy z 1 litra mleka. Muszę przyznać, że jestem zaskoczona, że po ponad pięciu latach prowadzenia bloga, dopiero teraz dodaję na bloga przepis na karpatkę… Może to przez to, że co chwilkę wpadają mi do głowy nowe pomysły na ciasta (głównie serniki), a klasyki niestety odchodzą w zapomnienie.

Ciasto karpatka

Poza smakiem jest dla mnie bardzo ważna jakość używanych przeze mnie produktów. Czy to do pieczenia, czy gotowania. Głównym składnikiem wpływającym na smak i jakość karpatki są jajka. Używam wiejskie, które można kupić na targach lub sklepowe ekologiczne czy od kur z wolnego wybiegu.

Przepis na: Karpatka

Porady na start

W tym przepisie użyłam foremki o rozmiarze 24 x 34 cm. Jeżeli masz inną foremkę, to skorzystaj z przelicznika foremek.

Składniki:

  • 150 g masła
  • 250 ml wody
  • szczypta soli
  • 1 szklanka mąki pszennej (ok. 180 g)
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 5 dużych jajek

Krem budyniowy:

Dodatkowo:

  • cukier puder do oprószenia
Wyślij emailem

Karpatka - przepis krok po kroku


Krok 1

Krem budyniowy

Zaczynamy od kremu – wypróbuj mój sprawdzony przepis na uniwersalny, gładki i kremowy krem budyniowy. Do karpatki potrzebna jest podwójna porcja, więc przemnóż wszystkie składniki razy dwa, aby ugotować budyń z litra mleka.

Opcjonalnie można dodać do kremu łyżkę czystej wódki (jak już zmiksujemy masło z zimnym budyniem).


Krok 2

Przygotowany krem budyniowy wstaw do lodówki, a w tym czasie przygotuj ciasto parzone na karpatkę.


Krok 3

Ciasto parzone

Do garnka wlewamy wodę (250 ml) i dodajemy masło (150g). Podgrzewamy do momentu rozpuszczenia się masła. Mieszamy i doprowadzamy do zagotowania. Zdejmujemy z ognia i wsypujemy malutką szczyptę soli.


Krok 4

Do garnka wsypujemy przesianą mąkę (ok. 180g) wraz z proszkiem do pieczenia (płaska łyżeczka) i mieszamy energicznie za pomocą łyżki. W szybki sposób masa się ładnie złączy.


Krok 5

Wstawiamy garnek ponownie na mały ogień i mieszamy przez 60-90 sekund. Zdejmujemy z palnika i odstawiamy na około 15 minut, aby nieco przestygło. 


Krok 6

Jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Masa przed miksowaniem z jajkami także powinna taka być (jeśli włożyłaś/eś garnek do lodówki dla szybszego przestudzenia to najlepiej tak 15 minut przed miksowaniem wyciagnąć go na blat żeby nabrał temperatury pokojowej).

Do masy wbijamy po jednym jajku i krótko miksujemy za każdym razem (przez około 10-15 sekund po dodaniu kolejnego jajka). Nie dodajemy wszystkich jednocześnie i nie miksujemy zbyt długo.


Krok 7

Ciasto powinno wyjść dość klejące i gładkie. Kolor jest zależny od użytych jajek (a dokładniej żółtek).


Krok 8

Pieczemy dwa blaty ciasta parzonego. Jeśli masz dwie takie same foremki to możesz piec jednocześnie ciasto w piekarniku. Jeżeli nie to tak jak ja to po kolei pieczemy oba ciasta jedno za drugim.

Ja użyłam prostokątnej foremki o wymiarze 24×34 cm. Wyłożyłam ją papierem do pieczenia, lekko natłuściłam masłem i oprószyłam odrobiną mąki.

Ciasto dzielimy na dwie części. Każdą wykładamy na foremkę, wierzch wyrównujemy. W tym kroku zależy jak będzie wyglądało Wasze ciasto po upieczeniu. Ja zazwyczaj smaruję dość równą warstwę i wygładzam sobie wierzch łopatką do ciasta. Jeśli chcesz większe “fale” w cieście to możesz wykonać większe smugi na cieście.

Pieczemy przez 20-23 minuty (góra-dół, bez termoobiegu, na środkowej półce) w piekarniku nagrzanym do temp. 190 stopni. Po upieczeniu wyłączamy piekarnik i uchylamy odrobinę drzwiczki piekarnika. Po 3-4 minutach wyjmujemy blaszkę i odstawiamy blaty do całkowitego przestudzenia.


Krok 9

Na dolny blat nakładamy krem budyniowy. 


Krok 10

Na to dajemy drugi blat ciasta i oprószamy cukrem pudrem. Przechowujemy w lodówce. Smacznego!


Średnia ocena 4.9 / 5. Ilość głosów: 228

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roksanak
Roksana
1 dzień temu

Nie idzie się najeść , jest tak pyszna że ciężko się opamiętać , nawet jak goście zapowiedza się dość późno to zdążycie ja zrobić 🥧🥧

IMG_20241005_133234
Hania
Hania
3 dni temu

A to moja

IMG_20240916_002619_edit_50993033240656
Roksanak
Roksana
9 dni temu

Obłędne , robiłam tydzień temu , blacha poszła w mig

IMG_20240921_150612
Justyna
Justyna
4 miesięcy temu

Robimy, robimy 😊 budyń się studzi. Mam nadzieję, że się uda. Pozdrawiam

Monika
Monika
5 miesięcy temu

Dzień dobry, czy blaty przygotowane dzień wcześniej stracą na chrupkości/smaku czy nie ma to znaczenia? 🙂

Paula
Paula
5 miesięcy temu

Przepyszne🥰👍🤗

IMG_20240425_162130
Paula
Paula
5 miesięcy temu

Czy krem w lodówce zgęstnieje? W sumie był gęsty bardzo przed dodaniem masła,dodałam 200 g masła i trochę rzadszy się zrobił nie przeszkadza to bo smak mega ale jednak trochę się rozjeżdża, zrobiłam karpatkę z pani przepisu syn powiedział że jest to najlepsze ciasto jakie jadł 🥰👍😋

IMG_20240425_154812
Lenka
Lenka
6 miesięcy temu

Blaty mają być wystudzone przed nałożeniem kremu?

Nat
Nat
10 miesięcy temu

Masakra ten przepis tragedia.

Maria
Maria
5 miesięcy temu
W odpowiedzi do  Nat

Z całym szacunkiem, ale chyba tutaj ktoś nie ma pojęcia o pieczeniu ciast😜
Wyszło wyśmienite, pychotka 👍😋😋😋

Nona
Nona
1 rok temu

Nie wierzę w jajka ekologiczne, czy z wolnego wybiegu. Takowe mogą być tylko z własnego chowu. Kury mogą być wypuszczone z klatek nawet na minutę, czy dwie i producentowi już wolno napisać, że jajka pochodzą z wolnego wybiegu. Czy ktoś wyobraża sobie wypuszczenie 10,000 kur z klatek a potem włożenie ich z powrotem?

Kinga
Kinga
1 rok temu

Pani Asiu,
Uwielbiam Pani przepisy, wszystko opisane krok po kroku ze zdjęciami.
Karpatka i krem wyszły idealnie. Krem lekko zmodyfikowałam- zamiast cukru z wanilia dodałam do mleka ziarna z laski wanilii 🙂

sylwia
sylwia
1 rok temu

witam czy można zrobić na większej standardowej blaszce prostokątnej?

Monika
Monika
2 lat temu

ile tej wody, pisze szklanka ale 200ml, czy 250ml? jak podaje sie przepis to dobrze byloby o dokladny opis.

Karpatka przepis

Moim zdaniem to jedno z najbardziej niedocenianych i zapomnianych ciast… Mianowicie chodzi mi o domową karpatkę na delikatnym cieście parzonym. Jako dziecko zajadałam się tym pysznym wypiekiem. Karpatka – przepis doskonały z pewnością podbije Twoje serce, a co więcej podniebienie. Ta konsystencja, smak, a także aromat sprawiają, że ciężko jej się oprzeć. Jestem pewna, że mój przepis na karpatkę Ci się spodoba i zapiszesz sobie tą recepturę. Możliwe, że u Ciebie w domu inaczej się robiło ciasta karpatka, jednak ja po małych zmianach uważam, że jest w takim wydaniu najlepsza. Karpatka to ciasto, które nie tylko smakuje dobrze, ale też świetnie się prezentuje. Dzięki swojej charakterystycznej formie w kształcie kwadratu zawsze przyciąga uwagę na stole i zaspokaja apetyt na słodko.

Przepis na karpatke

Karpatka to wypiek, który zdobył serca Polaków swoim niebanalnym wyglądem i wyjątkowym smakiem. Wiele osób kojarzy je z uroczystościami rodzinno-towarzyskimi, ale jest to ciasto, które można przygotować na co dzień dla bliskich i znajomych. Dzięki prostocie w przygotowaniu i przechowywaniu, ciasto karpatka jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą zaimponować swoim gościom i zaserwować im coś wyjątkowego. Jak zrobić karpatkę? Ten prosty przepis na karpatkę opisałam dokładnie, dodając mnóstwo zdjęć krok po kroku. Nie ukrywam, że sporo czasu mi to zajęło, ale mam nadzieję, że dzięki temu nie będziesz mieć z nią jakichkolwiek trudności. Ciasto karpatka najlepiej smakuje moim zdaniem na drugi dzień. Wtedy ciasto parzone i krem karpatkowy ładnie się kroją. Uwierz mi na słowo! Chociaż wiem, że ciężko się powstrzymać, zwłaszcza gdy w domu rodzinka już nie może się jej doczekać 🙂

Ciasto karpatka

Ciasto karpatka składa się z dwóch warstw parzonego ciasta, między którymi znajduje się krem budyniowy. Na wierzchu ciasta zazwyczaj posypywane jest cukrem pudrem. Ciasto karpatka jest bardzo proste w przygotowaniu i może być przygotowane w domu przez każdego, kto ma choć trochę doświadczenia w pieczeniu. Ciasto karpatka jest idealne na każdą okazję – na urodziny, wesela czy rodzinne spotkania. Jest to wypiek, który zawsze zrobi wrażenie na gościach i jest jednocześnie prosty w przygotowaniu. Dodatkowym atutem ciasta karpatki jest fakt, że jest to wypiek, który można przygotować z wyprzedzeniem i przechowywać w lodówce, dzięki czemu oszczędzamy czas w dniu uroczystości.

Krem karpatkowy

Kluczowym warstwą wpływającą na smak mojego ciasta jest puszysty krem do karpatki. Jest naprawdę uniwersalny i nadaje się świetnie do kruchych babeczek, tarty czy rurek. Krem budyniowy do karpatki jest o smaku waniliowym.  Aksamitny, gęsty i maślany… No idealny! Podczas przygotowywania tego kremu budyniowego do karpatki warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim należy dokładnie wymieszać wszystkie składniki, aby uniknąć grudek. Podczas gotowania kremu należy stale mieszać, aby zapobiec jego przypaleniu lub zrobieniu się grudek. Gotowy krem powinien mieć gładką konsystencję i być dobrze zgęstniały. Bardzo polecam wypróbować to pyszne ciasto karpatka który nie tylko wygląda pięknie, ale również ma wyjątkowy smak. Kluczowym elementem tego ciasta jest aksamitny i gęsty krem budyniowy o waniliowym smaku, który dodaje ciastu wyjątkowej głębi smakowej. Z pewnością będzie ono hitem wszystkich rodzinnych zjazdów czy domówek.

RozwińZwiń