Opis przepisu
Mam dla Was prosty i naprawdę przepyszny przepis na krem budyniowy, który wychodzi za każdym razem! W swoim życiu próbowałam różnych przepisów, ale ten stary, sprawdzony przepis króluje w mojej kuchni. To jeden z kremów, który wyjada się z miski, a nawet wiecznie trwa walka kto obliże ostatnią łyżkę kremu!
Krem budyniowy do tortu
Domowy krem do karpatki z budyniu jest naprawdę uniwersalny. Nadaje się do kruchych rurek, tarty z owocami, karpatki czy babeczek. Jeśli szykuje Ci się jakaś większa impreza to ten krem budyniowy do tortu również będzie jak najbardziej pasować.
Jak zrobić krem budyniowy? To bardzo proste! Powstaje on na bazie domowego budyniu, a gdy przestygnie, wtedy ucieram miękkie masło na puch i dodaję po łyżce waniliowego budyniu.
Wykonuję mój krem budyniowy z żółtkami z jajek wiejskich (najczęściej je stosuję w moich wypiekach). Jeśli korzystasz ze sklepowych jajek, wtedy kolor Twojego kremu może się nieco różnić od mojego.
Jeśli chcesz zrobić dużą karpatkę czy kremówkę to potrzebna będzie podwójna porcja tego kremu.
Szukasz podobnych przepisów? W takim razie wypróbuj mój sprawdzony przepis na krem czekoladowy do tortu.
Przepis na: Krem budyniowy
Składniki:
Budyń waniliowy:
- 500 ml mleka
- 120 g cukru
- 20 g cukru z prawdziwą wanilią lub cukru wanilinowego
- 3 żółtka
- 100 g mąki pszennej tortowej
- opcjonalnie 1 łyżeczka budyniu waniliowego (proszek)
Dodatkowo:
- 100 g masła
Zobacz również:
Jak zrobić domowy budyń?
Krok 1
Do garnka wlewamy 400 ml mleka i gotujemy je na małym ogniu. W osobnym naczyniu miksujemy 3 żółtka z cukrem (120g), cukrem z prawdziwą wanilią (20g), mąką pszenną (100g), budyniem (proszek, 1 czubata łyżeczka) oraz pozostałym mlekiem (100 ml).
Krok 3
Krok 5
Krem budyniowy
Jeśli chcesz uzyskać krem budyniowy, a nie zwykły budyń to wystarczy dodać masło w następujący sposób: Miękkie masło (100g) ucieramy na puch, a następnie dodajemy po łyżce budyniu. Ważne jest to, aby przed miksowaniem wyciągnąć wcześniej budyń z lodówki by nabrał temp. pokojową. Masło ma być miękkie, a nie roztopione czy nawet nieco płynne.
Komentarze
Krem idealny do karpatki 🙂 super przepis!
Cieszę się, że posmakował! ❤️
Witam! Będę robiła tort na blachę 27×36 więc potrzebuje więcej tego obłędnego kremu 😊 czy mogę ugotować od razu podwójną porcję tego budyniu?
Witam, jak najbardziej można przygotować od razu podwójną porcje budyniu 🙂 Ciężę się, że posmakował ❤️ Udanych wypieków!
Czy ten krem ma być aż tak bardzo gęsty, że mikser nie ma siły miksować? 🙁
Nie, robiłam go setki razy i nigdy nie było problemu z jego zmiksowaniem. Obstawiam, że za krótko Pani mieszała budyń po dodaniu mąki, albo użyła cięższy typ mąki zamiast pszennej tortowej 🙂
Najlepszy krem budyniowy jaki robiłam. Uwielbiam go! Przepyszny smak, zawsze wychodzi bez najmniejszego problemu, nie ma porównania ze zwykłym budyniem z masłem. Najlepszy!
Bardzo miło mi to czytać 🙂
Jakie masło używa Pani do tego kremu?
Ten krem robię regularnie kilka razy w roku i szczerze mówiąc to chyba używałam już każdego możliwego masła dostępnego w sklepie 🙂 Nie mam jednego ulubionego.
Miałam na myśli masła klarowanego oczywiście
Dzień dobry , czy mogę użyć Marka klarowanego zamiast normalnego z przyczyn zdrowotnych ?
Niestety nie próbowałam ucierać kremu z masłem klarowanym… 🙂
Witam. Czy jeśli zrobię krem w proporcjach takich jak w przepisie ale z 200g masła, to czy w nim będzie bardzo wyczuwalne masło? Chodzi mi o to, że potrzebuję troszkę większą ilość kremu niż wychodzi z tego przepisu, a podwójna porcja to z kolei za dużo.
Witam, jeśli zwiększa się analogicznie proporcje to wszystkich składników, a nie jednego konkretnego 🙂
Najlepszy! Robiony dziesiątki razy, w różnych proporcjach, wychodzi zawsze! I w dodatku ten smak… można jeść łyżkami i palcem prosto z miski!
Bardzo się cieszę, że krem aż tak posmakował! ❤️
Budyń wyszedł mączny w smaku i jest w nim trochę grudek (a został dokładnie wymieszany i zagotowany), tak czułam że mąka pszenna to kiepski pomysł w budyniu
Prawidłowo przygotowany krem budyniowy jest gładki i jednolity. Grudki oraz wyczuwalna mąka jest wtedy jak za krótko budyn jest gotowany i za krótko wymieszany.
Mnie również wyszedł mączny niestety a mieszałam 10 minut non stop
Dużo też zależy od użytej mąki. Jeśli widzę, że po otworzeniu opakowania ma duże grudki, wtedy ją przesiewam zanim dodam do mleka 🙂
Wpadł mi w ręce przepis na tartę z kremem i malinami, ale opis kremu w przepisie nie był jasny. Dla kogoś kto absolutnie nie ma telentu do pieczenia, to gwarancja porażki. I tak trafiłam na ten przepis. Pomyślałam “raz kozie śmierć” – spróbuję. Zrobiłam pierwszy raz w życiu tartę z malinami i najlepszym kremem na świecie. Dziękuję z ❤️ Jestem z siebie dumna, tarta obłędna, krem zwala z nóg!
Bardzo dziękuję za komentarz, jest mi niezmiernie miło go czytać 😍 Gratuluję i bardzo się cieszę, że udało się zrobić swoją pierwszą tatrę z wykorzystaniem mojego przepisu na krem 🙂 Pozdrawiam serdecznie i życzę kolejnych udanych wypieków! ❤️
Witam,
Ten krem jest przepyszny! Pierwszy raz go s że robiłam o od razu mi wyszedł!
Mam 2 pytania:
1. Czy zamiast mąki przennej można użyć orkiszowej?
2. Czy można ten krem nałożyć na surowe ciasto drożdżowe by je upiec jako drożdżówki z kremem budyniowym i owocami?
Pozdrawiam,
Anna
Super, że krem smakuje 🙂
Szczerze to robiłam ten krem tylko z pszenną mąką.
Nie robi się drożdżówek z kremem budyniowym, ale z samym budyniem (bez dodatku masła), bo inaczej w trakcie pieczenia wszystko wypłynie i będzie mamałyga.
Bardzo dziękuję za odpowiedź
Witam,
Czy kremu z tych proporcji wystarczy do przełożenia jednej warstwy tortu, o średnicy 20cm? Czy krem jest stabilny? Dziękuję za odpowiedź.
Oczywiście, że krem jest stabilny. Używam go np. do dekoracji wierzchu babeczek 🙂 Spokojnie wystarczy nawet na dwie warstwy o takiej średnicy.
Dziękuję bardzo 🙂
Witam, ile może taki krem stać w cieście? Chciałam użyć go do miodownika więc musi odstać z ciastem i zastanawiam się czy po kilku dniach w lodówce nic mu nie będzie?
Tego typu ciasta spokojnie leżą do tygodnia w lodówce i nigdy mi się nic nie zepsuło 🙂
Najlepszy krem budyniowy jaki jadłam. A jadłam wiele !
Bardzo się cieszę, że tak posmakował! ❤️
Krem rewelacyjny, pyszny, gładki, mimo że budyń po ugotowaniu jest bardzo gęsty to idealnie miesza się z masłem, nie ma żadnych grudek. Polecam również z dodatkiem adwokata (dodaję na koniec już po wymieszaniu z masłem). Jest wtedy jeszcze bardziej aksamitny i puszysty, konsystencją zbliżony do bitej śmietany i cudnie smakuje. Nie traci przy tym na stabilności i ciasto nie “rozjeżdża się”.
Ja dodaję do kremu spirytus – świetnie podkręca smak! 🙂
Bardzo miło mi to czytać 🙂 Ten krem jest używany w moim domu od wielu, wielu lat i naprawdę wychodzi za każdym razem.
Czy do tego kremu śmiało można dodać owoce np maliny, aby uzyskać malinowy krem budyniowy? Jest opcja, że może wtedy nie trzymać swojej konsystencji?
Raczej to nie jest dobry pomysł, bo może się krem zwarzyć 🙂
Czy mogę tym kremem nadziać pączki?
Oczywiście, mam nawet na blogu pączki z budyniem 🙂
Krem wyszedł petarda.
Pyszny i udał się bez problemu
Jaki ciekawy pomysł na deserki z tym kremem 🙂 Super!
Jutro będę gotować, proszę trzymać kciuki 😉
Ps czy ta porcja wystarczy do przełożenia ciasta?
Zależy jakiego ciasta, czy duża blaszka/mała blaszka… To zbyt ogólne pytanie 🙂
Fakt, nie sprecyzowałam 😉
Budyń ugotowany, wyszedł naprawdę aksamitny! Jutro będę robić krem, bo dziś zbyt ciepły. Pozdrawiam, dziękuję ❤️
No to super 🙂 Czyli zapowiada się słodki weekend! Również pozdrawiam 🙂
Ciasto z tym kremem wyszło super, dziękuję za to że dzieli się Pani tym co ma najlepsze ❤️
Dzięki za miłe słowa 🙂
Cześć, miłego dnia!
Pierwszy raz w życiu udał mi się krem budyniowy. Chociaż lubię i potrafię piec to krem budyniowy był moim przekleństwem – za gęsty, za rzadki, za bardzo maślany, czasami wogóle niejadalny, a wypróbowałam dziesiątki przepisów. Dopiero ten okazał się trafiony. Jest pyszny, idealnie gładki, aksamitny, pięknie się wymieszał z masłem.Innego już nie będę próbować:)
No to bardzo miło mi to czytać 🙂 To bardzo stary przepis mojej babci, która do tej pory używa go do wielu ciast.
Kremu z przepisu użyłam do karpatki z groszku ptysiowego. Krem jest aksamitny, idealnie gęsty. Super. Miałam obawy czy mi wyjdzie ale proporcje są doskonałe.
Cieszę się, że smakował krem 🙂 Przyznam, że robiłam karpatkę z groszkiem ptysiowym i nawet miałam ją dodać na bloga, ale kurczę według mnie się chowa do tej klasycznej na cieście parzonym… 🙂
Czy do kremu można dodać kakao lub czekoladę? Ten jest przepyszny ale chciałabym trochę zmodyfikować 😊
Pozdrawiam
Można, bo ja robiłam z kakaem. Dodaję już na końcu ucierania, przesiane kakao, zwykle “na oko”, wg mojego aktualnego smaku i wychodzi bardzo dobrze.
Szczerze to nie próbowałam w taki sposób robić kremu czekoladowego… Jak coś to mam na blogu klasyczny krem czekoladowy do tortów, babeczek 🙂
Witam
Czy do kremu można dodać barwniki ?
Nigdy nie dodawałam do tego kremu, ale przecież barwniki cukiernicze są uniwersalne – można je dodać do wszystkich kremów czy nawet biszkoptów żeby ciekawie wyglądał tort 🙂
Pierwszy raz w życiu wyszedł mi tak aksamitny i idealny krem. Czy tak ugotowany budyń można zmiksować z serkiem Mascarpone 250g zamiast 200g masła???
Niestety nie próbowałam z mascarpone… To raczej przepis na krem maślany 🙂
Witam. Chcialam udekorowac bababeczki tym kremem? Na ile babeczek wystarczy?
Niestety ciężko policzyć, ponieważ zależy to od rozmiaru babeczek i ilości kremu 🙁
Za każdym razem wracam do tego kremu. Jest on idealny i bardzo dobry. Naprawdę polecam każdemu. Lepszego nie jadłam.
Bardzo się cieszę, że tak przypadł do gustu ❤️❤️
To jest po prostu PIĘKNE. <3
Dziękuję 🙂
Smak pyszny kremu to fakt, ale wyszedł mi tak rzadki, że nie trzymał się w ogóle w rurkach . Aż mi się płakać chciało tyle roboty i czasu A tu taka lipa 🙁 coś musiałam zrobić nie tak , ale ogólnie smak mega dobry
Wydaje mi się, że przyczyną może być za krótkie gotowanie na ogniu, ponieważ na tym etapie powinien być już bardzo gęsty 🙂
Czy na pewno dobre proporcje mleka i mąki? Robiłam dwa razy, zgodnie z przepisem i wyszła klucha, krem po nadzieniu jest mega twardy.
W takim razie niestety nie został dobrze przygotowany, bo nie wychodzi twardy… Uzywam go jako dodatek przy wielu wypiekach i kazdy raczej chwali 🙂
Mogę do gotowego kremu wlać troche wódki?
Mozna 🙂
Czy można użyć tego kremu do tartaletek z owocami ?
No tak, pisałam o tym we wpisie.
Dzień dobry. Czy gotowe tartaletki z kremem powinnam przechowywać w lodówce czy w temp pokojowej(jedną noc)?
Dzień dobry, lepiej trzymać w lodówce 🙂
Na ile sztuk rurek wystarczy taka porcja?
Niestety nie liczyłam, ale powinno wyjść do 30 rurek z tej proporcji.
Witam, czy do tego kremu budyniowego pasują inne kremy na bazie mascarpone lub musy owocowe? ☺️
To zależy do czego będzie używany 🙂 Jeżeli krem budyniowy będzie do ciasta jako warstwa, to np. mus owocowy z owoców leśnych będzie bardzo pasować. Tak samo jak np. masa kajmakowa (takie połączenie jest w cieście 3 bit).
Dzień dobry, ile może stać w lodówce krem zrobiony z żółtek, połączony z masłem i masą krówkową?
Dzień dobry, najlepiej od razu go wykorzystać do przepisu, ponieważ jak będzie stać w lodowce to zacznie twardnieć.
Zdradzi Pani jakiego masła Pani używa? Do kremu budyniowego zawsze używałam z mlekovity 82%, ale już kilka razy zdarzyło się, że krem zrobił się bardzo rzadki i nie gęstnieje nawet w lodówce:-(
Mam tak samo z kremem, wydaje mi się że to może być wina “masła” może zmieniło skład, tak samo mam z mąką, od wielu lat taką samą a ciasto raz wyjdzie raz nie, zmieniłam mąkę i jest ok.
Robiłam ten krem wielokrotnie i nigdy nie zwracałam uwagi na markę masła. Może budyń nie był do końca wystudzony lub za krótko robiony na ogniu?
Czy krem można zrobić z połowy? Albo zamrozić?
Z połowy jak najbardziej można zrobić, ale nie mroziłam nigdy kremu i raczej nie będzie to najlepszy pomysł 🙂
Masło 60 czy 82%
82% 🙂
fajne
A no fajne 🙂
Bardzo dobry przepis na krem budyniowy, mi wyszedl idealny w smaku i konsystencji, najlepszy przepis, też na swojskich jajkach
Bardzo się cieszę 🙂
Zrobiłam te krem scisle według przepisu i wyszedł bardzo dobry smaku jak i konsstencji. Jest idealny
Super!
120g cukru to bardzo dużo,
dałam 120g Erytrol którym generalnie ciężko coś przesłodzić, jeżeli ktoś lubi krem a nie cukier to polecam zmniejszyć ilość cukru o polowe
konsystencja kremu bardzo ładna wyszła
Robiłam kilka razy dokładnie według przepisu i na pewno nie jest za słodki a nie lubię przesłodzonych deserów i zdarza mi się w niektórych przepisach zmniejszać podaną ilość cukru, ale na pewno nie w tym przypadku. Jest idealny.
Po dołożeniu masła krem jest mniej słodki, niż sam budyń. Jestem cukrzykiem, niezwykle rzadko sięgam po prawdziwy cukier bo jest dla mnie koszmarnie słodki. Ale ten krem absolutnie nie jest przesłodzony 🙂
No i tu się nie zgodzę, bo krem wcale nie jest przesłodzony. Jeśli ktoś woli mało słodkie wypieki czy kremy to ok, ale proporcje podane w przepisie są bardzo dobre 🙂
Zawsze budyń robiłam mikserem i zastanawiam się, dlaczego tak się nie robi. Bardzo mnie to ciekawi. Liczę na odpowiedź.
A robiła Pani mój przepis czy inny i tak ogólnie pyta?
Czy jeżeli przygotuję tartaletki z tym kremem dzień wcześniej, to na kremie nie zrobi się “kożuch”, tak jak w przypadku budyniu?
Nie wyjdzie kożuch, ponieważ to krem, a nie budyń 🙂
Czy można podwoić porcję?
Tak, można 🙂
Czy można podwoić porcję?
Tak, można 🙂
Moja mama robi bardzo podobny krem do napoleonki. Polecam gotować mleko z laską wanilii – to dopiero sztos!
Asiu to najlepszy krem budyniowy jaki zrobiłam. Na początku zastanawiałam się po co aż taka ilość mąki, ale zaryzykowałam… No wyszła mi najlepsza karpatka jak do tej pory 🙂 dzięki wielkie!!