Borówkowa chmurka

4.8/5 (35 ocen)
Tym razem przedstawiam Wam ciacho, które wyróżnia się eleganckim wyglądem oraz wyjątkowym słodko-owocowym smakiem. Borówkowa chmurka to efektowy deser, który jest alternatywą dla dużo bardziej znanej malinowej chmurki, ale wierzcie mi na słowo, że ta wersja jest co najmniej tak samo pyszna!

Ilość porcji

14-18

Poziom trudności

Średni

Czas przygotowania

180 min + chłodzenie 4 h

Borówkowa chmurka

Opis przepisu

Ciasto borówkowa chmurka to bardzo smaczny i efektowny wypiek. Składa się z kruchego ciasta, warstwy borówkowej, kremu śmietankowego z mascarpone oraz chrupiącej bezy. Idealna na różne uroczystości rodzinne! Podobnie jak malinowa chmurka gości w moim domu nawet na święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Coś wspaniałego!

Przygotowanie ciasta nie jest trudne, ale wymaga nieco cierpliwości, ponieważ beza potrzebuje czasu na upieczenie, a galaretka na stężenie. Na szczęście efekt końcowy wynagradza nam czas oczekiwania rewelacyjnym smakiem!

Przepis na: Borówkowa chmurka

Porady na start

W tym przepisie użyłam foremki o rozmiarze 18 x 34 cm. Jeżeli masz inną foremkę, to skorzystaj z przelicznika foremek.

Jeżeli chcesz, to możesz rozłożyć przygotowanie borówkowej chmurki na dwa dni. Pierwszego dnia możesz przygotować ciasto kruche oraz bezę, a następnego dnia przygotować warstwę borówkową i złożyć ciasto w całość.

Składniki:

Ciasto kruche:

  • 250 g mąki pszennej
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 150 g zimnego masła
  • 1 żółtko
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżka śmietany 18%

Warstwa borówkowa:

  • 2 galaretki jagodowe lub wiśniowe
  • 400 g borówek amerykańskich lub jagód (świeżych lub mrożonych)

Krem śmietankowy z mascarpone:

  • 200 ml śmietanki kremówki 36%
  • 500 g mascarpone
  • 3 płaskie łyżki cukru pudru

Beza:

  • 3 białka
  • szczypta soli
  • 150 g cukru białego
  • 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
  • kilka kropel soku z cytryny
  • opcjonalnie garść płatków migdałowych
Wyślij emailem

Ciasto borówkowa chmurka przepis krok po kroku:


Krok 1

składniki na ciasto kruche

Ciasto borówkowa chmurka zaczynamy od przygotowania galaretki z borówkami.

Warstwa borówkowa

Tą warstwę można przygotować z dodatkiem świeżych lub mrożonych borówek amerykańskich czy jagód leśnych.

Dwie galaretki jagodowe czy wiśniowe rozpuszczamy w 700 ml wrzątku. Odstawiamy do przestygnięcia i do lekkiego stężenia.

W przypadku mrożonych borówek – około 400-450 g borówek nieco rozmrażamy (ja wyciągam je chociaż 20 minut szybciej z zamrażalnika i zostawiam na blacie na sitku). Później dodajemy do tężejących galaretek.

Jeśli chodzi o świeże borówki (czyli w sezonie letnim) to dodajemy je po prostu do tężejących dwóch galaretek (rozpuszczonych  w 700 ml wrzątku).

Ciasto kruche

Do miski wsypujemy mąkę (250 g), cukier puder (1 łyżka), proszek do pieczenia (1/2 łyżeczki). Dodajemy także posiekane zimne masło (150 g), żółtko, a także zimną wodę lub śmietanę (1 płaska łyżka).


Krok 2

ciasto kruche przepis

Zagniatamy szybko ciasto i formujemy je na kształt kulki.

Lekko je rozwałkowujemy i przekładamy na spód prostokątnej foremki (moja 18 x 34 cm) czy dużej tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto można wstępnie rozwałkować, a następnie dociskając palcami rozprowadzić po całej foremce.

Nakłuwamy ciasto widelcem i wkładamy do lodówki na 20 minut.


Krok 3

Upieczone ciasto kruche

Pieczemy przez około 22-25 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 190 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu, środkowa półka) – aż będzie ładnie rumiane.

Upieczony spód odstawiamy do całkowitego przestygnięcia. Dzięki temu, że piekliśmy ciasto na papierze do pieczenia, to łatwiej będzie je później wyjąć z blaszki (bo będziemy w tej samej foremce piec bezę).


Krok 4

ubite białka na bezowy blat

Beza

Białka (trzy sztuki, dobrze oddzielone od żółtek) ubijamy ze szczyptą soli przez około 2-3 minuty. Po tym czasie dodajemy stopniowo po 1 łyżce cukru (np. co minutę każda kolejna płaska łyżka) ciągle ubijając na wysokich obrotach. Ja ubijam bezę około 10 minut (aż cukier całkowicie zostanie rozbity). Po tym czasie zmniejszamy obroty miksera. Dodajemy skrobię ziemniaczaną (1 płaska łyżka), a także sok z cytryny (kilka kropel). Miksujemy dosłownie przez 10-15 sekund, po czym wyłączamy mikser. Powinna wyjść lśniąca, sztywna beza. Jeśli wyjdzie lejąca to znaczy, że została źle przygotowana i niestety trzeba wykonać ją jeszcze raz. 


Krok 5

Bezowy blat z płatkami migdałowymi

Na spód foremki ponownie nakładamy papier do pieczenia.

Nakładamy równomiernie bezę – ja wierzch lekko dekoruję za pomocą łyżeczki robiąc takie małe fale.

Opcjonalnie posypujemy małą garścią płatków migdałowych. Wkładamy bezę do piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni (termoobieg, środkowa półka). Suszymy ją najpierw przez 20 minut w temperaturze 130 stopni, a później obniżamy do 105 stopni (termoobieg zostawiamy) i suszymy przez około 80-90 minut.

Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy bezę w zamkniętym piekarniku do całkowitego wystudzenia.

Dopiero gdy beza będzie całkowicie zimna to wtedy zdejmujemy ją delikatnie ze spodu foremki.


Krok 6

warstwa galaretki z borówkami

Na dnie foremki układamy kruche ciasto. Następnie wylewamy tężejącą galaretkę z borówkami (nie może być ona płynna, bo wsiąknie w kruche ciasto). Wkładamy do lodówki na minimum 20-30 minut (do momentu aż będzie całkowicie stężeje).


Krok 7

składniki na krem mascarpone

Po tym czasie zaczynamy robić krem śmietankowy.

Krem śmietankowy

Do przygotowania kremu śmietanowego używam zwykle dobrze schłodzonej śmietanki 36%, a nie 30%, ponieważ ona lepiej się ubija i po ubiciu jest super sztywna. W zimie nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale w lecie gdy jest upał to nie ma strachu, że po wyjęciu ciasta z lodówki, ten krem się zbyt szybko rozpuści.

W misce miksujemy dobrze schłodzoną śmietankę (200 ml) z cukrem pudrem (3 łyżki) i schłodzonym mascarpone (500 g).


Krok 8

krem śmietankowy

Po chwili miksowania na wysokich obrotach miksera powinien wyjść sztywny, stabilny krem śmietankowy. Niektórzy dodają dla stabilności kremu śmietan-fix z proszku, ale ja nie widzę takiej potrzeby.


Krok 9

warstwa kremu śmietankowego

Na galaretkę nakładamy równomiernie krem śmietankowy.

Wyrównujemy za pomocą łyżki.

Nakładamy upieczoną bezę i bardzo delikatnie dociskamy ją do kremu.

Borówkowa chmurka gotowa! Wkładamy na godzinę do lodówki i po tym czasie można już ją kroić na talerzyki.


Krok 10

Przepis na ciasto borówkowa chmurka

Borówkowa chmurka ciasto

Taka mała podpowiedź odnośnie krojenia malinowej chmurki (żeby ładnie się prezentowała na talerzyku) – z racji tego, że beza jest narażona na pokruszenie to polecam kroić ciasto bardzo delikatnie np. za pomocą noża z ząbkami (nóż jak do krojenia chleba). Oczywiście dużo zależy od przygotowanej bezy, bo jeśli będzie źle przygotowana to nawet bardzo delikatne jej krojenie sprawi, że się całkowicie rozwali i pokruszy.

Ciasto przechowujemy w lodówce. Smacznego!

 


Ciasto borówkowa chmurka

Borówkowa chmurka przepis

Borówkowa chmurka

jak zrobić borówkową chmurkę

Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość głosów: 35

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andzia
Andzia
11 dni temu

ciasto meeegaaa 🙂 beza zrobiona wg przepisu jest idealna, robię zamiennie z różnymi owocami, jednak najbardziej smakują borówki i malinki