Opis przepisu
Ciasto malinowa chmurka to jedno z lepszych wypieków jakie tylko mogą być. Pięknie się prezentuje i fantastycznie smakuje. Składa się z kruchego spodu, galaretki z malinami, kremu śmietanowego z mascarpone oraz bezy z płatkami migdałowymi. Każdy kęs sprawia, że chcesz więcej i więcej!
Malinowa chmurka na kruchym spodzie
Domowe ciasto malinowa chmurka na kruchym spodzie nie jest trudne do przygotowania. Starałam się je opisać bardzo szczegółowo, żeby każdy bez problemu sobie z nim poradził. To ciacho jest idealne jako owocowy tort na urodziny, imieniny, święta wielkanocne czy Bożego Narodzenia. Równie dobrze świetnie się sprawdzi jako zwykły, weekendowy wypiek do popołudniowej kawusi. Osobiście uważam, że to takie uniwersalne ciasto, które każdemu posmakuje. Twoi goście będą z pewnością nim zachwyceni!
Koniecznie wypróbuj i napisz w komentarzu jak Ci smakowało.
Jeżeli chcesz, to możesz rozłożyć przygotowanie tego ciacha na dwa dni. Zarówno bezowy blat, jak i kruchy spód możesz przygotować sobie dzień wcześniej i przechowywać w temp. pokojowej w suchym miejscu pod przykryciem.
Przepis na: Malinowa chmurka
Porady na start
W tym przepisie użyłam tortownicy o średnicy 26 cm. Jeżeli masz inną foremkę, to skorzystaj z przelicznika foremek.
Składniki:
Ciasto kruche:
- 250 g mąki pszennej
- 1 łyżka cukru pudru
- 150 g zimnego masła
- 1 żółtko
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka śmietany 18%
Warstwa malinowa:
- 2 galaretki malinowe
- 400 g malin świeżych lub mrożonych
Krem śmietankowy:
- 400 ml śmietanki kremówki 36%
- 250 g mascarpone
- 3 płaskie łyżki cukru pudru
Beza:
- 3 białka
- szczypta soli
- 150 g cukru białego
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- kilka kropel soku z cytryny
- garść płatków migdałowych
Zobacz również:
Ciasto malinowa chmurka przepis krok po kroku:
Krok 1
Warstwa malinowa
Tą warstwę można przygotować z dodatkiem świeżych lub mrożonych malin.
W przypadku mrożonych malin (tak jak u mnie na zdjęciu) – około 400-450 g malin nieco rozmrażamy (ja wyciągam je chociaż 20 minut szybciej z zamrażalnika i zostawiam na blacie). Dwie galaretki malinowe rozpuszczamy w 600 ml wrzątku. Maliny przekładamy do garnka, wlewamy około 50 ml wody i gotujemy (tylko nie powinno to trwać zbyt długo żeby owoce się całkiem nie rozgotowały). Gdy się po chwili zagotują (a puszczą z pewnością też trochę soku) to dodajemy rozpuszczone we wrzątku galaretki. Całość mieszamy i odstawiamy do lekkiego stężenia.
Jeśli chodzi o świeże maliny (czyli w sezonie letnim) to dodajemy je po prostu do tężejących dwóch galaretek (rozpuszczonych w 700 ml wrzątku.
Krok 2
Ciasto kruche
Do miski wsypujemy mąkę (250 g), cukier puder (1 łyżka), proszek do pieczenia (1/2 łyżeczki). Dodajemy także posiekane zimne masło (150 g), żółtko, a także zimną wodę lub śmietanę (1 płaska łyżka).
Krok 3
Krok 4
Nakłuwamy ciasto widelcem i pieczemy przez 18-20 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu, środkowa półka).
Krok 5
Krok 6
Beza
Białka (trzy sztuki, dobrze oddzielone od żółtek) ubijamy ze szczyptą soli przez około 2-3 minuty. Po tym czasie dodajemy stopniowo po 1 łyżce cukru (np. co minutę każda kolejna płaska łyżka) ciągle ubijając na wysokich obrotach. Ja ubijam bezę około 12-15 minut (aż cukier całkowicie zostanie rozbity). Po tym czasie zmniejszamy obroty miksera. Dodajemy skrobię ziemniaczaną (1 płaska łyżka), a także sok z cytryny (kilka kropel). Miksujemy dosłownie przez 10-15 sekund, po czym wyłączamy mikser. Powinna wyjść lśniąca, sztywna beza. Jeśli wyjdzie lejąca to znaczy, że została źle przygotowana i niestety trzeba wykonać ją jeszcze raz.
Krok 7
Nakładamy równomiernie bezę – ja wierzch lekko dekoruję za pomocą łyżeczki robiąc takie małe fale.
Krok 8
Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy bezę w zamkniętym piekarniku do całkowitego wystudzenia.
Krok 9
Krok 10
Do spodu tortownicy przypinamy jej boki. Na dnie układamy kruche ciasto. Następnie wylewamy tężejącą galaretkę z malinami (nie może być ona zbyt płynna, bo wsiąknie w kruche ciasto). Wkładamy do lodówki na minimum 20-30 minut.
Po tym czasie zaczynamy robić krem śmietankowy.
Krem śmietankowy
Do przygotowania kremu śmietanowego używam zwykle dobrze schłodzonej śmietanki 36%, a nie 30%, ponieważ ona lepiej się ubija i po ubiciu jest super sztywna. W zimie nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale w lecie gdy jest upał to nie ma strachu, że po wyjęciu ciasta z lodówki, ten krem się zbyt szybko rozpuści.
W misce miksujemy dobrze schłodzoną śmietankę (400 ml) z cukrem pudrem (3 łyżki) i schłodzonym mascarpone (250 g).
Krok 11
Krok 12
Krok 13
Nakładamy upieczoną bezę i bardzo delikatnie dociskamy ją do kremu.
Krok 14
Malinowa chmurka ciasto
Taka mała podpowiedź odnośnie krojenia malinowej chmurki (żeby ładnie się prezentowała na talerzyku) – z racji tego, że beza jest narażona na pokruszenie to polecam kroić ciasto bardzo delikatnie np. za pomocą noża z ząbkami (nóż jak do krojenia chleba). Oczywiście dużo zależy od przygotowanej bezy, bo jeśli będzie źle przygotowana to nawet bardzo delikatne jej krojenie sprawi, że się całkowicie rozwali i pokruszy.
Mam nadzieję, że tak szczegółowo opisana malinowa chmurka sprawi, że nie będziecie mieli najmniejszego problemu z jej przygotowaniem.
Ciasto przechowujemy w lodówce. Smacznego!
Komentarze
Efektowne i cudownie smakuje!
Dzięki za miłe słowa 🙂
Zrobiłam, ale niestety spód okazał się zbyt twardy. Myślę, że delikatny biszkopt byłby dużo lepszym wyborem.
To zwykłe kruche ciasto, które używam w kilku przepisach na blogu. Oczywiście można przygotować biszkopt, ale klasyczna wersja jest na kruchym spodzie.
Spód może wyjść zbyt twardy jak np jest za długo pieczony, dużo też zależy od użytej mąki, a także czy galaretka nie była zbyt rzadka przed nałożeniem na ciasto – bo wpłynie nieco do ciasta i ono wtedy faktycznie stwardnieje 🙂
Krem z tych proporcji wychodzi bardzo rzadki .Myślę że lepiej zrobić 250g śmietany i 250g mascarpone
W takim razie coś niestety zostało źle przygotowane, ponieważ krem powinien wyjść sztywny. Proporcje są na pewno właściwe, więc może śmietanka nie była dobrze schłodzona lub za krótko była ubijana.
Wyszło, a nie jestem zbyt doświadczona, super napisany przepis – bardzo dokładnie i łopatologicznie, tak, że nawet “oporny” w cukiernictwie ogarnie 😁 Mnie też wyszedł trochę twardy spód, ale i tak pycha. Pewnie dlatego, że za długo urabiałam.
Ciacho wyszło super 🙂 Milo mi, że dokładny opis się przydał przy wykonywaniu przepisu
Wyszła za pierwszym razem, pychotka💋
Wygląda pięknie 🙂
1 raz robiłam ciacho ,pani przepis mnie urzekl ❤️ pozdrawiam
Cieszę się 🙂 Tylko następnym razem koniecznie trzeba pilnować konsystencji galaretki, bo widzę, że sporo jej się wylało, czyli była dodana za szybko jak była jeszcze mocno płynna…
Pierwszy raz skusiłam się na zrobienie placka z bezą i wyszło doskonale , przepyszny, nie za słodki, lekko kwaśny , idealny , najlepszy przepis ♥️
Ciacho wyszło idealnie 🙂
Robiłam pierwszy raz, wyszła przepyszna.
Wygląda świetnie 🙂
Pomimo młodego wieku, pasjonuję się cukiernictwem. Malinową chmurkę robiłam pierwszy raz, przepis naprawdę dobrze napisany. Ja tylko zamieniłam i zrobiłam jasny biszkopt zamiast kruchego spodu.
Polecam serdecznie ❤️
No to super! Ja też bardzo szybko zaczęłam piec, więc trzymam kciuki za rozwijanie pasji 🙂 Ciacho wyszło świetnie.
Dziękuję bardzo 💕
Proszę 🙂
Tym razem pokombinowałam i zrobiłam na borówkach, tak samo zamieniłam zamiast kruchego na biszkopt. Wyszło rewelacyjne 💗
Super! 🙂 Wygląda bardzo smacznie! 😍
Po problemach ze zrobieniem ciasta kruchego to wyszło bardzo twarde. Nie da się widelca wsadzić. W czym problem??? Myślę że w przepisie.
Pozdrawiam ponownie 🙂🙂
No nie wiem co można zrobić źle w tak prostym przepisie… Używam tego ciasta do kilku innych wypieków na blogu i nigdy nie wyszło mi twarde, więc może to kwestia wprawy w pieczeniu 🙂
Ciasto robione krok po kroku jak w przepisie, a jednak nie chciało się ładnie złączyć. Wydaje mi się, że pani każe dodać za mało mokrych składników (np. Śmietany). Czy ma Pani inne wytłumaczenie na mój problem??
Pozdrawiam🙂
Nie miałam takiego problemu… Finalnie wyszło twarde czy jak? 🙂
Ciasto marzenie, przepyszne. Piekłam tydzień temu i jutro znowu będzie. Wspaniałe i bardzo efektowne. Dziękuję bardzo 🙂
Super! Cieszę się 🙂
Spód bardzo twardy,nie da się kroić ,no niestety krem wyszedł bardzo luźny i wyczuwalny jest w nim cukier puder, nie wiem dlaczego?
Może był za słabo wypieczony, a galaretka zbyt płynna i wpłynęła w ciasto, dlatego spód wyszedł twardy. Co do kremu to nie słyszałam żeby komuś wyszedł jakoś bardzo wyczuwalny cukier puder. Może były w nim spore grudki i to dlatego… W takim razie sporo rzeczy zostało nieprawidłowo wykonanych w tym przepisie. Krem jest rzadki jak śmietanka czy mascarpone nie są dobrze schłodzone lub miska/świderki od miksera nie są wystarczająco suche.
Rewelacja, jeszcze nigdy nie wyszła mi taka pyszna malinowa chmurka😀😀
Super przepis. Ale spód bardzo twardy i przy samym zagniataniu ciężko było go sklepić do kupy :/
Dziękuję za super przepis! Ciasto wyszło przepyszne 😋
rewelacja 🙂
Czy beze pieczemy w tortownicy z założonymi bokami czy na samym spodzie?
Widać na zdjęciu, że w tortownicy z założonymi bokami 🙂
3 lyzki cukru pudru to 250 g?
Nie, w liście składników jest prawidłowa wartość.
Ciasto wyszło pyszne, jedynie kruchy spód okazał się być zbity i twardy. Czy ma Pani jakieś rady jak temu na przyszłość zapobiec?
Nie powinien taki wyjść. A przypadkiem galaretka nie była zbyt rzadka i nie wsiąknęła w kruche ciasto?
Gdyby galaretka wsiąknęła to ciasto byłoby rozmiękłe, a nie twarde. Wiem, bo kiedyś tak miałem. U mnie też spód z tego przepisu wyszedł twardy i zbity. Zły przepis i tyle. Zamysł ciasta ok, wyszło dobre, ale trzeba przepis dopracować. W czasie suszenia bezy też.
Receptura na całe ciasto jest prawidłowa.
Malinowa chmurką to kolejne ciasto, które trafia do moich ulubionych 😃 Świetne połączenie galaretki z malinami której lekka kwasowość łagodzi słodycz bezy. Ciasto idealne, napewno jeszcze nie raz zagości na moim stole. 😃😃😃
Ciasto wyszło rewelacyjnie 🙂 Bardzo się cieszę, że smakowało! Dzięki za miły komentarz i fotkę 🙂
Czy jeśli zrobię ciato dzień wcześniej beza nie rozpuści się od śmietany??
To znaczy nałożenie bezy powinno być jak najpóźniej, ale przez dobę się nie powinna rozpuścić jeśli jest dobrze przygotowana i z zewnątrz chrupiąca 🙂
Coś pysznego 😋💪😍
Super wyszła! 😍 Życzę smacznego! 🙂
Jak piekę beze juz w temperaturze 110 stopni to tez z termoobiegiem?
Tak 🙂
Dziękuję za szybką odpowiedź 😍
Proszę bardzo 🙂
Mam pytanko czy kwadratowa blaszka 24/24 cm nie będzie za mała?
No może być troszkę za mała 🙂
Dziękuję za ten przepis… Wszystko pięknie i prosto wytłumaczone. Beza już jest w piekarniku. Jutro zrobię kruche a w kolejnym dniu złoże w całość. Uwielbiam to ciasto 🍰
Proszę bardzo 🙂
U nas zamiennik malin i wyszła wiśniowa chmurka😊 i beza trochę źle wymierzona, ale w sumie bezy nigdy nie jest za dużo 😀 ciasto pyszne, przepis super😊
Oj tak, bezy nigdy za dużo 🙂
Super przepis i naprawdę prosty do wykonania
Bardzo dziękuje za zdjęcie i cieszę się, że smakuje ❤️❤️
Czy ciasto wyjdzie również na dużej blaszce ?
Jak się zwiększy proporcje składników to tak, inaczej na logikę będzie niskie… 🙂