Mazurek kajmakowy

4.5/5 (93 ocen)
Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, co zachwyci twoich gości na świątecznym stole, to mazurek kajmakowy jest właśnie dla Ciebie! Jest łatwy w przygotowaniu, a udekorowany bakaliami czy orzechami wygląda niezwykle elegancko i smakowicie.

Ilość porcji

6-8

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

20 min + 20 min pieczenia

mazurek kajmakowy

Opis przepisu

Mazurek kajmakowy na kruchym cieście to dla mnie obowiązkowe ciasto na Wielkanoc. Jest bajecznie prosty do przygotowania, a wygląda naprawdę świetnie na świątecznym stole. Możesz go udekorować według własnego uznania. Ja polecam użyć płatki migdałowe, suszoną żurawinę oraz orzeszki ziemne (lub migdały).

Mazurek z kajmakiem

Mazurek kajmakowy przygotowuję zawsze w kształcie ozdobnej pisanki Wielkanocnej. Wykonuję jednego większego mazurka, chociaż można upiec też dwa mniejsze. Jeżeli macie ochotę przebić słodycz masy kajmakowej z puszki to możecie posmarować warstwę kwaśniejszej konfitury z czarnej czy czerwonej porzeczki.

Ciasta na Wielkanoc

Przy okazji szukasz sprawdzonych ciast na Wielkanoc? Dobrze się składa! Przygotowałam obszerny wpis- Ciasta na Wielkanoc >>, w którym znajdziesz sporo fajnych inspiracji. Dzięki tym ciastom i ciasteczkom Wielkanoc będzie smaczna jak nigdy dotąd. Jestem o tym przekonana! Polecam wypróbować szczególnie mojego sernika wielkanocnego lub mazurek wielkanocny.

Przepis na: Mazurek kajmakowy

Składniki:

Kruche ciasto:

  • 300 g mąki pszennej
  • 200 g zimnego masła
  • 80 g cukru pudru
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 żółtka
  • 1 płaska łyżka śmietany 18%

Dodatkowo:

  • 1/2 puszki kajmaku (masy krówkowej), około 250 g
  • 2 płaskie łyżki konfitury z czarnej porzeczki
  • do dekoracji płatki migdałowe lub migdały
  • suszona żurawina
  • orzeszki ziemne
Wyślij emailem

Mazurek kajmakowy przepis krok po kroku:


Krok 1

składniki na ciasto kruche na mazurek z kajmakiem

Mazurek kajmakowy to ekspresowy wypiek na Wielkanoc. Można go przygotować nawet 2-3 dni przed świętami.

Jednak raczej nie polecam wyrabiać ciasta np. 3 dni wcześniej przed świętami i tak długo je trzymać w lodówce. Tylko jak już to po prostu je upiec i od razu udekorować po przestygnięciu lub zrobić to chwilę przed zaserwowaniem na stół.

Kruche ciasto:

W misce mieszamy ze sobą mąkę (300 g), pokrojone zimne masło (200 g), cukier puder (80 g), proszek do pieczenia (1/2 łyżeczki), żółtka (2 szt.), a także zimną śmietanę (1 płaska łyżka).


Krok 2

Wyrobione ciasto kruche

Zagniatamy kruche ciasto.


Krok 3

ciasto kruche na kształt pisanki

Ja nie używałam żadnej foremki do wycinania ciasta, ale jeśli macie specjalną, taką owalną foremkę to możecie ją śmiało użyć.

Na papierze do pieczenia rozwałkowujemy ciasto w owalny/prostokątny kształt. Za pomocą małego noża wycinamy kształt jajka, odcinając niepotrzebne skrawki ciasta.


Krok 4

Kuleczki z ciasta kruchego

Tą resztką ciasta będziemy dekorować brzegi naszego mazurka.

Najlepiej uformować sobie dłuższy rulonik, podzielić na małe, równe części. Następnie dłońmi wyrabiać równe kuleczki.


Krok 5

Ciasto na mazurek

Papier do pieczenia z przygotowanym ciastem przenosimy delikatnie na jakąś większą deskę do krojenia czy nawet kawałek kartonu i wkładamy do lodówki na 20-30 minut. Można spróbować przenieść ciasto do lodówki na samym papierze do pieczenia (ale wtedy jeśli nie będzie leżało na jakiejś podpórce to może się rozwalić podczas wkładania/wyjmowania z lodówki).

Po tym czasie przekładamy papier z uformowanym ciastem na dużą blachę z piekarnika.

Pieczemy przez około 20-23 minut w temperaturze 190 stopni (góra-dół, bez termoobiegu). Czas pieczenia będzie zależny głównie od grubości uformowanego ciasta, więc kontrolujcie swój piekarnik.  


Krok 6

ciasto kruche na mazurek

Kruche ciasto ma być równomiernie upieczone i ładnie rumiane.  


Krok 7

Ciasto kruche na mazurek z konfiturą

Na wystudzone ciasto nakładamy odrobinę konfitury z czarnej porzeczki – dosłownie 1 lub 2 łyżki. Brzegi omijamy.

Dodatek tej konfitury nieco przełamuje słodycz kajmaku. Jeśli wolisz to ją pomiń.


Krok 8

mazurek z kajmakiem przed dekoracją

Jeśli chodzi o kajmak to ja najczęściej używam z SM Gostyń, bo najbardziej mi smakuje. W tym przepisie też go użyłam – około 250 g, ale możecie dodać więcej.

Mazurek z kajmakiem

Zanim nałożyłam kajmak na ciasto, to lekko go podgrzałam w małym rondelku – łatwiej się wtedy nakłada na ciasto niż taki prosto z lodówki.

PS. Jakiś czas temu jadłam z Delecty kajmak o smaku słonego karmelu i był też ciekawy w smaku.

Wierzch mazurka dekorujemy według uznania. Ja użyłam płatków migdałowych, suszonej żurawiny oraz orzeszków ziemnych.  


mazurek z kajmakiem

mazurek kajmakowy

mazurek kajmakowy przepis

mazurek wielkanocny kajmakowy

mazurek kajmakowy tradycyjny

Średnia ocena 4.5 / 5. Ilość głosów: 93

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
Sylwia
5 miesięcy temu

Super szybki przepis, bardzo slodki, ciasto kruche i delikatne.
Zamiast smietany 18% dalam 32% i tez wyszlo.
Dziekuje ☺️

1000025738
Sylwia
Sylwia
5 miesięcy temu
W odpowiedzi do  Asia z Po Prostu Pycha

No jest, kupilam w kauflandzie.

Grażyna
Grażyna
5 miesięcy temu

Wyszedł przepieknie

IMG_4572
Sylwia
Sylwia
5 miesięcy temu

Ten mazurek jest najlepszy. Serio. W tym roku tez bedzie na moim stole.. Przepis extra..

Agnieszka
Agnieszka
5 miesięcy temu

Czy mazurka mozna zrobic dzien wczesniej i przechowac go w lodowce, czy w temperaturze pokojowej?

Natalia_M
Natalia
1 rok temu

Ja już wypróbowałam przepis. Bardzo proste instrukcje, dziękuję! Może nie aż tak ładny jak Twój ale mysle ze bedzie smakował super.

20230407_213854.jpg
Ulka
Ulka
2 lat temu

Dziękując za przepis mam pytanie – czy do mazurka w kształcie jajka nadaje się normalna, prostokątna forma?

Sara
Sara
2 lat temu

To jest przepis na jeden mazurek czy dwa mazurki?

Elwira Kosil
Elwira Kosil
4 lat temu

Piękny ten mazurek, za rok wypróbuję koniecznie!

Mazurek z kajmakiem

Mazurek z kajmakiem to tradycyjne polskie ciasto, które stanowi nieodłączny element wielkanocnego stołu. To słodkie i aromatyczne ciasto z kajmakiem, który nadaje mu wyjątkowego smaku i konsystencji. W Polsce istnieją różne rodzaje mazurków, które w zależności od regionu kraju, różnią się składnikami oraz sposobem przygotowania. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów mazurków jest właśnie mazurek z kajmakiem. Jego popularność wynika przede wszystkim z unikalnego słodkiego smaku który doskonale komponuje się z konsystencją ciasta.

Mazurek z kajmakiem to ciasto, które jest bardzo łatwe w przygotowaniu, a jednocześnie bardzo efektowne. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaskoczyć swoich gości na świątecznym stole. Mazurek kajmakowy często jest też dekorowany bakaliami, orzechami lub kandyzowanymi owocami, co nadaje mu jeszcze bardziej elegancki wygląd. Dodatkowo przygotowywanie mazurka z kajmakiem w rodzinie to często okazja do spędzenia czasu razem z dziećmi, które podczas dekoracji mogą się naprawdę dobrze bawić i rozwijać swoje kulinarne umiejętności.

Mazurek wielkanocny kajmakowy

Mazurki, w tym mazurek wielkanocny kajmakowy, są ważnym elementem polskiej tradycji kulinarnej. To ciasto, które gości na wielkanocnym stole, ale także na innych rodzinnych uroczystościach, takich jak wesela czy chrzciny. Wiele osób przygotowuje mazurki w domu, a każda rodzina ma swój własny przepis na to ciasto. Wielkanocne mazurki kajmakowe można kupić w wielu cukierniach i piekarniach w całej Polsce w okresie przedświątecznym oraz w trakcie Wielkanocy, jednak w moim odczuciu nie mogą się równać z tymi domowymi. Ponadto ciasto mazurek przygotowuje się naprawdę bardzo szybko i nie wymaga specjalnych zdolności kulinarnych. Wystarczy poprawnie przygotować ciasto kruche, upiec je w piekarniku, a następnie na spód mazurka rozsmarować konfiturę (np. z czarnej porzeczki) oraz gotową masę kajmakową. Wierzch ozdabiamy według swojego uznania – tutaj możemy popuścić wodze naszej fantazji i przygotować prawdziwe arcydzieło na nasz stół, bądź też nie ozdabiać w ogóle i postawić na ponadczasową prostotę wykonania.

RozwińZwiń