Krokiety

4.8/5 (100 ocen)
Idealnie zrumienione i aromatyczne krokiety są doskonałym pomysłem zarówno jako danie główne na obiad, jak i pyszny dodatek do barszczu czerwonego. Jest to też świetny sposób na wykorzystanie mięsa, które zostało po przygotowaniu niedzielnego rosołu.

Ilość porcji

16-18

Poziom trudności

Średni

Czas przygotowania

40 min + gotowanie mięsa

Krokiety

Opis przepisu

Krokiety z mięsem z rosołu to pomysł na naprawdę pyszny obiad dla całej rodziny. Są dobrze doprawione i sycące. Przyznam, że mogłabym je jeść codziennie!

Farsz do krokietów

Domowe krokiety to świetny pomysł na wykorzystanie mięsa z rosołu. Ja zazwyczaj używam wołowiny (np. pręgi wołowej) oraz udek z kurczaka. Jeśli wolisz, to równie dobrze możesz użyć jedynie mięsa drobiowego – sama czasami gotuję rosół na podstawie całego kurczaka. Kupuję wtedy kurczaka o wadze około 2 kg i używam udek, korpusu oraz skrzydełek. Jednak moim zdaniem farsz wołowo-drobiowy smakuje mi w krokietach najbardziej.

Przepis na krokiety z mięsem

Z przepisu wychodzi około 16 dość sporych krokietów. Jeśli takiej ilości nie potrzebujesz, to zrób z połowy porcji. Poniżej szczegółowo opisałam mój sposób przygotowywania domowych krokietów. Według mnie wychodzą naprawdę smaczne. Krokiety z mięsem są dość popularne w polskiej kuchni i zdaję sobie sprawę, że możesz je przygotowywać od wielu lat nieco inaczej niż ja. Jeśli masz jakieś wskazówki czy podpowiedzi na podkręcenie ich smaku, to podziel się w komentarzu.

Przepis na: Krokiety

Składniki:

Ciasto na krokiety:

  • 3 jajka
  • 3 i 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 2 szklanki mleka
  • 2 i 1/2 szklanki wody np. gazowanej
  • większa szczypta soli

Farsz do krokietów:

  • niecałe 1,5 kg wołowiny np. pręgi
  • 4 udka z kurczaka
  • 2 większe marchewki
  • 3 cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • większa szczypta papryki słodkiej
  • około 100 ml bulionu
  • sól i pieprz do smaku

Panierka:

  • 3 duże jajka
  • około 6 łyżek mąki pszennej
  • około 6 łyżek bułki tartej
  • olej do smażenia
Wyślij emailem

Jak zrobić krokiety z mięsem?


Krok 1

Mięso z rosołu na krokiety

Przyznaję, że rosół przygotowuję zazwyczaj w dość sporym garnku z dużą ilością mięsa wołowego i drobiowego (a także oczywiście warzyw). Po zjedzeniu rosołu z makaronem zawsze zostaje spora ilość tego ugotowanego mięsa. Żeby go nie marnować, to najczęściej robię z niego pasztet, farsz do krokietów z mięsem lub do pierogów z mięsem. Krokiety z mięsem mogłabym jeść codziennie, więc najczęściej właśnie je wybieram.

Krokiety z mięsem z rosołu przygotowuję zawsze w większej ilości i połowę sobie mrożę, żeby mieć na taki “awaryjny” obiad. Z przepisu wychodzi około 16-18 sztuk większych krokietów. Jeśli nie potrzebujesz takiej ilości krokietów, to zrób połowę z podanej porcji w przepisie.

Jeżeli nie planujesz przygotowywać rosołu, tylko same krokiety to, po prostu wystarczy ugotować mięso – może być tak jak u mnie wołowo-drobiowe lub samo drobiowe np. udka, podudzia, ewentualnie wątróbka. Gotujemy wtedy wraz z marchewkami, 1-2 łyżkami soli, zielem angielskim (kilka kulek), liśćmi laurowymi (kilka sztuk). Można dodać także sklepowej lub domowej roboty vegety.

Polecam gotować na małym ogniu przez niecałą godzinę (jeśli zostanie użyte tylko mięso drobiowe jak wołowe to dłużej do miękkości mięsa).

Farsz do krokietów z mięsem

Do przepisu na farsz do krokietów użyłam niecałe 1,5 kg ugotowanej wołowiny (pręgi wołowej), a także 4 udka z kurczaka (mogą być też podudzia). Wyciągam zawsze także z bulionu 2-3 marchewki.   


Krok 2

mięso na farsz do krokietów

Do miski przekładam sobie oddzielone od kości mięso – łącznie wyszło mi niecałe 2 kg ugotowanego mięsa (po usunięciu kości itp.).

Marchewki kroję na mniejsze kawałki.

Na patelni podsmażymy drobno posiekane cebule (2-3 większe sztuki) z dodatkiem oleju. Odstawiamy do przestygnięcia.


Krok 3

mielenie mięsa w maszynce

Mięso, podsmażoną cebulę oraz marchewki mielimy za pomocą maszynki do mięs.


Krok 4

zmielone mięso na farsz

Ja zazwyczaj mielę całość dwukrotnie. Czasami nawet trzykrotnie, aby struktura farszu była jednolita.

 


Krok 5

farsz na krokiety z mięsem

Doprawiamy farsz do smaku.

Tutaj najlepiej sobie po prostu spróbować zmielone mięso, ponieważ jeśli było gotowane w dobrze doprawionym rosole, to tam nie ma zbytniej potrzeby jego doprawiania.

Ja zazwyczaj dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek (3 ząbki), a także większą szczyptę papryki słodkiej, pieprzu czarnego oraz soli. Jeśli farsz jest zbyt suchy i sypki, wtedy warto wlać 100-150 ml bulionu (rosołu) i całość wymieszać za pomocą łyżki.

Farsz do krokietów gotowy! Teraz czas zabrać się za usmażenie naleśników. 


Krok 6

ciasto na krokiety

Ciasto na krokiety

W większej, wysokiej misce miksujemy ze sobą jajka (3 sztuki), mąkę pszenną (3 i 1/2 szklanki), mleko (2 szklanki), wodę gazowaną (2 i 1/2 szklanki), a także sól (większa szczypta).

Używana szklanka w moich przepisach ma zawsze 250 ml.

 


Krok 7

naleśniki na krokiety

Naleśniki smażymy na większej patelni z nieprzywieralną powierzchnią (lub patelni stricte do naleśników). Za pomocą chochelki nalewamy ciasto naleśnikowe na rozgrzaną patelnię i równomiernie je rozprowadzamy. Dajemy tylko tyle ciasta, ile potrzebne jest na pokrycie całej powierzchni jego cieniutką warstwą. U mnie jedna porcja ciasta to 3/4 chochelki, ale oczywiście to zależy jej rozmiaru i rozmiaru patelni. Ja przy nalewaniu podnoszę patelnię do góry i od razu rozprowadzam ciasto po całej patelni, aby naleśniki wyszły cieniutkie, czyli takie jak być powinny 🙂

W zależności od wielkości użytej patelni powinno wyjść około 16 naleśników.


Krok 8

farsz mięsny do krokietów

Czas na składanie krokietów w całość. Przygotowujemy sobie talerz, na którym będziemy smarować farszem nasze naleśniki. Najlepiej, odwrócić sobie naszą kupkę z naleśnikami, do góry nogami, tak aby te usmażone na samym początku, znalazły się na samej górze.


Krok 9

jak zawijać krokiety

Jak zawijać krokiety

Na każdego naleśnika nakładamy po około 2 łyżki farszu (brzegi omijamy, nakładamy farsz bardziej po środkowej części naleśnika). Delikatnie rozsmarowujemy, ugniatamy za pomocą łyżki farsz – staramy się to robić dość równomiernie. Podstawę i boki naleśnika podwijamy, zwijamy krokieta.

Jeśli Twój farsz do krokietów wyszedł bardziej gęsty i ciężko go rozsmarować po naleśniku to po prostu za pomocą dłoni uformuj podłużną kulkę (podłużny wałeczek), połóż na środku naleśnika i zwiń jak na zdjęciu – czyli podstawę i boki podwijamy, zwijamy.


Krok 10

krokiety z mięsem przed panierowaniem

Krokiety zwinięte, teraz czas na panierkę.

 


Krok 11

panierka do krokietów

Panierka do krokietów

Przygotowujemy sobie trzy głębsze talerze. Do jednego wsypujemy mąkę pszenną, do drugiego roztrzepane jajka, a trzeciego bułkę tartą.    


Krok 12

jak panierować krokiety

Każdego krokieta delikatnie zanurzamy w mące, następnie w jajku, a na samym końcu w bułce tartej. 

 


Krok 13

smażenie krokietów na patelni

Smażymy na rozgrzanym oleju z każdej strony – najlepiej na średniej mocy palnika. Gotowe!

Krokiety z mięsem przechowujemy w szczelnym pojemniku w lodówce (żeby nie wyschły) lub na talerzu zawiniętym szczelnie folią spożywczą. Ja zazwyczaj połowę porcji sobie mrożę – robię tak samo, jak w przypadku mrożenia pierogów. Układam je sobie porcjami na tacce (po 3 sztuki), zawijam z wierzchu folią spożywczą i wkładamy do zamrażalnika.   

Szukasz podobnych przepisów? W takim razie polecam także wypróbować krokiety z pieczarkami.

 


krokiety z mięsem

krokiety

krokiety z mięsem z rosołu

przepis na krokiety z mięsem

Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość głosów: 100

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Krokiety z mięsem z rosołu

Krokiety z mięsem z rosołu to danie, które z pewnością zna większość Polaków. Cienkie naleśniki w chrupiącej panierce, wypełnione soczystym farszem mięsnym, to idealna propozycja na obiad, kolację czy też jako przekąska na imprezie. Krokiety zazwyczaj podaje się na gorąco i można je podawać jako samodzielne danie lub jako dodatek do barszczu.

Krokiety z mięsa z rosołu to wspaniały sposób na wykorzystanie mięsa, które pozostało po ugotowaniu rosołu. Zamiast wyrzucać resztki, można je wykorzystać do przygotowania pysznego dania. Do farszu można dodać również warzywa, takie jak marchewka, pietruszka czy seler, które zostały użyte do przygotowania rosołu. Krokiety z mięsa z rosołu są bardzo smaczne i aromatyczne, a dodatkowo można je przygotować stosunkowo szybko i łatwo. Warto spróbować tego przepisu i przekonać się, jak prosto można przygotować smaczne danie z resztek mięsa.

Choć krokiety z mięsem to najbardziej znana i lubiana odmiana, to warto wspomnieć, że można je przygotować w wielu innych wariantach. Na moim blogu kulinarnym znajdziesz również przepis na krokiety z kapustą i grzybami czy krokiety z pieczarkami. Możesz też przygotować farsz do pierogów ruskich i nadziać nimi krokiety.

Panierka, która otacza farsz, również może przybierać różne formy. Tradycyjnie krokiety obtacza się w bułce tartej, jajku i mące, jednak warto spróbować również innych sposobów panierowania. Można zastosować płatki kukurydziane czy panierkę panko.

Krokiety z mięsem z rosołu to danie o bogatym smaku i aromacie, które z pewnością zadowoli podniebienia wielu osób. Jednym z atutów krokietów jest to, że można je przygotować z różnego rodzaju mięsem – może to być np. kurczak, wołowina czy wieprzowina. Dzięki temu danie nie tylko smakuje wyśmienicie, ale również stanowi doskonałe wykorzystanie mięsa, które pozostało po przygotowaniu innych potraw.

Ciasto na naleśniki do krokietów

Trzeba przyznać, że dobre ciasto na naleśniki do krokietów, to kluczowy element tego dania. Podczas przygotowywania krokietów ważne jest, aby naleśniki były cienkie i delikatne, aby nie przytłoczyć smaku farszu. Choć może wydawać się, że ciasto na krokiety to prosta sprawa, to jednak warto poświęcić mu trochę uwagi i zadbać o jego odpowiednią konsystencję, aby krokiety były smaczne i dobrze się trzymały.

Naleśniki na krokiety powinny być delikatne i elastyczne, aby można było wypełnić je farszem i bezproblemowo zawinąć. Wiele osób ma swoje ulubione przepisy na ciasto na krokiety, ale istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc w uzyskaniu idealnej konsystencji i smaku. Jeżeli będziesz trzymać się powyższego przepisu, to z całą pewnością wyjdzie Ci rewelacyjne ciasto naleśnikowe, dzięki czemu przygotujesz pyszne krokiety z mięsem.

Krokiety są bardzo uniwersalnym daniem, które można łatwo dostosować do różnych preferencji smakowych. Farsz może składać się z mięsa, warzyw, grzybów, sera lub innych składników, co sprawia, że danie jest idealne dla wegetarian, wegan i osób, które preferują dania bezmięsne. Krokiety to także doskonała propozycja na danie dla całej rodziny. W zależności od upodobań smakowych, farsz można modyfikować, dodając ulubione składniki i przyprawy. Dzięki temu każdy może znaleźć w krokietach coś dla siebie i cieszyć się pysznym, domowym daniem. Warto eksperymentować z różnymi wersjami farszu i panierki, aby odkryć swój ulubiony smak krokietów.

RozwińZwiń