Spaghetti bolognese to klasyk kuchni włoskiej. To przepyszny i sycący pomysł na obiad dla całej rodziny! Uwielbiam jego smak i aromat.
Sos do spaghetti bolognese
Nie korzystaj z gotowych mieszanek czy sosów bolońskich w słoikach, które są dostępne w sklepach! Wykonaj własny sos boloński, który jest naprawdę prosty do przygotowania. Wychodzi niezwykle smaczny i aromatyczny. Ważna jest wysoka jakość składników – przede wszystkim mięso (ja używam wieprzowo-wołowe), a także świeże warzywa. Do tego lepszej jakości makaron do spaghetti i parmezan. No palce lizać!
Koniecznie wypróbuj mój przepis na spaghetti bolognese, który opisałam poniżej szczegółowo krok po kroku z dużą ilością zdjęć.
Jakie mięso do spaghetti?
Mięso w spaghetti bolognese odgrywa kluczową rolę w smaku całego dania. Najlepiej nadaje się do tego mięso mielone i to właściwie wie każdy 🙂 Dużo częściej zadajemy sobie pytanie jakie mięso do spaghetti bolognese pasuje najbardziej? Mistrzowie włoskiej kuchni uważają, że do tego dania najlepsze jest mięso wieprzowo-wołowe w proporcji 1:1. Oczywiście w zależności od kucharza pojawiają się czasami inne proporcje lub rodzaj mięsa wymieniany jest np. na kurczaka, dzięki czemu danie jest lżejsze. Ja osobiście jestem jednak fanką tradycyjnego przepisu i korzystam z tradycyjnych proporcji 1:1.
Pozostaje jednak jeszcze kwestia kupienia w sklepie odpowiedniego mięsa. Generalnie mamy możliwość wyboru pakowanego mięsa mielonego lub kupienia mięsa w kawałku i zmielenia na miejscu w sklepie albo w domowej maszynce. W przypadku wyboru pakowanego mięsa, możemy wyróżnić dwa rodzaje – mięso mielone i mięso garmażeryjne. W przypadku pierwszej opcji mamy do czynienia z produktem składającym się niemal w 100% z mięsa i mniej niż jeden procentem soli, bez zbędnych dodatków. Mięso garmażeryjne jest tańsze, ale jakościowo gorsze. Ja osobiście najczęściej kupuję w sklepie mięso w kawałku i proszę o zmielenie na miejscu, ponieważ wtedy mam pewność, jaki kawałek mięsa jest mielony.
Przepis na: Spaghetti bolognese
Składniki:
- 2 łyżki oleju
- 1 średniej wielkości cebula
- 2 małe marchewki
- 1 większa łodyga selera naciowego
- opcjonalnie 2 ząbki czosnku
- 700 g mielonego mięsa wołowo-wieprzowego
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu czarnego
- większa szczypta papryki słodkiej
- opcjonalnie większa szczypta ziół prowansalskich
- 200 ml białego wina wytrawnego (opcjonalnie)
- 400 ml bulionu
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 400-500 g passaty pomidorowej lub pomidorów krojonych z puszki
- opcjonalnie 1 łyżka posiekanej świeżej bazylii
- makaron spaghetti
- parmezan do posypania wierzchu
Zobacz również:
Jak zrobić spaghetti bolognese?
Krok 1
Wykonanie spaghetti bolognese zaczynamy od przygotowania sosu. Dopiero gdy będzie praktycznie gotowy, wtedy dopiero wkładamy makaron do wrzątku i gotujemy.
Cebulę (1 średniej wielkości) i seler naciowy (1 większa łodyga lub 2 mniejsze) kroimy dość drobno. Marchewki (2 małe sztuki) ścieramy na tarce o średnich lub większych oczkach.
Krok 2
Sos boloński
Do przygotowania sosu bolońskiego będziemy potrzebować większej, głębszej patelni z nieprzywierającą powierzchnią. Jeśli takiej nie masz to użyj średniej wielkości garnek z nieprzywierającym dnem.
Na oleju podsmażamy najpierw cebulę, a po dwóch minutach dodajemy marchewki, seler, a także opcjonalnie przeciśnięty przez praskę czosnek (2 ząbki). Mieszamy i smażymy przez 2-3 minuty na średniej mocy palnika.
Krok 3
Krok 4
Dodajemy koncentrat pomidorowy (2 łyżki) oraz passatę pomidorową lub pomidory krojone z puszki (około 400-450 g). Jeśli tylko posiadam to dodaję dodatkowo posiekane świeże listki bazylii (około 1 łyżka). Gotujemy pod przykryciem przez około 1 godzinę na średniej mocy palnika, co jakiś czas mieszając.
Gdyby była sytuacja, że np. ustawicie zbyt wysoką moc palnika i w trakcie wyparuje Wam za dużo bulionu to zawsze można opcjonalnie podlać sos odrobiną wrzątku z czajnika.
Krok 5
Po godzinie gotowania sosu nastawiamy wodę na makaron spaghetti.
W tym czasie zdejmujemy pokrywkę z sosu i smażymy (jeszcze przez ten czas gotowania makaronu, około 10-12 minut) do momentu zagęszczenia się sosu.
Sos doprawiamy do smaku np. solą, pieprzem, posiekanymi listkami bazylii czy ziołami prowansalskimi.
Krok 6
Wrzucamy wtedy także makaron spaghetti i to w takiej ilości ilu osobom będziesz serwować to danie. Nigdy nie gotuję większej ilości makaronu na kilka dni do przodu tylko wrzucam na wrzątek odpowiednią ilość, którą się zje na bieżąco.
Makaron spaghetti gotujemy według wskazań producenta, co chwilę mieszając, aby nam się nie posklejał. Odcedzamy na cedzaku z wrzątku, a później polewamy od razu pod strumieniem zimnej wody (robimy to również na cedzaku pozbywając się wody).
Krok 7
Jeśli Twój makaron jest zimny to możesz go ogrzać wkładając na chwilę do ciepłej wody lub na mniejszej patelni podgrzać odpowiednią ilość sosu, wrzucić porcję makaronu i smażyć na średniej mocy palnika przez około minutę. Smacznego!
Komentarze
Przepis rewelacja , szybki , tani , pyszny.
Mój 2latek zjadł dwie porcje 😁😁
No to się cieszę, że mu smakowało 🙂
Uwielbiam spaghetti. Ja tylko dobrałam sobie inne warzywa.. Paprykę, cukinie i pieczarkę 😋🤫
Super ❤️ Cieszę się, że posmakowało 🙂
Zrobiłem dziś i pysiotka 9/10, pomyliłem się i marchewke pokroiłem w kostkę przez co są wyczuwalne marcheweczki w sosie co nie do końca mi odpowiada, ale poza tym naprawdę dobre, koniec ze spaghetti ze słoika/proszku. Ten seler nadaje fajnego smaku, nigdy bym się nie spodziewał. No i na początku lepiej dać mniej bulionu, a w razie gdyby wyszło za gęste to dolać, bo ja wlałem cały od razu i wyszło odrobinę za rzadkie.
Dzięki za super recenzję 🙂 Przyznam, że też kiedyś pokroiłam marchewkę w kostkę i to kompletnie nie pasuje do spaghetti. Super, że smakowało!
Można mrozić sos ??
Można 🙂
wypas