Sałatka śledziowa to taka ekspresowa do przygotowania przystawka na zimno. Idealna na wszelkiego rodzaju rodzinne imprezy, domówki czy nawet na święta Bożego Narodzenia!
Sałatka ze śledziem
Wypróbowałam w swoim życiu wiele przepisów na sałatki ze śledziem i muszę przyznać, że najbardziej mi smakuje taka z małej ilości składników, gdzie pierwszą i kluczową rolę odgrywają filety śledziowe. Czasami jest po prostu za dużo pobocznych, zbędnych dodatków. Ja się ograniczyłam do ogórków kiszonych, jabłek, buraczków tartych lub wiórek (czasem dodaję też drobniutko posiekaną cebulę). Do tego tylko majonez, sól i pieprz czarny… Pycha!
Ta sałatka śledziowa będzie pięknie się prezentować na Twoim stole! W porównaniu do innych sałatek to nie przygotowuję jej nigdy w jakiejś głębszej misce tylko na większym talerzu, bo traktuję ją jako przystawkę na zimno. Jestem pewna, że posmakuje Tobie i Twoim gościom!
Przepis na: Sałatka śledziowa
Składniki:
- 5 filetów śledziowych w oleju (ja kupiłam w słoiku z cebulką)
- 4 ogórki kiszone średniej wielkości
- 2 małe jabłka
- 5 łyżek buraczków tartych lub wiórki
- 2 łyżki majonezu
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
Zobacz również:
Jak zrobić sałatkę śledziową?
Krok 1
Moja sałatka śledziowa składa się tylko z kilku składników, bo w takiej wersji smakuje nam najbardziej. Jeśli masz tylko ochotę to możesz dodać także kukurydzę konserwową, cebulę np. białą lub czerwoną czy groszek konserwowy.
Ogórki kiszone (około 4-5 sztuk średniej wielkości) kroimy w drobną kosteczkę. Jabłka (2 małe sztuki) obieramy i również kroimy w kosteczkę.
Krok 2
Przede wszystkim potrzebne są wysokiej jakości filety śledziowe – ja użyłam takich w oleju z cebulką (ze słoika). Zanim przejdziemy do ich krojenia to płuczę je przez chwilkę pod strumieniem zimnej wody (to zależy od tego z jakiej firmy kupicie i czy są bardzo słone).
Krok 3
Śledzie kroimy w kosteczkę.
Krok 4
Krok 5
Na większym talerzu ułożyłam za pomocą łyżeczki buraczki tarte (tworząc coś w stylu gwiazdki). Ja miałam swoje domowe ze słoika, ale równie dobrze można je kupić praktycznie w każdym sklepie.
Pomiędzy buraczkami nakładałam sałatkę śledziową, a na środku zrobiłam dekorację z fileta śledziowego i kilku plasterków jabłka.
Sałatka śledziowa jest już od razu gotowa do spożycia. Przechowujemy ją w lodówce.
Szukasz podobnych przepisów? W takim razie koniecznie odwiedź mój wpis na SAŁATKI NA IMPREZĘ – znajdziesz tam sporo sprawdzonych przepisów.
Komentarze
Jeden z nielicznych przepisów, w których od razu po śledziach nie pojawia się cebula, na którą mam absolutną nietolerancję. Wypróbuję bankowo!
Bardzo się cieszę, że przepis przypadł do gustu 🙂 Życzę w takim razie smacznego!