Mizeria

4.7/5 (129 ocen)
Z całą pewnością mizeria jest jedną z najbardziej znanych i lubianych surówek w Polskim menu. Przedstawiam Ci moją ulubioną wersję z gęstą śmietaną, koperkiem, szczypiorkiem i cebulką.

Ilość porcji

4

Poziom trudności

Łatwy

Czas przygotowania

10 min

mizeria

Mizeria to świetny dodatek do obiadu, który przygotowuje się naprawdę szybko i to z niewielkiej ilości składników. Wiem, że mizeria w każdym domu smakuje nieco inaczej, ponieważ nie ma jednego, standardowego przepisu, przez co ma nieskończenie wiele wariantów. Od śmietany, kefiru, po jogurt czy mleko zsiadłe – wybór jest ogromny. Niektórzy nawet do mizerii dodają cukier, chociaż ja akurat nie jestem fanką tego rozwiązania 🙂

Mi sałatka z zielonych ogórków najbardziej smakuje w wersji z gęstą śmietaną, koperkiem, szczypiorkiem i cebulką. Do jej przygotowania możesz użyć ogórków zarówno gruntowych, jak i szklarniowych. Osobiście w sezonie chętnie sięgam po ogórki gruntowe, natomiast poza sezonem po szklarniowe.

Jest to mój bazowy przepis, ale jeżeli chcesz coś do niej dodać lub zmodyfikować, to nie bój się eksperymentować!

Przepis na: Mizeria

Składniki:

  • 450 g świeżych ogórków
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 3 łyżki śmietany 18%
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1/2 łyżeczki posiekanego koperku
  • 1/2 łyżeczki posiekanego szczypiorku
  • szczypta pieprzu
  • opcjonalnie 1 łyżeczka drobno posiekanej cebuli
Wyślij emailem

Jak zrobić mizerię?


Krok 1

ogórki gruntowe na mizerię

Domowa mizeria smakuje najlepiej w dniu jej przygotowania. Robi się ją naprawdę szybko.

W lecie korzystam z własnych ogórków z działki. Jednak można ją wykonywać tak naprawdę przez cały rok, bo niezależnie od pory roku świeżych ogórków w sklepach nie brakuje.

Z przepisu wychodzi mizeria dla 4 osób.


Krok 2

starte ogórki na tarce

Ogórki (około 450-500 g) obieramy. Następnie można je posiekać na dwa sposoby. Pierwszy – na tarce (u mnie boczna strona tarki krojąca na cieniutkie talarki).  


Krok 3

pokrojone ogórki

Jednak ja zazwyczaj wybieram drugi sposób – kroję nożem w dość cienkie plasterki (jednak nieco grubsze niż zrobiłabym to za pomocą tarki). Dzięki temu nasza mizeria będzie bardziej chrupiąca.


Krok 4

przygotowywanie mizerii z ogórków

Do miski przekładamy ogórki i posypujemy równomiernie płaską łyżeczką soli. Mieszamy i odstawiamy na około 10 minut.

Po tym czasie ogórki odciskamy dłońmi z nadmiaru wody.


Krok 5

mizeria z koperkiem, szczypiorkiem i cebulą

Ja do domowej mizerii najczęściej dodaję posiekany szczypiorek (1/2 łyżeczki), koperek (1/2 łyżeczki) i cebulę (1 łyżeczka). Jednak nie są to obowiązkowe dodatki, po prostu w takim wydaniu mizeria mi smakuje najbardziej.

Jeśli dodajecie jakieś inne świeże zioła itp to podzielcie się w komentarzu poniżej – sama chętnie przetestuję.


Krok 6

składniki na mizerię

Do odciśniętych ogórków dodajemy gęstą śmietanę (3 łyżki), szczypiorek, koperek, cebulę, opcjonalnie sok z wyciśniętej cytryny (niecała łyżeczka), a także większą szczyptę pieprzu czarnego (najlepiej świeżo zmielonego).  


Krok 7

Mizeria przepis

Całość mieszamy za pomocą łyżki dosłownie przez chwilkę. Doprawiamy ewentualnie szczyptą soli i pieprzu.

Mizeria gotowa! Najlepiej smakuje w dniu jej przyrządzenia. Oczywiście można ją zjeść także na drugi dzień jeśli nie zjecie jej w całości.

Mizeria to świetny dodatek do kotletów schabowych, polędwiczek w sosie pieczarkowym, ale także wielu innych dań mięsnych.


mizeria

przepis na mizerię

Mizeria z ogórków

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 129

Oceń ten post jako pierwsza!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
8 miesięcy temu

Uwielbiam… Dużo mam ogórków na działce, więc często robię. Tylko u mnie się polewa ziemniaki mizerią a nie podaje osobno…

Milena
Milena
8 miesięcy temu

A czy można śmietanę zastąpić jogurtem naturalnym?

Maja Czarnik
Maja Czarnik
8 miesięcy temu

Dziękuję za super przepis 😍 u mnie wszystkim bardzo smakowała. Pozdrawiam serdecznie 😘

Janina
Janina
8 miesięcy temu

JAk ja robie to musi być jeszcze pomidor. bez tego nie zjem mizerii

Anita
Anita
8 miesięcy temu

Mój ulubiony dodatek do obiadu ❤️

Mizeria z ogórków

Są pewne dania, które zawsze kojarzą się nam z dzieciństwem. U mnie jednym z takich potraw to z całą pewnością mizeria z ogórków. Zawsze w okresie letnim pojawiała się na moim stole, ponieważ dziadkowie co roku uprawiali ogórki na swojej działce. Jest wyjątkowo smaczna i prosta do przygotowania, więc nikogo nie dziwi, że mizeria z ogórków zdobyła serca wielu smakoszy na całym świecie. Ta prosta potrawa to prawdziwa uczta dla podniebienia, zwłaszcza w upalne dni, gdy poszukujemy orzeźwienia i lekkich dodatków do obiadu. Ta sałatka z ogórków świeżych nie tylko świetnie smakuje, ale także doskonale komponuje się jako dodatek do wielu potraw. Idealna pasuje do mięs, ryb czy innych dań. Jej prostota sprawia, że każdy może stworzyć to pyszne danie i cieszyć się smakiem tradycji. Wypróbuj mizerię z ogórków już dziś i delektuj się chwilami pełnymi świeżości i przyjemności!

Mizeria przepis

Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić mizerię, to muszę Ci powiedzieć, że to naprawdę łatwe! Potrzebujesz tylko kilku składników: świeżych ogórków, kwaśnej śmietany, odrobinę soli i pieprzu oraz aromatycznego koperku. Ogórki kroimy w cienkie plastry, a następnie mieszamy je z kwaśną śmietaną, sokiem z cytryny, cebulą, solą i pieprzem. Dodajemy świeży koperek i szczypiorek dla wzmocnienia smaku. Gotowe! Jak widzisz przepis na mizerię jest banalnie prosty. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nadać mizerii swój osobisty charakter, wprowadzając ulubione składniki takie jak cebulka, zsiadłe mleko, kefir, mięta czy pomidory. Warto eksperymentować i stworzyć własną, unikatową wersję. Jeśli preferujesz bardziej intensywny smak, dodaj więcej koperku, który doskonale komponuje się ze śmietaną. Natomiast, jeśli lubisz pikantne potrawy, nie żałuj cebuli i pieprzu – te dodatki podkreślą wyrazistość smaku. Dzięki tym modyfikacjom stworzysz swój idealny przepis na mizerię!

RozwińZwiń